Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

W małym domku

26 Stycznia 2018
Projekt domu Mini 1 G1 energo WRC2687
Projekt domu Mini 1 G1 energo WRC2687

W zapomnianej już dziś nieco sztuce Tadeusza Rittnera, sceneria przytulnego domku na prowincji skrywała gorące namiętności i tragedie. Na szczęście w rzeczywistości małe domy są dużo bardziej przyjaznymi miejscami do mieszkania niż w młodopolskiej literaturze i stąd zapewne ich wielka popularność w Polsce.

 

Z punktu widzenia przeciętnej polskiej rodziny, małe domy mieszkalne mają właściwie same zalety. Do ich wybudowania wystarcza niewielka działka, mniej niż zwykle zużywa się do ich wzniesienia materiałów budowlanych, same prace też wykonać można szybciej niż w przypadku większej rezydencji. Minęły już dawno czasy, kiedy ambicją każdego zamożniejszego Polaka było wybudowanie kilkupiętrowej "willi" przeznaczonej dla wielopokoleniowej rodziny. Dziś ówczesne domy są często zbyt kosztowne w utrzymaniu, a liczne w nich puste pomieszczenia "leżą odłogiem", generując tylko dodatkowe koszty ogrzewania. Obecnie rodziny są zwykle mniejsze i wystarcza im w zupełności kilka obszernych pokoi. Młodsze pary rzadko miewają więcej niż dwoje dzieci, więc niewielki dom w zupełności wystarcza na ich potrzeby; z kolei seniorzy w małym domku mają mniej pracy z jego utrzymaniem - a zwłaszcza sprzątaniem - i mniej wydają na prąd czy ogrzewanie.

 

Na rynku architektonicznym dostępne są bardzo liczne projekty domów małych o najrozmaitszych bryłach, układach pomieszczeń czy możliwych orientacjach w stosunku do słońca - każdy chyba może wybrać spośród gotowych rozwiązań takie, które najbardziej mu odpowiada. Przy wyborze projektu najrozsądniej jest kierować się nie tylko ceną i estetyką zewnętrzną, ale także funkcjonalnością, a zwłaszcza racjonalnym rozplanowaniem wnętrza domu. Jeżeli żaden z domowników nie jest osobą niepełnosprawną, optymalnym rozwiązaniem jest dom dwukondygnacyjny, który pozwala zminimalizować powierzchnię zabudowy działki i wygospodarować więcej miejsca na zieleń. Parter małego domu to strefa na co dzień rodzinna, jak również przeznaczona do przyjmowania wizyt. Powinna się ona składać z salonu, najlepiej połączonego w jednym pomieszczeniu z otwartą kuchnią (miłośnicy stylu bardziej tradycyjnego mogą uwzględnić między nimi przepierzenie), ustępu z umywalką i przedpokoju, najlepiej skomunikowanego także z drzwiami do garażu. Czasem możliwe jest wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia, które można przeznaczyć np. na pokoik gościnny, gabinet do pracy, garderobę czy biblioteczkę. Z kolei na piętrze, "niewidzialnym" dla gości, znajduje się strefa nocna, czyli przede wszystkim sypialnie (w najczęściej spotykanym układzie, jedna duża plus dwie mniejsze) oraz toaleta z wanną. 

Projekt domu Lolek N BSB1091

 

Mały dom to również niestety mniejsza kubatura, a więc i mniej miejsca do wykorzystania. Można jednak temu zaradzić, wykazując się pewną inwencją w zagospodarowaniu wnętrza. Przykładowo, miejsce pod schodami prowadzącymi na piętro da się zwykle zagospodarować na spiżarkę lub składzik. W zależności od bryły domu, a przede wszystkim od nachylenia dachu, zastanowić się można nad wykorzystaniem poddasza np. na pralnię z suszarnią. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać podpiwniczenie, w celu umieszczenia nie tylko wybranego rodzaju urządzeń ogrzewczych, ale też warsztaciku lub przechowalni sprzętu domowego i ogrodowego. Warto pamiętać, że dla osób przyzwyczajonych do obszernych domów, wnętrza mniejszego mogą robić wrażenie ciasnych - ale i tę niedogodność można zmniejszyć poprzez odpowiedni wystrój, np. dzięki dużym powierzchniom okien, zastosowaniu jasnych kolorów ścian i sufitów wzmacniających poczucie przestronności, wyłożeniu części ścian salonu lustrami powiększającymi optycznie pomieszczenie itp. Metod takich jest wiele; najlepiej jeszcze przed dokonaniem wyboru projektu skonsultować się w kwestii możliwości ich zastosowania ze sprzedawcą lub poleconym przez niego specjalistą od architektury wnętrz. W końcu, mały czy większy, dom ten powinien nam służyć jak najdłużej i jak najlepiej.

Redakcja Pomysł Na Dom


Artykuł powstał we współpracy z firmą Extradom
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1852 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 26 Stycznia 2018

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u