Wyszukaj w serwisie:
odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

W zdrowym wnętrzu zdrowy duch - ściany w pokoju dziecięcym

30 Października 2017
Każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej. To dotyczy zwłaszcza dbania o jego zdrowie. Odpowiednia dieta i ruch to oczywiście podstawa, ale wiele osób zapomina o niemniej ważnej kwestii: otoczeniu i klimacie. Szczególnie w miejscu, w którym dziecko -  a razem z nim my sami - jemy, śpimy, odpoczywamy i po prostu żyjemy -  czyli w domu. 
 

Ogrzewanie i klimatyzacja wysuszają powietrze. W konsekwencji, spędzanie większości czasu w zamkniętych pomieszczeniach ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na zdrowie - nie tylko najmłodszych. I o ile na warunki panujące w miejscu zamieszkania czy szkole nasz wpływ kończy się z reguły w momencie ich wyboru, to kształtowanie przyjaznego mikroklimatu we własnych czterech kątach jest jak najbardziej możliwe. 
 
Praca u podstaw
 
W jaki sposób? Stosując odpowiednie, bazujące na naturalnych rozwiązaniach materiały do wykończenia wnętrz. Te o odpowiednim składzie i jakości pozwalają realnie wpłynąć na zasadnicze dla zdrowia parametry, takie jak wilgotność powietrza czy temperatura. Najlepiej jeśli nie emitują przy tym szkodliwych substancji oraz stanowią barierę utrudniającą rozwój bakterii i grzybów.
 

 
Fot. Baumit
 
Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, których organizmy są bardziej wrażliwe, a tym samym podatne na zachorowania. Dlatego warto zadbać o ich zdrowie u samych podstaw, zapewniając komfortowe warunki w pokoju, w którym śpią, uczą się i bawią. W myśl starej prawdy lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto zacząć od ścian, bo to właśnie ich rola jest tutaj kluczowa - stanowią one największą powierzchnię będącą w stałym kontakcie z powietrzem którym oddychamy w naszych domach. I bynajmniej nie wystarczy sięgnąć po ekologiczną farbę do ich pomalowania, jeśli wcześniej nie zadbamy o to co głębiej - tynki. Jeśli oprócz uzyskania trwałego efektu dekoracyjnego zależy nam, by nasze pociechy oddychały zdrowym powietrzem, wybierajmy tynki i gładzie wapienne. Dają one najwięcej korzyści dla użytkowników wykończonych nimi wnętrz. Na czym polega ich fenomen?
 
Materiały budowlane na bazie wapna to sprawdzone - znane już w starożytności - rozwiązanie, którego pozytywny wpływ na mikroklimat został potwierdzony wieloma współczesnymi badaniami. - Siła tych produktów tkwi w odpowiedniej kompozycji składników oraz wykorzystaniu ich naturalnych właściwości, a mianowicie zdolności do akumulacji oraz dyfuzji pary wodnej. Dzięki temu możliwe jest skuteczne wsparcie utrzymywania odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, co ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie - mówi Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit.  


 
 
Naturalny filtr
 
Jeśli chodzi o komfort, istotne jest aby wilgotność powietrza mieściła się w przedziale od 40% do 60%. Każde większe odchylenie od tej normy może powodować niekomfortowe, złe samopoczucie lub w konsekwencji przyczyniać się do powstawania problemów zdrowotnych. - Wilgotność powietrza w pomieszczeniach zależna jest od liczby domowników w nich przebywających i ich aktywności, pory roku, czy włączonego lub nieaktywnego ogrzewania stąd jej poziom może się znacząco zmieniać wymykając nieraz spod kontroli. Tynki i gładzie wapienne to naturalne filtry. Wykończone nimi ściany, nie dość że są paroprzepuszczalne tworząc oddychającą powłokę, to dodatkowo dzięki specjalnej budowie mikroporów, zdolne są do magazynowania nadmiaru wilgoci z powietrza. Wilgoć jest szybko absorbowana, gdy w pomieszczeniu jest jej zbyt dużo i oddawana, gdy powietrze ulega nadmiernemu wysuszeniu. Analogiczna sytuacja zachodzi w odniesieniu do temperatury - dodatkowa, termiczna masa akumulacyjna bardziej chroni powierzchnie úcian latem przed przegrzaniem, a wypromieniowywanie nagromadzonego ciepła zapewnia przyjemne temperatury w okresach przejściowych, pomagając przy tym obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia. Co więcej, produkty na bazie wapna wykazują także działanie antybakteryjne, które utrudnia rozwijanie się chorobotwórczych mikroorganizmów - zwłaszcza trudnych do zwalczenia grzybów oraz pleśni. Kolejną ich zaletą jest to, że nie ładują się elektrostatycznie wykazując właściwości antyalergiczne - otynkowane powierzchnie nie przyciągają kurzu i zanieczyszczeń. Reasumując, regulujące wilgotność powietrza i klimat wnętrz tynki wapienne w połączeniu z cyklicznym wietrzeniem pomieszczeń gwarantują przyjemną, komfortową i co ważne, zdrową atmosferę w mieszkaniu przez cały rok - wyjaśnia ekspert z firmy Baumit.
 
Prosto, trwale, naturalnie
 
Prozdrowotne właściwości produktów na bazie wapna czynią z nich idealne rozwiązanie do zastosowania w pokoju dziecka. Ale takie tynki nie tylko pozytywnie wpływają na samopoczucie naszych pociech. Co równie ważne z estetycznego i ekonomicznego punktu widzenia, wykończone nimi ściany, nie wymagają częstych poprawek czy odświeżania, bo wykazują wysoką odporność na intensywną eksploatację - nawet tą w najbardziej ekstremalnym, dziecięcym wydaniu. Kładzenie tynków wapiennych jest przy tym bardzo proste. W przypadku gładzi, każdy inwestor i wykonawca doceni dodatkowo fakt, że pozwala ona uniknąć kłopotliwego - ze względu na duże zapylenie pomieszczenia - szlifowania. Czegóż chcieś więcej?
 
Więcej nastronie: www.baumit.com  Galeria:


powrót


Odwiedzono: 421 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 30 Października 2017

Podziel się    Bruk Bet

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u