Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Rekuperacja a środowisko - wpływ odzyskiwania ciepła z wody szarej

28 Września 2020
W tym artykule piszemy o tym, jak poprawa energooszczędności budynków publicznych przez użycie rekuperacji wpływa i może wpłynąć na nasze środowisko.
 

Postęp cywilizacyjny, zwiększający się deficyt wody na świecie i inne czynniki, zmuszają nas do oszczędzania energii i innych materiałów. Dzięki postępowi technicznemu powstają ciągle nowe, inteligentne systemy wykorzystujące energię odnawialną. Ich celem jest dostarczanie nam energii przy jednoczesnym zmniejszeniu jej kosztów. Zwiększa się też świadomość ludzi i coraz większą popularnością cieszą się zintegrowane systemy takie jak pompy ciepła, fotowoltaika czy właśnie rekuperacja. 

Rekuperacja a gospodarka o obiegu zamkniętym

Aby poprawić energooszczędność budynku należy zwrócić uwagę na kilka elementów już przy projektowaniu instalacji rekuperatora - np. na temperaturę i ilość ścieków. Jak podają Olga Orynycz i Karol Tucki w swoim artykule[1], w krajach Unii Europejskiej co roku odzyskuje się około 1 miliard m3 ścieków - liczba ta może wzrosnąć nawet do 6,6 miliarda m3 do 2025 roku. Ten przewidywany wzrost ma być efektem wejścia rozporządzenia o gospodarce o obiegu zamkniętym - której główną ideą jest zmniejszenie wykorzystywania zasobów naturalnych poprzez maksymalizację wykorzystywania odzyskanej wody np. w publicznych obiektach pływackich. Ma to nie tylko zmniejszyć wykorzystanie wody (czyli bronić przed niedoborem zasobów), ale też chronić firmy przed zwiększającymi się kosztami z tym związanymi. Rekuperacja jest doskonałym rozwiązaniem na te problemy - może odciążyć nadmiernie eksploatowane zasoby wodne. Ciągle jednak nie wykorzystujemy w pełni możliwości, które daje, stąd Unijne próby zwrócenia uwagi na potencjał czerpiący w gospodarce cyrkulacyjnej. Jest to szczególnie ważna kwestia w naszym kraju - w Polsce jest trzy razy mniej wody niż średnio w Europie. Dlatego tak ważne jest, aby rozwijać i promować w Polsce systemy rekuperacji.

Korzyści rekuperacji wody dla środowiska i finansów w skali gospodarstwa domowego

Mimo tego, że rekuperacja nie wykorzystuje jeszcze swojego pełnego potencjału w Polsce, na naszym rynku dostępne jest wiele modeli systemów do odzyskiwania ciepła z wody szarej. Rekuperatory wody to urządzenia, które możesz zamontować nie tylko w budynkach użytku publicznego, jak baseny, pralnie, szpitale itd, ale także w gospodarstwie domowym. Tutaj doskonale sprawdzają się rekuperatory ZYPHO (w swoim artykule docenili je również Orynycz i Tucki[1]. ) Autorzy podkreślają w tekście to, że dzięki takiemu systemowi, czteroosobowa rodzina może rocznie otrzymać nawet 1200 kWh zaoszczędzonej energii! Zbliża nas to do wymagań domu zero emisyjnego (potwierdzone niemieckim certyfikatem Passive House) i to niewysokim kosztem. Rekuperatory Zypho w sklepie Ecomax kosztują bowiem od 2,5 tysiąca do 4,5 tysiąca złotych - inwestycja ta zwraca się bardzo szybko - nawet po 1,5-2 latach!
 
Czym jest dom zeroemisyjny i certyfikat Passive House

Dom zeroemisyjny, to energooszczędny budynek pasywny, przyjazny człowiekowi i środowisku. Do jego budowy wykorzystuje się surowce i materiały w racjonalny sposób a sam dom zaopatrza w systemy energooszczędne (bo jego ideą są minimalne wydatki na energię), takie jak fotowoltaika czy właśnie odzysk ciepła z wody szarej. Domy pasywne muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące zarówno projektu jak i konstrukcji. Nawet drzwi i okna w takim domu powinny mieć odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego pasywność. Dzięki tej oszczędności ograniczamy niekorzystny wpływ na środowisko, a budynek sam w sobie gwarantuje wysoki komfort i jakość użytkowania domownikom. A niemiecki certyfikat Passive House, przyznawany przez Passive house Institute potwierdza, że dany produkt (jak np. rekuperatory Zypho) nadaje się do zastosowania w domu pasywnym. Aby otrzymać taki dokument, muszą być spełnione 3 kryteria:
1. roczny wskaźnik zapotrzebowania na ciepło dla ogrzewania max. 15 kWh/(m2a) lub zamiennie moc grzewcza max. 10 W/m2,
2. roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną max 120 kwh/(m2a) na ogrzewanie, przygotowanie cwu, energię gospodarstwa domowego, prąd obsługi, oświetlenie, obsługę innych systemów (bramy, domofony, itd.),
3. wynik testu szczelności max. n50=0,6h.[Cytat - źródło: 2]
Pełne kryteria otrzymania certyfikatu Passive House można też zobaczyć w źródle.[3]
 
Źródła:
1. O. Orynycz, K. Tucki: Technology Management Leading to a Smart System Solution Assuring a Decrease of Energy Consumption in Recreational Facilities, 2020.
2. Procedura Certyfikacji Budynków Pasywnych mieszkalnych wg kryteriów Passive House Institute (PHI).
http://ceph.pibp.pl/wp-content/uploads/Procedura%20certyfikacji%20wg%20kryteriow%20PHI.pdf
3. Certified Passive House - Certification criteria for residential Passive House buildings.  https://passiv.de/downloads/03_certfication_criteria_residential_en.pdf

Więcej o rekuperacji i odzysku wody dowiecie sie na stronie ecomax.pl

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 880 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 28 Września 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u