Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Jak wyczyścić piekarnik?

31 Października 2019

Czyszczenie piekarnika powinno oczywiście obywać się regularnie, natomiast szczególnie jest ono ważne, jeśli w środku urządzenia przypali się jakaś potrawa lub jej fragment upadnie na rozgrzaną płytę piekarnika.


Czego używać do czyszczenia piekarnika?

 

Do czyszczenia piekarnika domownicy najczęściej używają tradycyjnych, sprawdzonych sposobów. Takie domowe metody czyszczenia są niestety czasem dość żmudne. Lepiej jednak wyczyścić piekarnik od razu po zakończeniu pracy (i oczywiście wystudzeniu urządzenia), ponieważ z każdym kolejnym użyciem brud będzie tylko mocniej przywierał do ścian piekarnika. Na szczęście nowoczesne piekarniki coraz częściej mają specjalne funkcje do czyszczenia, które dbałość o piekarnik czynią prostym i łatwym zadaniem. 

 

Jak w prosty sposób wyczyścić piekarnik?

 

Na portalu https://znamysieodkuchni.pl/ można znaleźć wiele sprawdzonych sposobów na czyszczenie piekarnika. Jednym z najpopularniejszych jest  stosowanie mieszanki wody z sodą oczyszczoną. Taką pastę przygotowuje się w około 3 szklanek sody wymieszanej z odpowiednią ilością wody, która pozwala zyskać konsystencję pasty. Przed czyszczeniem lekko rozgrzewa się piekarnik, co pomaga w usuwaniu zabrudzeń z jego ścian. Masę rozprowadza się we wnętrzu piekarnika, zostawia ją na 20 minut, a następnie usuwa z pomocą wody. Taka mieszanka radzi sobie doskonale z większością zabrudzeń, jednak przy tych większych i często mocno zaschniętych, można sięgnąć po chemię gospodarczą. W drogeriach można znaleźć sporo środków przeznaczonych do czyszczenia piekarników.

Szybę piekarnika najlepiej natomiast wyczyścić płynem do mycia naczyń lub mieszanką wody z octem. Z pewnością nie należy tutaj stosować mleczka czyszczącego ani innych produktów, które mogłoby prowadzić do zarysowania szyby.
 

Piekarniki z funkcją czyszczenia
 

Czyszczenie piekarników nie jest zadaniem trudnym, ale dość uciążliwym, dlatego producenci nowoczesnych urządzeń wprowadzają szereg rozwiązań, które mają w tym zadaniu pomóc. Już sama powłoka, jaką pokryte są ściany piekarników, ułatwia czyszczenie bez szorowania. Część nowoczesnych piekarników dodatkowo jest wyposażona w funkcję samooczyszczenia.

 Może to być:

 - czyszczenie pyrolityczne – dzięki tej funkcji ściany piekarnika są podgrzewane do 480 stopni Celsjusza, podczas tego procesu zanieczyszczenia zostają spopielone, po wystudzeniu piekarnika wystarczy je tylko usunąć; w trakcie procesu drzwiczki są szczelnie zamknięte i nie można ich otworzyć, blokada zwalnia się dopiero przy 150 stopniach;
 - czyszczenie katalityczne – umieszczone w ścianach piekarnika umieszczone porowate płytki przyciągają zabrudzenia i w procesie termoobiegu (przy 250 stopniach) doprowadzają do ich utlenienia;
 - czyszczenie parowe – wystarczy wylać na blachę wodę i włączyć urządzenie na 50 stopni; po godzinie brud jest tak zmiękczony, że jego usunięcie nie stanowi żadnego problemu; wystarczy jedynie wilgotna ściereczka, niepotrzebne są jakiekolwiek środki chemiczne.
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1609 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 31 Października 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u