Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Liczysz na niższe rachunki? Zaprojektuj ciepłe ściany z wirtualnym „Asystentem projektanta H+H”.

17 Listopada 2021
Coraz ostrzejsze wymagania pod względem termoizolacyjności i ciągle rosnące ceny nośników energii sprawiają, że do zagadnienia odpowiedniego ocieplenia budynków z roku na rok przykładamy większą wagę. Ciepła ściana jest naszym sprzymierzeńcem zarówno pod względem rachunków za ogrzewanie, jak i zmniejszenia naszego wpływu na środowisko. 
 
 

Bez względu na to, z jakich materiałów i jakiej grubości planujemy ocieplenie, nie zapominajmy, że również warstwa konstrukcyjna przegrody jest w stanie pomóc nam w osiągnięciu wysokiego stopnia ochrony termicznej. Wirtualny „Asystent projektanta H+H” to narzędzie, które szybko i sprawnie przeprowadzi skomplikowane obliczenia akustyczne i cieplne, dając nam odpowiedź, które z rozwiązań zapewni nam największe oszczędności.

Beton komórkowy, dzięki zawartym w nim komórkom wypełnionych powietrzem, pozwala na uzyskanie ścian o niskim współczynniku przenikania ciepła. Fot H+H Polska

Myśląc o ociepleniu ścian domu, często skupiamy się na warstwie termoizolacyjnej. Tak, to ona pełni główną funkcję przy zabezpieczeniu przed ucieczką ciepła na zewnątrz. Jeśli jednak chcemy naprawdę skutecznie bronić się przed wysokimi kosztami ogrzewania, powinniśmy na etapie budowy domu postawić nie tylko na warstwę ocieplenia, ale także wybór odpowiedniego materiału konstrukcyjnego.


  
 

Z czego budować ciepłe ściany?
 
To, jak skuteczną ochroną przed stratami ciepła jest nasza ściana, wyraża współczynnik przenikania ciepła (U). Opisuje on, jak dużo ciepła w takich samych warunkach jest w stanie wydostać się na zewnątrz przez różne materiały. Im niższy, tym więcej energii zostaje w naszym domu, a tym samym mniej musimy jej zużyć. Najnowsze zmiany prawne, które weszły w życie na początku 2021 roku, regulują, że dla zewnętrznych ścian współczynnik U nie może wynosić więcej niż 0,20 [W/(m2?K)]. Wbrew pozorom nie jest to wynik łatwy do osiągnięcia i przy tradycyjnych rozwiązaniach konstrukcyjnych może wymagać nawet kilkudziesięciu centymetrów ocieplenia. Dzięki nowoczesnym kalkulatorom budowlanym możemy wyliczyć, jak skuteczną ochronę zapewnią różne rozwiązania i wybrać optymalne dla naszej budowy. Wykorzystując wirtualnego „Asystenta projektanta H+H” (https://www.hplush.pl/kalkulator2), który pomaga obliczyć współczynnik przenikania ciepła i wiele innych parametrów przegród, możemy sprawdzić, jak zmieni się U dla ścian o tych samych grubościach i z takimi samymi warstwami tynku i ocieplenia, ale wykonanych z różnych materiałów konstrukcyjnych. 

Na przykładzie ściany o grubości 25 cm dla warstwy nośnej z ociepleniem w postaci styropianu EPS o λ = 0,040 W/m?K o grubości 15 cm, wykończonej od środka jednocentymetrowym tynkiem gipsowym i od zewnątrz półcentymetrowym tynkiem silikatowym ETICS. Jeśli zdecydowalibyśmy sięją wykonać z żelbetu, wirtualny „Asystent projektanta” wyliczy nam współczynnik  U na poziomie 0,247. Przy użyciu pustaków ceramicznych zmniejszymy go do wartości U = 0,205. W jednym i drugim przypadku nie spełnimy minimalnych wymagań. Ściana z betonu komórkowego pozwoli nam na osiągnięcie wymaganych wartości. Jeśli zdecydowalibyśmy się np. na H+H Gold+ bloczki 4,0-500 i ścianę grubości 24 cm, nasza przegroda osiągnie współczynnik równy 0,173 [W/(m2?K)], mówi Robert Janiak – Product Manager firmy H+H Polska.

Beton komórkowy, dzięki zawartym w nim komórkom wypełnionych powietrzem, pozwala na uzyskanie ścian o niskim współczynniku przenikania ciepła. Fot H+H Polska
 
Dzięki wirtualnemu „Asystentowi projektanta H+H” możemy dowolnie modelować naszą przegrodę i porównywać wyniki dla różnych materiałów i grubości warstw. Wybierając z oferty bloczków komórkowych produkowanych przez H+H, możemy też zdecydować się na bloczki o podwyższonej termoizolacyjności. Z bloczkami H+H Gold+ 2,5-400, przy wyżej przytoczonych parametrach warstw, obniżymy współczynnik U aż do 0,160 [W/(m2?K)].


Ile zaoszczędzę?
 
Mniejszy współczynnik przenikania ciepła to lepsza ochrona przed zimnem i redukcja kosztów ogrzewania. Oczywiście to, ile zaoszczędzimy, zależy od wielu kwestii: liczby otworów okiennych, czym ogrzewamy dom, kształtu budynku i wielu innych czynników. Można założyć jednak, że dobrze zaizolowany budynek wymaga mniej więcej połowy energii w stosunku do budynku nieocieplonego, a dom pasywny nawet 20 razy mniej energii. Doskonale więc widać, że różnice w kosztach ogrzania domu mogą być kolosalne.
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 395 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 17 Listopada 2021

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u