Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Przygotuj ogród na jesień - mini poradnik

14 Sierpnia 2020
Choć lato w pełni i mało kto myśli o spadających z drzew liściach, przygotowania do jesieni w ogrodzie, warto rozpocząć już teraz. Nadchodząca pora roku jest idealnym czasem na sadzenie wielu rodzajów roślin, trzeba jednak pamiętać również o odpowiedniej pielęgnacji i porządkach.

Pielęgnacja trawnika

Bardzo ważne jest zbieranie opadniętych liści. Nie mogą one zalegać na trawniku, dlatego, że powodują żółknięcie i gnicie trawy. Prowadzi to do tworzenia się nieestetycznych dziur w podłożu. Świetnymi narzędziami do usuwania opadłych liści są dmuchawy spalinowe do liści, które znacznie przyspieszają pracę. Oczywiście, dobrze sprawdzą się również tradycyjne grabie. Drugim elementem pielęgnacji ogrodu jest koszenie trawy. Należy to robić, aż do pierwszych mrozów. Przed zimą, wysokość trawnika nie powinna przekraczać 5 cm. Krótsza trawa może zostać osłabiona przez śnieg, a zbyt długie przycięcie prowadzi do pojawienia się chorób np. pleśni śniegowej. Jesienią pojawiają się grzyby, które okazują się zmorą dla osób mieszkających pod lasem. Jeśli chcemy się ich pozbyć wystarczy kupić odpowiedni preparat, który zniszczy grzybnie. Warto sprawdzić czy specyfik jest bezpieczny dla zwierząt i dzieci.

Sadzenie roślin

Jesienią najlepiej jest sadzić rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną. Zalicza się do nich m.in.: krokusy, narcyze, przebiśniegi, tulipany, lilie, zawilce i ranniki. Ważne jest, by przy sadzeniu obejrzeć cebulki. Nie mogą być one przesuszone ani uszkodzone. Poza tym, trzeba pozbyć się okalających je łusek. Do sadzenie, najlepiej jest wybrać pozbawione chwastów, nasłonecznione miejsce. Cebulki sadzi się piętką do dołu, na głębokości około trzech takich cebulek. We wrześniu warto również posadzić kwiaty takie jak: chaber, bławatek, mak lekarski czy pozłotka kalifornijska, które ubarwią ogród późną wiosną. Początek jesieni to ostatni moment na nawożenie trawnika. Używa się do tego mieszanek zawierających fosfor i potas, które wspomagają regenerację trawy.

Pielęgnacja roślin

Ogród jesienią może być równie piękny, co latem czy wiosną. Trzeba jednak pamiętać, że za kilka miesięcy pojawią się pierwsze mrozy, a rośliny powinny być na nie przygotowane. Przesadzanie iglaków należy zakończyć pod koniec sierpnia, wtedy zdążą się one ukorzenić. Krzewy ozdobne i liściaste nie wymagają już przycinania. Nie można pozwolić im na wypuszczanie nowych pędów, bo nie przetrwają zimna. Rośliny ciepłolubne nie powinny być już nawożone. Należy natomiast pozbierać owoce i zastosować jesienny nawóz z fosforem i potasem. Młode drzewka i krzewy obsypuje się ziemią do wysokości około 30 cm, by mogły dotrwać do wiosny. Jeżyny lub pędy winorośli trzeba ulokować w 15 cm dołku i przykryć trocinami albo słomą. Wrażliwe rośliny np. morela zwyczajna, brzoskwinia zwyczajna, pozostawia się bez okrycia. Folie czy worki mogą jedynie zaszkodzić, dlatego, że nie przepuszczają powietrza. Warto pamiętać o usunięciu roślinach jednorocznych, które pod koniec jesieni tracą swój dekoracyjny urok. 

Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1550 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 14 Sierpnia 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u