Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Rekuperacja - wymiennik przeciwprądowy czy obrotowy? Który wybrać?

16 Grudnia 2020
Rekuperacja, czyli odzysk ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczenia przez system wentylacji to doskonały sposób na zwiększenie komfortu mieszkańców i oszczędności związane z ogrzewaniem. Rekuperatory powietrza posiadają różne rodzaje wymienników - m.in. obrotowe lub przeciwprądowe. Warto zastanowić się nad tym, które z tych rozwiązań jest lepsze.
 

Wymiennik obrotowy - wysoka sprawność nawet w temperaturze poniżej 20 stopni
Wymienniki obrotowe zbudowane są z naprzemiennie ułożonej blachy - karbowanej, oraz płaskiej. Użycie karbowanej blachy w odpowiedniej wysokości ma wpływ na zmianę parametrów odzysku energii i wilgoci oraz wpływa na poziom mieszania strumieni powietrza. To właśnie ta zmienna często decyduje o wyborze typu wymiennika. Proces ten jest znany od dawna i był używany aby zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do właściwej wentylacji (tak by nie tracić ciepła i wilgotności powietrza). Wymienniki te stosowane są w rekuperatorach obrotowych, np. tych marki Ensy. Jednymi z ich największych zalet jest wysoka sprawność (średnio około 85%) oraz odzysk wilgoci (nawet do 90% - z możliwością regulacji na taki stopień, jaki nam najbardziej odpowiada) - czyli nie tylko są bardzo efektywne, ale dzięki nim nie wysusza się także powietrze w pomieszczeniu. Osiągają tak wysoką sprawność nawet bez użycia dodatkowych grzałek i to nawet w wyjątkowo niskich temperaturach - minus 20 stopni i więcej. Nie wolno zapominać także o innych zaletach wymienników obrotowych - łatwej konserwacji oraz niskich stratach ciśnienia, a to wszystko przy niewielkich gabarytach urządzenia, która sprawdza się nawet w mieszkaniu, ale także w dużych domach. Marka Ensy to jeden z wiodących producentów rekuperatorów na skandynawskim rynku - doskonale spełniają jego wysokie wymagania.

Jak działa wymiennik obrotowy? Budowa i zalety
Działanie wymienników obrotowych w rekuperatorach opiera się na czerpaniu energii cieplnej z powietrza wylotowego i oddawaniu jej (ogrzewaniu) chłodnego nawiewu. Zimne powietrze z zewnątrz przepływa przez urządzenie, dzięki czemu zostaje odpowiednio przefiltrowane i ogrzane zanim trafi do wnętrza pomieszczenia. Ogrzane, ale zużyte powietrze z wewnątrz budynku jest doskonałym nośnikiem ciepła i inżynierzy rekuperatorów obrotowych chcieli je wykorzystać maksymalnie - dlatego rekuperator pozwala na skuteczny odzysk tego ciepła. To nie wszystko - możemy je podłączyć do kuchennych okapów (tzw. rekuperator okap), co dodatkowo zapewnia nie tylko efektywną cyrkulację powietrza, ale też eliminację z niego nieprzyjemnych zapachów. Ta funkcja filtrowania i oczyszczania powietrza często jest pomijana w porównaniach wymienników obrotowych i przeciwprądowych, a jest bardzo istotna. Poza tym, wiele rekuperatorów obrotowych posiada również wbudowany higrostat, dzięki czemu urządzenie monitoruje poziom wilgotności powietrza i nie pozwala na jego wysuszanie. Rekuperatory Ensy możesz również połączyć z wygodną aplikacją mobilną, dla jeszcze lepszego monitorowania jego wyników.

Część osób kwestionuje wybór wymiennika obrotowego i wskazuje wyższość wymienników przeciwprądowych nad tym rozwiązaniem. Jednak nowe, niezależne badania przeprowadzone przez niemiecki Instytut Passive House wskazują, że użycie nowoczesnych technologii oraz budowa innowacyjnych wymienników obrotowych, takich jak w rekuperatorach Ensy, pozwala im uzyskiwać podobne, a nawet niższy stopień mieszania strumieni powietrza. Powoływane wcześniej wartości (5-10%) są krzywdzące - dotyczą bowiem urządzeń starych i niskiej jakości. Na proces mieszania strumieni powietrza wpływają ustawienia nowoczesnych urządzeń oraz jakość użytych komponentów. Użyte w wymiennikach obrotowych rozwiązania reguluje różnice ciśnień powietrza i wpływa pozytywnie na odzysk ciepła.


Wymienniki przeciwprądowe - inna zasada działania.
Z jednej jego strony przepływa przefiltrowane powietrze z zewnątrz, natomiast w przeciwnym kierunku powietrze usuwane - ale przepływają one równolegle, obok siebie. Jest on ulepszoną wersją wymiennika krzyżowego (których największą wadą była podatność na szronienie, kiedy temperatura na zewnątrz sięgała zaledwie -5 stopni oraz rozszczelnianie się z czasem użytkowania) - oba zostały zbudowane z lamel, ułożonych równolegle. Wymiennik przeciwprądowe normalnie nie odzyskują wilogci - ta funkcja jest dostępna za dodatkową dopłatą. Źródła podają, że jego sprawność osiąga średnio 85%. W wentylacji używającej wymiennika przeciwprądowego wzrasta mieszanie strumieni powietrza wraz z wydajnością.
                                                                         
Schemat przepływu powietrza w wymiennikach przeciwprądowych

 
A więc, który wymiennik wybrać - obrotowy, czy przeciwprądowy?
Jeśli wybierasz rekuperator ze względu na wymiennik, nie daj się zwieść nieaktualnym danym. Raczej postaw na to, czego od rekuperatora oczekujesz. Przemyśl swoje potrzeby i warunki (czy np. masz niewielkie mieszkanie lub dom?). Pamiętaj, że wymiennik obrotowy w nowoczesnych urządzeniach ma niższe parametry mieszania strumieni. Cechuje się również wieloma zaletami, m.in:
• wysoką sprawnością (ok 85% nawet w mroźne dni)
• nie wysusza powietrza (odzyskuje wilgoć)
• filtruje powietrze na bardzo wysokim poziomie i  je oczyszczać z nieprzyjemnych zapachów (doskonała cyrkulacja)
• możliwość podłączenia okapu wysoka jakość komponentów i całego urządzenia, gwarantowana przez skandynawskiego producenta
• wysoka odporność na niskie temperatury (nie szronieje i nie zamarza)
• niskie straty ciśnienia
• rekuperatory obrotowe są kompaktowe, zmieszczą się więc idealnie także do małych budynków lub mieszkań
• łatwa konserwacja.

Informacji dostarczyła firma ECOMAX.


 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 728 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Grudnia 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u