Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Jak dobrać izolację ścian zewnętrznych?

29 Października 2016
Wybór optymalnej izolacji to decyzja, której skutki są odczuwalne przez wiele lat wśród mieszkańców nowej lub istniejącej już nieruchomości. Korzystając ze standardowych rozwiązań izolacyjnych, często nie wykorzystujemy w pełni potencjału technologicznego izolacji nowej generacji. Czym zatem powinniśmy się kierować przy doborze izolacji? Porównanie wymaga uwzględnienia kilku ważnych czynników, których prawidłowa analiza zagwarantuje nam energooszczędność, ekonomiczność eksploatacji oraz bezpieczeństwo. Jakie to czynniki? Na ten temat wypowiada się Dawid Strzała, Business Development Manager z firmy Kingspan Insulation. 

„Zaizolowanie ścian zewnętrznych ma na celu poprawienie wydajności energetycznej budynku w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania oraz podwyższenia jego komfortu. Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego nie jest prosty. Należy bowiem przeanalizować wiele istotnych czynników, które wpływają na opłacalność inwestycji, a także decydują o efektywności ocieplenia.
 
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest współczynnik przewodzenia ciepła. Dobry materiał izolacyjny przeznaczony do ocieplania zewnętrznych części budynku powinien posiadać jak najniższą wartość tego parametru. Dzięki temu optymalnie ociepli on wnętrza oraz wpłynie na obniżenie rachunków. 
 
Równie ważna jest grubość materiału do izolacji ścian zewnętrznych. Na rynku istnieją nowoczesne rozwiązania, które cechują się wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi, przy jednoczesnym zmniejszeniu grubości warstwy izolacyjnej. Cieńszy materiał, który posiada odpowiednie parametry termoizolacyjne, wpływa na swobodę kreowana elewacji. Izolacja o zredukowanej grubości w wielu przypadkach nie wpływa na pierwotny wygląd fasady, szczególnie w przypadkach, gdy z założenia, zewnętrzna płyta izolacyjna nie powinna zasłaniać elementów zdobiących elewację. Zastosowanie cieńszego rozwiązania pozwoli ocieplić budynek zgodnie z obowiązującymi normami przy zachowaniu walorów wizualnych budynku. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy modernizacji termicznej poddawane są starsze budynki o statusie zabytku, które znajdują się pod stałą kontrolą konserwatorską. Warto również zauważyć, że mniejsza grubość płyty izolacyjnej powoduje, że nie zmniejszamy przestrzeni użytkowej naszych balkonów oraz tarasów, zapewniając jednocześnie dostatek światła we wnętrzach. Z kolei odpowiednie nasłonecznienie mieszkania ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie oraz pozwala na zminimalizowanie wydatków związanych z energią elektryczną w jesienne czy zimowe popołudnia. Mniejsza grubość izolacji eliminuje również konieczność pogłębiania zewnętrznych ościeży okiennych w celu umieszczenia izolacji węgarków lub podokienników oraz zapobiega powstawaniu w tym miejscu bardzo znaczących mostków termicznych. 
 
Stosowanie materiałów o zredukowanej grubości jest także zalecane w przypadku renowacji termicznej budynków posiadających stosunkowo krótki okap dachowy. Użycie standardowej płyty izolacyjnej w niektórych przypadkach mogłoby spowodować, że okap nie wystawałby poza obrys ściany.  
 
Przy wyborze izolacji powinniśmy także zwrócić uwagę na koszt oraz łatwość montażu. Instalacja izolacji cieplnej powinna być jak najprostsza, gdyż skomplikowany proces montażowy może doprowadzić do ewentualnych błędów, a w efekcie – narazić nas na dodatkowe wydatki. Źle wykonany montaż może również doprowadzić do powstania niepożądanych mostków termicznych. W skrajnych przypadkach źle zamontowana izolacja może po pewnym czasie odpaść - wraz z elewacją. 
 
Kolejnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej izolacji jest odporność ogniową materiału, z którego jest wykonana. Im wyższa klasa reakcji na ogień - tym większe bezpieczeństwo. Tego typu izolacje zapewniają większą ochronę nie tylko naszemu mieszkaniu, lecz również skutecznie blokują rozprzestrzenianie się ognia na sąsiednie budynki.
 
Nie można również zapomnieć o tym, że wybrana przez nas izolacja powinna być wyprodukowana z materiałów nieszkodliwych dla zdrowia. Jej skład ma wpływ na zdrowie nie tylko podczas montażu, ale również podczas późniejszego użytkowania obiektów, w których została zastosowana. Podczas montażu dobry materiał izolacyjny nie powinien powodować podrażnień błon śluzowych oraz skóry, a także nie powinien wywoływać reakcji alergicznych.” – mówi Dawid Strzała, Business Development Manager z firmy Kingspan Insulation.
 
Ściany zewnętrzne domu chronią nasze wnętrza przed warunkami panującymi na zewnątrz, dlatego bardzo ważne jest ich optymalne ocieplenie. Odpowiedni system izolacyjny ochroni nas przed chłodem, upałem, a czasem także przed ogniem. Rynek oferuje szeroki wybór materiałów przeznaczonych do termoizolacji budynku. Jak wybrać ten najlepszy? Na które parametry warto zwracać uwagę? Postępując zgodnie ze wskazówkami eksperta z firmy Kingspan – światowego lidera w zakresie produkcji materiałów izolacyjnych i systemów płyt warstwowych – zapewnimy sobie wiele lat energooszczędnych, ekonomicznych, bezpiecznych i dobrze zaizolowanych ścian.Galeria:
powrót


Odwiedzono: 1450 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 29 Października 2016

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u