Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Remedium na upały

18 Lipca 2011
Zbliża się lato, więc warto pomyśleć o wentylacji pomieszczeń, w których na co dzień przebywamy. Instalacja klimatyzatora jest kosztowna i kłopotliwa, dlatego z pomocą przychodzą wentylatory, dzięki którym można utrzymać komfortową temperaturę w domu czy pracy.

Skrojony na miarę
Na rynku dostępne są różne modele wentylatorów. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto poznać poszczególne typy tych funkcjonalnych urządzeń. Wentylator tradycyjny wyposażony jest z reguły w metalowe lub plastikowe skrzydła, wprawiające powietrze w ruch. Do małych pomieszczeń najlepiej pasują modele biurkowe, ze względu niewielką średnicę śmigła oraz niską podstawę. Na niewielkich przestrzeniach sprawdzają się także wentylatory kolumnowe. Wyposażone w położone jedno nad drugim skrzydełka, przytwierdzone do obracających się walców, nie zajmują wiele miejsca. Wentylatory stojące nadają się z kolei do większych pomieszczeń. Posiadają długie stojaki z możliwością regulacji i duże śmigło o średnicy przekraczającej 40 cm, dlatego zimny nawiew bez problemu rozprzestrzeni się po całej powierzchni.
 
Na co zwrócić uwagę?
Wentylatory mogą mieć różny design, jednak wszystkie powinny spełniać swoją podstawową funkcję. W związku z tym, przy wyborze urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry, jak: moc, ilość poziomów prędkości czy regulacja kierunku nawiewu. Wszystkie te drobne z pozoru elementy konstrukcyjne znacznie ułatwiają eksploatację. W przypadku wentylatorów tradycyjnych moc dostosowana jest do średnicy śmigła, a kolumnowych - do liczby skrzydełek. Modele biurkowe wyróżniają się mocą na poziomie 20 - 40 W, stojące 40 - 60 W, a kolumnowe najczęściej około 40 W. Spośród standardowych funkcji, jakie powinien posiadać wentylator, warto zwrócić uwagę na możliwość ustawienia kilku prędkości nawiewu. Dzięki temu, w zależności od potrzeby, można dostosować właściwą siłę nadmuchu. Przydatnym rozwiązaniem jest - występująca w większości wentylatorów - regulacja kierunku nawiewu, która pozwala dotrzeć do różnych części pomieszczenia. Według Pauliny Szczepaniak z firmy First, wyłącznego dystrybutora produktów First Austria, przy wyborze wentylatora należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych parametrów: Warto, aby wentylator był wyposażony w specjalny uchwyt oraz miejsce na nawinięcie przewodu sieciowego. Istotną rolę spełnia stabilna podstawa, ponieważ minimalizuje ryzyko przypadkowego upadku. Osłona śmigła powinna być zdejmowana, co pozwala na utrzymanie urządzenia w czystości.
 
Temperatura idealna
Temperatura powietrza, w której człowiek czuje się najlepiej, wynosi 23-26°C. Wynika to z fizjologicznych uwarunkowań organizmu ludzkiego. Osoby przebywające w wysokich temperaturach stają się senne, znużone i odczuwają bóle głowy. Aby poprawić samopoczucie, szukają rozwiązań umożliwiających obniżenie temperatury powietrza. W nieklimatyzowanym, dusznym pomieszczeniu ulgę może przynieść chłodny nawiew, który pomoże skutecznie uporać się z uciążliwym upałem.
 
first-polska.com.plGaleria:powrót


Odwiedzono: 3472 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 18 Lipca 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u