Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Remont mieszkania z rynku wtórnego

1 Kwietnia 2019

Na zakup mieszkania do remontu z rynku wtórnego decydują się najczęściej osoby, które nie mają szans na uzyskanie kredytu, wystarczającego na zakup nowego lokalu, bądź nie dysponują odpowiednią gotówką. Jeżeli szacunkowa wycena remontu nie spowoduje, że całkowity koszt mieszkania przekroczy średnią wartość nowego, inwestycja jest opłacalna i należy z tej okazji skorzystać. A co dalej?

 

Formalności

Zanim zaczniemy remont mieszkania, musimy ustalić, czy będą konieczne pozwolenia. W tym celu należy udać się do siedziby wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej i zasięgnąć informacji, które prace takich pozwoleń wymagają. Zwykle jest to wymiana instalacji, zakładanie centralnego ogrzewania, ingerencja w ściany nośne i inne elementy wspólne, przebudowa w obrębie balkonu czy loggii. Dopiero po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń zlecamy zaplanowane prace ekipie remontowej.

Co do samej ekipy, nie może ona być przypadkowa. Najlepiej zatrudnić fachowców poleconych przez rodzinę lub znajomych, którzy już korzystali z ich usług. Z ekipą podpisujemy umowę, która zabezpieczy nas przed nieterminowym lub nierzetelnym wykonaniem zleconych prac. Jeżeli dajemy zaliczkę na poczet prac, koniecznie żądajmy pokwitowania, ponadto zastrzeżmy w umowie, że na wszelkie zakupy, których dokonywać będzie ekipa, wymagane są faktury. Odbiór poszczególnych etapów prac również kwitujemy na piśmie.

Warto zawrzeć w umowie ustalenie, że ekipa remontowa będzie utrzymywać należyty porządek podczas prac remontowych. Niestety, wciąż sporo jest brygad, które uważają, że nie muszą ani wyrzucać śmieci, ani nawet sprzątać po sobie. Dlatego dobrze jest zastrzec np. zakaz palenia w mieszkaniu czy niepozostawianie naczyń jednorazowych i resztek jedzenia. Ekipę, która spożywa podczas pracy alkohol (choćby piwo) najlepiej od razu zwolnić i poszukać innej.

Początek prac

Zaczynamy od okien i drzwi, które często są do wymiany. Ponieważ potrzebna jest na to zgoda administracji, zapytajmy przy okazji, czy są szanse na częściowe dofinansowanie tych prac z funduszu remontowego spółdzielni lub wspólnoty. Następnie zapraszamy specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami, aby dokonali przeglądu instalacji elektrycznej, gazowej, hydraulicznej i grzewczej w aspekcie zgodności z aktualnymi normami budowlanymi. Jeżeli będzie konieczna wymiana instalacji elektrycznej, zaplanujmy rozmieszczenie włączników i gniazdek według swoich potrzeb. 

Wymiana instalacji wiąże się z kuciem ścian. To wymaga z kolei bieżącego usuwania gruzu. I tu zaczynają się „schody”, bowiem trzeba to zrobić zgodnie z prawem. Należy zatem zapewnić sobie pojemnik (pojemniki) na gruz oraz jego wywóz – wyrzucanie do osiedlowego śmietnika jest zabronione i można za to zapłacić karę. Najlepiej zamówić usługę w zakładzie oczyszczania miasta, który dysponuje workami i kontenerami. Przy remoncie generalnym optymalnym rozwiązaniem będzie kontener. Jest on na tyle pojemny, że umożliwi gromadzenie nie tylko gruzu, ale i różnych innych odpadów remontowych.

Kontener na terenie publicznym (na drodze publicznej lub chodniku) może być ustawiony za zgodą władz gminy. Trzeba udać się do urzędu, pobrać i wypełnić formularz. Dostępny jest on także w sieci na stronach urzędów gmin. W przypadku terenu prywatnego oczywiście konieczna jest zgoda jego właściciela. Kontener ustawiamy na cały czas trwania remontu; we wniosku o zgodę lepiej podać termin nieco dłuższy, niż przewidujemy, aby w razie opóźnień uniknąć komplikacji.

Ściany i podłogi

Stan tynków sprawdzamy jeszcze podczas wymiany instalacji, potem skuwamy wszystkie miejsca, gdzie tynk jest uszkodzony, wybrzuszony lub odparzony. Usuwamy gruz, pomieszczenie starannie wietrzymy i kładziemy nowe tynki. Z malowaniem lub tapetowaniem wstrzymujemy się do ich całkowitego wyschnięcia. W tym czasie zajmujemy się podłogą. 

Podłogi zniszczonej nie ma sensu naprawiać; trzeba ją całkowicie zerwać (aż do stropu) i położyć nową. Dobrze położona podłoga jest wielowarstwowa; ma izolację wodochronną, cieplną, akustyczną i podkład, na który przykleja się warstwę końcową – płytki, panele, parkiet, itp. Każda warstwa powinna być dobrze wypoziomowana, a finalnie dopuszczalne odchylenie na odcinku jednego metra wynosi do 1 milimetra. Płytki zabezpiecza się fugami, a panele i parkiet listwami. Listwy mocujemy dopiero po pomalowaniu ścian lub położeniu tapet. 

Kuchnia i łazienka

Z łazienki usuwamy wyposażenie, którego używał poprzedni właściciel. Skuwamy stare płytki, które usuwamy i kładziemy nowe, wymieniamy armaturę i montujemy nowe urządzenia sanitarne. Jeżeli w kuchni jest wykonana zabudowa na wymiar, podejmujemy decyzję o jej zdjęciu lub pozostawieniu w zależności od jej stanu, naszego gustu, potrzeb i możliwości finansowych. Warto to dobrze rozważyć, ponieważ zabudowa kuchni nie jest przedsięwzięciem tanim, a często wystarczy jej gruntowne wyczyszczenie. 

Praktyczne rozwiązania

Kucie ścian i zrywanie podłóg generuje masy pyłu i kurzu, który przenika przez każdą szczelinę do sąsiednich pomieszczeń. Dlatego pomieszczenia już wyremontowane zabezpieczamy. W otworach drzwiowych umieszczamy tymczasowo drzwi foliowe z suwakiem, na podłogach przy wejściach rozkładamy wilgotne stare ręczniki, w które wycieramy buty. Gotowe podłogi osłaniamy grubą folią malarską, którą przyklejamy za pomocą taśmy maskującej. Po zakończonym remoncie wystarczy ją  usunąć wraz z foliowymi drzwiami.

Więcej informacji na stronie: Bonus-Czystość.pl

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1141 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 1 Kwietnia 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u