Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Z czego budować dom?

16 Czerwca 2015
Współczesne budownictwo związane z murowaniem ścian to szereg rozmaitych technologii i materiałów. Ściany zewnętrzne i wewnętrzne budowane są nie tylko z ceramiki tradycyjnej czy betonu komórkowego, ale także z silikatów, keramzytobetonu czy styropianu. Przy obecnych wymaganiach stawianych materiałom budowlanym, każdy z nich musi spełniać określone NORMY BUDOWLANE, posiadać odpowiednie ATESTY dopuszczające dany produkt do użycia. Przestrzeganie zaleceń producentów dotyczących każdego z systemu w zasadzie gwarantuje wybudowanie domu trwałego, ciepłego i zdrowego.

Ceramika tradycyjna

Wyroby ceramiczne używane do budowy ścian powstają w procesie wypalania gliny. Ta znana już od starożytności technika zapewnia powstanie elementów o dużej trwałości, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych. Wyroby z ceramiki tradycyjnej "oddychają", przepuszczają parę wodną nie zatrzymując jej, dzięki czemu we wnętrzach tworzą przyjazny człowiekowi mikroklimat. Są materiałem ognioodpornym, a podczas pożaru nie wydzielają szkodliwych substancji. Ze względu na niskie właściwości termoizolacyjne wyroby ceramiczne nadają się do wznoszenia ścian dwu- lub trójwarstwowych. Przy odpowiednim ociepleniu, ściany warstwowe zachowują dobre parametry cieplne, odznaczają się też dużą akumulacyjnością cieplną.

W ramach ceramiki tradycyjnej wypala się elementy służące do wznoszenia zarówno ścian wewnętrznych działowych i nośnych, jak i zewnętrznych osłonowych i nośnych. Podstawowym czynnikiem warunkującym przydatność poszczególnych wyrobów do budowy odpowiedniego typu ściany jest podział na elementy pełne i drążone. Duże znaczenie ma również klasa wyrobu - wszystkie wyroby budowlane produkowane są w odpowiednich klasach, określających ich wytrzymałość na ściskanie w megapaskalach [MPa].

Z cegieł pełnych można wykonać niemalże wszystkie rodzaje ścian. Ze względu na duży ciężar nie są polecane jedynie do stawiania ścian działowych. Czynnikiem ograniczającym może być też ich klasa, np. cegły kl. 5 mogą być używane tylko do stawiania ścian wewnętrznych, ponieważ nie są mrozoodporne.

Cegły pozostałych klas: 7,5; 10; 15; 20 mogą być stosowane do budowy ścian zewnętrznych, wewnętrznych, fundamentowych i piwnicznych. Wymiary cegieł pełnych to 250x120x65 mm.

Wyroby ceramiczne drążone to cegły dziurawki, kratówki, modularne oraz pustaki. Mają one wydrążone otwory, które stanowią od 15-60% powierzchni podstawy. Ich zastosowanie w budownictwie nie jest tak wielostronne jak cegieł budowlanych. Nie powinno się ich używać do budowy ścian piwnic, ścian do wysokości 50 cm powyżej powierzchni terenu a także ścian, w których wykonane będą przewody spalinowe, dymowe i wentylacyjne.

Cegły dziurawki mają wydrążone (zazwyczaj podłużnie) dwa lub trzy otwory. Występują w klasach 3,5; 5, przy czym cegły klasy 3,5 nie są mrozoodporne, dlatego mogą być używane tylko do stawiania ścian wewnętrznych działowych. Ze względu na niską wytrzymałość na ściskanie dziurawka stosowana może być tylko do budowy ścian zewnętrznych osłonowych i wewnętrznych działowych. Wymiary dziurawki to: 250x120x65 mm.

Cegły kratówki mają pionowe otwory w kształcie rombów. Dostępne są w czterech klasach; 7,5; 10; 15; 20. Mogą być stosowane do budowy warstw nośnych oraz osłonowych w przypadku ścian warstwowych, a także wewnętrznych nośnych i działowych. Ze względu na zróżnicowaną wysokość wyróżnia się cztery typy cegieł: K1 o wysokości 65 mm, K2 - 14 cm, K 2,5 - 188 mm, K3 -220 mm. Pozostałe wymiary to 250x120 mm.

Cegły modularne dostępne są w klasach 10, 15 i 20. Stosowane są do budowy warstw osłonowych w ścianach trójwarstwowych oraz ścianek działowych. Produkowane są cegły ZMS 30x20x23 o wymiarach 288x188x220 mm i ZMS 30x20x20 - 288x188x188 mm.

Pustaki ceramiczne produkowane są w klasach 10,15,20. Standardowe, najbardziej popularne to pustaki MAX, U oraz SZ. Poszczególni wytwórcy oferują także pustaki systemowe. Pustaki MAX produkowane są w wymiarach ZMS 30x20x20 - 288x188x188 mm, ZMS 30x20x23 - 288x188x220 mm. Pionowe drążenia stanowią w nich 42% powierzchni podstawy. Używane są do budowy wewnętrznych ścian nośnych oraz warstw nośnych w ścianach warstwowych. Pustaki U są mniejsze, dostępne w wymiarach ZMS 26x20,20-250x188x188 oraz ZMS 26x20x23 - 250x188x220 mm. Drążenia stanowią w nich 40% powierzchni podstawy. Mają takie samo zastosowanie jak pustaki MAX. W pustakach SZ drążenia zajmują 38% powierzchni podstawy. Ich wymiary to: ZMS 30x20x20 - 288x188x188 mm, ZMS 30x20x23 - 288x188x220 mm. Przeznaczone są również do budowania ścian nośnych (wewnętrznych i zewnętrznych), ale także do stawiania ścian działowych.

Ceramika poryzowana

Ceramiki poryzowana odznacza się dużo lepszą izolacyjnością cieplną i akustyczną niż tradycyjna. Lepsze parametry zawdzięcza mikroporom, powstałym w wyniku utleniania się dodanych do gliny łatwopalnych składników, takich jak mączka drzewna, trociny czy granulki polistyrenu. Istotną zaletą jest także niewielki ciężar tego typu wyrobów. Specyficzna budowa powoduje jednak dużą kruchość i większą nasiąkliwość materiału. Z ceramiki poryzowanej można stawiać nie tylko ściany warstwowe, ale przy użyciu pustaków o odpowiedniej grubości także jednowarstwowe. Tak jak w przypadku ceramiki tradycyjnej, odpowiednie elementy ceramiki poryzowanej nadają się do budowy ścian wewnętrznych nośnych i działowych, zewnętrznych nośnych i osłonowych.

>> Przeczytaj dalszą część artykułu


Fot. Röben Ceramika Budowlana
Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2595 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Czerwca 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u