Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Remont samodzielnie czy z pomocą? Ile kosztują usługi fachowca?

25 Czerwca 2019

Remont – samodzielnie czy z pomocą? To odwieczne pytanie, zadawane przez osoby, które postanowiły zmienić wygląd swojego mieszkania lub właśnie kupiły swoje nowe "M" w stanie deweloperskim. Na co warto postawić? Ile kosztują usługi fachowca?

 

Wiele osób, zniechęconych długimi terminami fachowców i wysokim kosztem ich usług, zakasuje rękawy, bierze do ręki narzędzia i rusza do pracy. Zarówno większe, jak i mniejsze remonty stanowią jednak nie lada wyzwanie, szczególnie dla tych, którzy nie trzymali jeszcze w ręce pędzla i wiertarki. Oczywiście wszystkiego można się nauczyć. Pytanie tylko – ile mamy na to czasu, chęci i energii. 

Z pewnością na początku naszych zmagań remontowych nie powinniśmy się porywać na zaawansowane prace, wymagające dużej wiedzy. Należy zdroworozsądkowo podejść do tematu i na spokojnie oszacować, które z nich leżą w zasięgu naszych możliwości, a które lepiej sobie darować. 


 

Jakie prace wykonać samodzielnie?

Jeżeli naszym celem jest wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu, a nie wiemy czym różni się przewód dwużyłowy od trójżyłowego, lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom. Nie tylko możemy wykonać instalację źle, ale przy okazji skończyć w szpitalu z powodu porażenia prądem. 

Dodatkowo kładzenie płytek ceramicznych, biały montaż, wymiana instalacji elektrycznej, remont łazienki bądź całego mieszkania mogą wymagać bardziej specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. 

Na pewno bez problemu poradzimy sobie za to z malowaniem ścian, mebli czy płytek, położeniem tapety, ułożeniem podłogi z paneli, wymianą silikonu albo wykładziny. 

Wady i zalety remontu w pojedynkę

Samodzielny remont na pewno ma wiele zalet. W ramach tego należałoby wymienić chociażby ogromną satysfakcję, pełną decyzyjność i niskie koszty takiego przedsięwzięcia. Niektórzy mogą nawet obudzić w sobie miłośnika prac remontowych

Należy mieć jednak na uwadze również wady, takie jak duże ryzyko niewłaściwego wykonania pracy ze względu na brak wiedzy i umiejętności oraz konieczność poświęcenia sporej ilości czasu, który bez niczyjej pomocy może znacznie przedłużyć remont. 


 

Kiedy pomoc fachowca jest konieczna?

Jeżeli jednak nie mamy predyspozycji do prac technicznych, a poza tym nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu i cierpliwości na wykonywanie żmudnych prac remontowych, powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców. 

Należy mieć na uwadze, że nieprawidłowe wykonanie instalacji elektrycznej lub kanalizacyjnej może wiązać się z dodatkowymi, ogromnymi kosztami naprawy. Nie wspominając już o możliwości wywołania pożaru czy też zalania sąsiada. Z kolei przycinanie płytek gresowych szlifierką może skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Dlatego takie prace lepiej przekazać wykwalifikowanej osobie. 

Zalety i wady ekipy remontowej 

Ekipa remontowa dysponuje dużą wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu prac remontowych. To, co nam zajmie cztery dni, specjaliści zrobią w jedno popołudnie. Nie ma też konieczności kupowania specjalistycznego sprzętu, którego użyjemy tylko raz. Poza tym fachowcy podpowiedzą nam, jakie materiały kupić, aby nie przepłacić i jednocześnie uzyskać oczekiwany i trwały efekt. Stawiając na specjalistów, od początku będziemy wiedzieli, ile zajmie remont i kiedy się skończy. 

Należy jednak pamiętać, że korzystanie z ekipy remontowej może mieć również swoje wady. Jeżeli wybierzemy przypadkowego fachowca, bez dokonania odpowiedniego wywiadu na jego temat, może się okazać, że wykona on pracę niesolidnie, niedokładnie i nieterminowo. Dodatkowo, korzystanie z pomocy specjalistów wiąże się z dość wysokimi kosztami. Oczywiście suma ta uzależniona jest od miejsca zamieszkania, popytu na tego typu usługi orazcen materiałów. 


 

Przykładowe koszty zatrudnienia fachowca

Ile zatem kosztuje skorzystanie z usług fachowca? Rozpiętość cenników poszczególnych specjalistów jest naprawdę duża. Wiele zależy od doświadczenia, kompetencji, rodzaju świadczonych usług, miejscowości, w której przeprowadzany jest remont i wielu innych czynników. 

Jedni fachowcy preferują stawkę godzinową, inni biorą pod uwagę na przykład metraż ściany, którą trzeba pomalować. Trzeba jednak liczyć się z tym, że remont to duże koszty, wymagające niejednokrotnie dodatkowej pożyczki, dlatego warto wiedzieć, na jakie wydatki będziemy wystawieni.

Szukając zatem pewnego uśrednienia, należałoby wskazać najczęściej wykonywane prace oraz średni zakres cenowy. Taniej wyceniane są prace polegające przede wszystkim na wysiłku fizycznym, z kolei droższe są usługi instalatorskie wymagające wiedzy z danego zakresu.

Są prace, które nie zrujnują portfela: 

  • Gruntowanie ścian zaczyna się od kwoty 1,5 zł za m2;
  • Kompleksowe przygotowanie ściany do malowania (zeskrobanie starej farbym wyrównanie powierzchni, usunięcie i zaszpachlowanie ubytków), to wydatek rzędu 7 zł za m2;
  • Tapetowanie - 8 zł za m2.

Są również prace, za które fachowcy oczekują wyższych kwot, takich jak: 

  • Montaż kasetonów, paneli ściennych i płytek podłogowych będzie kosztować min. 55 zł za m2;
  • Montaż drzwi wewnętrznych to koszt 120 zł za szt;
  • Biały montaż - podłączenie i montaż umywalki, to cena 50 zł;
  • Montaż wanny lub brodzika - ok. 80 zł;
  • Kompleksowy montaż prysznica - 250 zł;
  • Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej - ok. 500 zł;
  • Instalacja elektryczna - ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy zł, zależy to od ilości punktów w mieszkaniu oraz rodzaju osprzętu do podłączenia.

Przy wyborze fachowca nie powinno kierować się jedynie ceną za usługi, która może być bardzo myląca. Nawet drogi fachowiec może nienależycie wykonać swoje usługi. Dokonując wyboru warto opierać się na rekomendacjach i wcześniejszych realizacjach danego specjalisty oraz na opiniach znajomych.

Dopasowanie do swoich potrzeb 

Analizując za i przeciw dotyczące wykonania remontu samodzielnie lub z pomocą fachowców, trudno jest jednoznacznie określić co jest lepsze. Jest to decyzja, którą należy podejmować indywidualnie w oparciu o kilka czynników. 

W przypadku samodzielnego remontu są to koszty materiałów i narzędzi, własne umiejętności, ryzyko związane ze zdrowiem oraz czasem wykonania. 

Z kolei fachowcy to dodatkowy koszt w zamian za specjalistyczną usługę, która jednak wiążę się z możliwością fuszerki. Aby jednak zminimalizować ryzyko, należy wykonać odpowiedni research wykonawców. Nie można jednak odmówić roli ekipy remontowej w przypadku dużego i kompleksowego remontu, która w takich wypadkach jest nieodzowna. 

 

Autorką artykułu jest Natalia Olszewska, redaktorka bloga finansowego iKalkulator.pl
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1083 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 25 Czerwca 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u