Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Jak uchronić się przed żółtymi plamami z żelazka?

4 Lipca 2019

Żółte plamy z żelazka to jedna z trudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Co gorsza pojawiają się one na świeżo upranych ubraniach w trakcie prasowania. Winą za ich powstawanie obarczyć należy kamień gromadzący się w żelazku.


Skąd się biorą żółte plamy?

 

Żółte plamy to zabrudzenia związane z kamieniem zbierającym się w żelazkach parowych. Niestety praca z wykorzystaniem wody zawsze będzie powodowała zbieranie się kamienia w urządzeniu. W przypadku żelazka gromadzi się on w otworkach na stopie żelazka, przy wylocie ze spryskiwacza oraz wewnątrz samego zbiornika. Szczególnie te dwa pierwsze miejsca gromadzenia kamienia są niebezpieczne dla ubrań, ponieważ podczas uruchomienia procesu wyrzutu pary, razem z nią na ubrania wyrzucony zostaje kamień, który przyczynia się do powstawania żółtych plam. Dobra ORGANIZACJA prasowania powinna więc zakładać również czas na odkamienianie urządzenia.

 

JAK SIĘ UCHRONIĆ PRZED ŻÓŁTYMI PLAMAMI?

 

Kiedy z żelazka leci brudna woda, na prasowanych ubraniach pojawiają się nieestetyczne i trudne do usunięcia plamy. Najlepszym sposobem ochrony przed żółtymi plamami jest zakup nowoczesnego żelazka parowego lub generatora pary, które wyposażone są w specjalne systemy antywapienne (np. Calc Collector od Tefala) i wyjmowane szufladki antywapienne, które umożliwiają bezproblemowe czyszczenie żelazka i chronią je przed gromadzeniem się kamienia.

 

Aby ograniczyć skalę problemu, należy również stosować jedynie demineralizowaną wodę, pozbawioną związków jonowych. To one w dużym stopniu przyczyniają się do powstawania kamienia. Niestety w żelazkach starszego typu nie stosowano rozwiązań chroniących przed nawarstwieniem się kamienia. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z żółtymi plamami i cieknącą z żelazka wodą jest odkamienianie urządzenia i regularne powtarzanie tej czynności. Warto pamiętać, że w przypadku coraz większych podkładów kamienia w żelazku dojść może do tzw. rozszczelnienia, które jest właściwie równoznaczne z koniecznością kupna nowego sprzętu. W efekcie tego procesu pękają bowiem plastikowe elementy żelazka, których nie sposób wymienić.

 

JAK USUNĄĆ ŻÓŁTE PLAMY?

 

Jeśli już na białych ubraniach pojawiły się żółte plamy, można próbować je usunąć na dwa sposoby. Zażółcone miejsce należy potrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem boraksu bądź kwasku cytrynowego. Ewentualnie można wypłukać materiał w ciepłej wodzie, a następnie natrzeć ją roztworem z chlorku. Gdy plama zbieleje, można ponownie przepłukać materiał i wyprasować go. W przypadku białej bawełny plamę można także zwilżyć wodą i posypać solą kuchenną. Po wyschnięciu należy spłukać sól. Plamę można też zalać 10% wodą utlenioną, po czym spłukać pod bieżącą wodą i przeprasować Żółte plamy z kolorowych tkanin usunąć można z pomocą białka jajka. Należy je ubić na sztywną pianę wraz z dodatkiem soli i nałożyć na zabrudzenie. Następnie obficie spłukać wodą. W przypadku nylonu lub sztucznych włókien lepiej oddać ubranie do pralni chemicznej.
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 12547 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Lipca 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u