Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Inwestycja w oszczędność, czyli docieplenie budynku ma przyszłość

26 Sierpnia 2011
Odpowiednie docieplenie budynku przyczynia się do poprawy klimatu i komfortu cieplnego panującego wewnątrz pomieszczeń. Im wyższa jest temperatura powierzchni ściany, tym przytulniej jest w mieszkaniu. Im cieplejsze są ściany, tym łatwiej i szybciej ogrzewa się powietrze wewnątrz pomieszczeń, a to przekłada się wprost na zmniejszenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie. O krokach, jakie należy podjąć, by zaoszczędzić na rachunkach za ciepło, na co się zdecydować i jakich błędów się wystrzegać mówi Marek Siemieniewski, Product Manager - Systemy ociepleń z firmy Baumit

Najważniejszymi elementami budynku, przez które ucieka ciepło, są ściany zewnętrzne, stropy, piwnica oraz dach. Szacuje się, że straty te wahają się na poziomie od 20 do nawet 50%. Oznacza to, że w sezonie grzewczym koszty ogrzewania takiego budynku wzrastają nawet o 40%. Pojawia się kluczowy problem, jakim jest konieczność oszczędności kosztów poprzez redukcję zapotrzebowania na energię. Najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu kłopotów jest termoizolacja ścian zewnętrznych budynku. Za tą metodą przemawia wysoki komfort cieplny budynku zimą, ale także przyjemny chłód podczas letnich upałów. Na rynku dostępne są dwa rodzaje ociepleń ścian w zależności od rodzaju materiału dociepleniowego. Po pierwsze mamy system z zastosowaniem styropianu oraz system z zastosowaniem wełny mineralnej. Każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami i parametrami, jednak izolacyjność cieplna obu jest zbliżona, a sposób wykonywania prac podobny. Wełna jest materiałem niepalnym, dlatego też możemy stosować ją w wysokich budynkach zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego. Co więcej, wełna, w przeciwieństwie do styropianu, jest materiałem paro przepuszczalnym. Jeśli zatem zależy nam na paro przepuszczalności przegrody, powinniśmy zadbać, aby jako termo izolator znalazła się tam właśnie wełna mineralna, a pozostałe materiały również cechowała wysoka paro przepuszczalność. Styropian z kolei jest materiałem lżejszym, łatwiejszym w obróbce i prostszym w aplikacji na ścianie. Zaletą styropianu jest także cena – jest on produktem tańszym od wełny, jest więc zapewne bardziej ekonomicznie uzasadniony w zastosowaniu. Reasumując, nie wskazuje się zasadniczych „za i przeciw” za jednym czy drugim systemem, wskazując go jako lepszy czy bardziej opłacany. Warto tutaj podkreślić, że uzasadnionym rozwiązaniem pośrednim jest zastosowanie systemu paroprzepuszczalnego na styropianie perforowanym BAUMIT Open®.
 
Niezależnie jednak od rodzaju materiału termoizolacyjnego, budowa systemów termoizolujących jest identyczna. Składa się one z płyt izolacyjnych, zaprawy klejowo-szpachlowej służącej do mocowania płyt oraz wykonywania warstwy zbrojącej wspólnie z siatką z włókna szklanego (np. Baumit openTex). Jako ostatnie aplikowane są odpowiednie środki gruntujące (np. Baumit Open Primer) oraz dekoracyjne wyprawy wierzchnie (np. Baumit NanoporTop), które pozwalają dowolnie kształtować wygląd elewacji.
 
Dokładne korzyści płynące z termo renowacji budynku określa audyt energetyczny. Procedura ta wskazuje też, co musimy zrobić, aby uzyskać założone oszczędności - oprócz ocieplenia może to być np. wymiana okien, instalacji c.o. itp. Decydując się na termoizolację ścian, warto zwrócić uwagę na szczegóły i błędy, które być może w przyszłości wpłyną niekorzystnie na wykonane prace. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie można docieplać uszkodzonej konstrukcji. W przypadku, gdy np. odsłonięta jest stal zbrojeniowa, najpierw remontujemy konstrukcje a później ją ocieplamy. Co więcej, warto zwrócić uwagę na grubość docieplenia, tak aby zapewniała nam uzyskanie właściwej, wymaganej izolacyjności cieplnej przegrody. Nie należy się wahać przed zastosowaniem pewnego zapasu w grubości izolacji termicznej. Dodatkowo powinno się stosować materiały termoizolacyjne dobrej jakości oraz  cały aprobowany system ociepleń jednego producenta.
Podsumowując, ocieplając budynek możemy uzyskać oszczędności w zużyciu energii sięgające nawet 50%. Oszczędności te wprost przekładają się na ilość ciepła potrzebnego do ogrzania pomieszczeń. Co więcej, odpowiednie docieplenie pozwoli na uzyskanie optymalnego klimatu we wnętrzu budynku. A dodatkowo zabezpieczenie konstrukcji budynku przed niszczeniem oraz uzyskanie schludnej, ładnej elewacji według założonego projektu dopełnia końcowy efekt całej inwestycji.

Marek Siemieniewski, Product Manager - Systemy ociepleń w firmie BaumitGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2879 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 26 Sierpnia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u