Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Podbitka dobra na wszystko

24 Września 2021
Są takie rzeczy, których uniwersalność zaskakuje. Jedną z nich jest świerk, a drugą podbitka - dobra zarówno na podsufitkę, jak i całą elewację. Jednak mnogość zastosowań to nie jedyne z ich zalet. Co takiego wyróżnia jeszcze podbitkę? Na to pytanie odpowiada Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.
 
 

Drewniana podbitka to innymi słowy profilowane deski, zazwyczaj świerkowe. Można nimi wykańczać od dołu tak zwany okap budynku, ale nie tylko. Naturalnym zastosowaniem jest również główna część elewacji, dzięki czemu przy stosunkowo niedużych nakładach finansowych - w porównaniu do, na przykład, gatunków egzotycznych - otrzymujemy drewniane deski elewacyjne. 
 
- Podbitka to rozwiązanie na elegancką elewację domu, pasującą zarówno do tradycyjnej architektury, jak i bardzo nowoczesnych form. Drewno z założenia świetnie współgra z metalem i szkłem, a świerk od zawsze cieszy się dużym powodzeniem jako materiał budowlany. Nie bez powodu oczywiście. – mówi Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.


 
Wiecznie zielony
 
Świerk pospolity, bo o nim dokładnie tu mowa, to rodzaj wiecznie zielonych drzew iglastych. Stanowią odnawialne i kontrolowane źródło drewna o szerokim zastosowaniu. Nic dziwnego, że niegdyś świerk był postrzegany wręcz jako święte drzewo. Dlatego też chętnie sadzono je przed domami i stosowano do obrzędów religijnych, a do dziś przystrajamy świerk jako świąteczną choinkę. Jego drewno wykorzystywane jest powszechnie do produkcji materiałów budowlanych, takich jak deski elewacyjne, podłogi, schody, sklejka i inne materiały płytowe. W naszych domach często posiadamy też świerkowe półki lub inne meble. Przemawia za tym duża dostępność oraz łatwość obróbki.
 
A jakie praktyczne walory posiada podbitka ze świerku?
 
Według Sławomira Perlińskiego, eksperta JAF Polska, drewniana podbitka dachowa pełni przede wszystkim funkcję ochronną - zabezpiecza fasadę budynku oraz okap dachu m.in. przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Chroni i równocześnie zdobi elementy konstrukcji dachowej:
 
- Jej walory wizualne możemy dodatkowo podkreślić podświetleniem. Wybierając podbitkę dachową wykonaną z wysokiej klasy drewna świerkowego klasy AB sprawiamy, iż dom oddycha, ma lepszą termoregulację oraz jest przyjazny dla środowiska. Podbitka świerkowa w JAF Polska oferowana jest w długościach od 3000 do 6000 mm. Do wyboru mamy profil Softline albo faza. Surowiec do produkcji pochodzi wyłącznie z kontrolowanych wycinek na terenie północnej Europy.

 
Jednak zakup podbitki to nie wszystko — warto pomyśleć o jej właściwym zabezpieczeniu. Dotyczy to całej powierzchni desek, nie tylko miejsc cięcia.
 
- Na szczęście drewno świerkowe z łatwością poddaje się impregnacji oraz barwieniu. Jego gęstość powoduje, że jest stosunkowo lekkie, a co za tym idzie — wygodne w obróbce. Szybko schnie, dobrze znosi kleje, lazury i lakierobejce. Systematyczna konserwacja takiej podbitki zwraca się z nawiązką. Na pewno nie należy jej pomijać, jeśli chcemy mieć zdrową i piękną elewację przez lata. — dodaje ekspert z JAF Polska.

 
Jak widać, pewne materiały i rozwiązania są dosłownie ponadczasowe. Świerkowa podbitka to sposób na drewnianą fasadę budynku, którą łatwo dopasujemy do naszych upodobań estetycznych. Wystarczy pamiętać o impregnacji, żeby cieszyć się jej pięknym wyglądem, zapachem oraz parametrami użytkowymi. Ciepła, trwała i w dobrej cenie. Czego chcieć więcej?


JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce firma rozpoczęła w 2008 roku ( JAF Polska ) Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów stawia JAF na pozycji jednego z liderów tej branży.
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 323 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 24 Września 2021

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u