Wyszukaj w serwisie:
odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Nie tylko kąpiel - wanny z hydromasażem

12 Czerwca 2015

Kiedy w 1956 roku pewna rodzinna firma kalifornijskich wynalazców pochodzenia włoskiego wprowadziła na rynek pierwszą przenośną pompę do hydromasażu, jej twórcy zapewne nie przypuszczali, że ich nazwisko stanie się w niedługim czasie nie tylko znaną marką, ale i wręcz nazwą własną jednego z najbardziej popularnych systemów wyposażenia łazienek. Początkowo ich wynalazek przeznaczony był przede wszystkim dla szpitali i ośrodków rehabilitacyjnych. Jednak już w 1968 roku jeden z braci, Roy Jacuzzi, opatentował pierwszą komercyjną wannę z hydromasażem, co stało się początkiem jednego z najbardziej spektakularnych sukcesów rynkowych w historii branży sanitarno-budowlanej.


Obecnie na całym świecie działają setki mniejszych i większych producentów oraz dystrybutorów oferujących rozmaitego rodzaju domowe systemy hydromasażu. Nie inaczej jest od kilkunastu już lat na rynku polskim. Na popularyzację hydromasażu wpływa z pewnością duży komfort tego rozwiązania przy systematycznie obniżającej się cenie urządzeń i instalacji.

Hydromasaż, zwany także po prostu kuracją wodną, jest naturalną metodą relaksacyjno-leczniczą, w pierwotnych formach stosowaną od bardzo dawna. Codzienny, choćby tylko kilkuminutowy masaż wodny działa odprężająco i profilaktycznie na cały organizm. Zdaniem specjalistów wpływa on też na zmniejszenie skutków przewlekłych schorzeń kręgosłupa i stawów, leczy bóle głowy i mięśni, jak również znakomicie poprawia nastrój, zwalczając bezsenność, czy niektóre objawy depresji. Dzięki nawilżaniu skóry, hydroterapia ma także korzystne działanie kosmetyczne.

Wanny z hydromasażem

Najbardziej znanymi i najczęściej spotykanymi w mieszkaniach urządzeniami z tej branży są z pewnością wanny wyposażone w systemy hydromasażu. Najprostsze wanny tego rodzaju wykorzystują do masowania jedynie strumienie wody, wypływające przez dysze umieszczone na powierzchni wanny. Liczba dysz, zwanych z angielska „jets”, waha się od minimum czterech (służących masażowi karku, pleców, nóg i stóp) do nawet ponad trzydziestu; dysze te są z reguły wyposażone w regulacje natężenia i kąta strumienia wody. Czasem stosuje się także dysze wirujące (tzw. rolliety) do głębokiego masowania ciała strumieniem śrubowym. Jeszcze większy komfort oraz zdrowotne natlenianie skóry zapewnia dodatkowy masaż perełkowy za pomocą powietrza. Wtłaczane jest ono przez specjalny kompresor do wanny, za pośrednictwem systemu rurek i minidysz lub szeregu małych otworów w dnie. Nowością, rzadko jeszcze spotykaną na rynku, jest masaż ultradźwiękowy wykonywany przez specjalne emitery, który oddziałuje zdrowotnie nie tylko na skórę, ale również na wnętrze ciała. Sterowanie funkcjami wanny odbywa się pneumatycznie lub elektronicznie, za pomocą przycisków umieszczonych w panelu na brzegu wanny – możliwe jest ustawianie czasu, rodzaju i natężenia masażu w indywidualnych sekwencjach oraz sterowanie dodatkowymi czynnościami dostępnymi w droższych modelach wanien, np. lampami do światłoterapii.

Wanny wykonywane są najczęściej z akrylu, w różnych wymiarach i kształtach umożliwiających zabudowywanie ich w dowolnych miejscach, nawet w małych łazienkach (minimalnie potrzeba jednak 5m² powierzchni, ze względu na konieczność zapewnienia skutecznej wentylacji). Montuje się je na stelażach, tak by umożliwić łatwy dostęp do części mechanicznej, zasłoniętej zwykle specjalnym panelem mocowanym na zatrzaskach lub magnesach. Z uwagi na połączenie instalacji wodnej z elektryczną, montaż wanny powinna przeprowadzać sprawdzona, specjalistyczna firma, co pozwala nie tylko – jak dziś wiemy – uniknąć problemów politycznych, ale i zapewnić użytkownikom pełne bezpieczeństwo. Wbudowane zabezpieczenia obejmują często automatyczny wyłącznik różnicowo-prądowy, chroniący przed porażeniem na wypadek zwarcia.

Przyzwoitej jakości wannę można obecnie nabyć już za ok. 3 tys. zł. Eksploatując ją należy pamiętać, że hydromasaż, jakkolwiek niewątpliwie przyjemny i relaksujący, nie jest wskazany przy niektórych schorzeniach, jak np. cukrzyca czy nadciśnienie – w tych przypadkach warto skonsultować się uprzednio z lekarzem. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15÷25 minut; tym krócej, im wyższa jest temperatura wody. Dodatkowym wymogiem jest okresowa (co 2÷3 tygodnie) dezynfekcja instalacji, za pomocą specjalnych tabletek lub płynów. W droższych modelach służy do tego specjalny system, który zazwyczaj wykorzystywać można także do kąpieli z dodatkiem aromatycznych olejków lub soli. W niektórych modelach wanien dezynfekcja odbywać się może za pomocą urządzeń ozonujących wodą lub prześwietlających ją promieniami ultrafioletowymi. Zabezpiecza to dostatecznie przed rozwijaniem się mikroorganizmów w dyszach, przewodach doprowadzających i odprowadzających wodę czy w podwójnym dnie wanien z masażem perełkowym. Nowością na rynku są obecnie specjalne tworzywa antybakteryjne, z których wykonuje się elementy instalacji szczególnie podatne na rozwijanie się drobnoustrojów.

>> Przeczytaj dalszą część artykułu

Fot. Novellini
Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 1785 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 12 Czerwca 2015

Podziel się    Bruk Bet

Kad - prywatny detektyw Gdańsk

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u