Jak dobrać plafon sufitowy? Sprawdzone plafony do salonu, sypialni, łazienki i innych pomieszczeń
5 Września 2022
Oświetlenie pomieszczeń w dużym stopniu wpływa na nastrój w nich panujący, może być dopełnieniem aranżacji. Plafon sufitowy to jedna z propozycji, która dzięki minimalistycznej formie i dobrej wydajności świetlnej jest chętnie wybierana do niemal każdego rodzaju wnętrz. W jaki sposób wybrać odpowiedni rodzaj plafonów, na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Rodzaje plafonów sufitowych
Lampy sufitowe o stosunkowo płaskiej konstrukcji, montowane bezpośrednio do powierzchni sufitu określane są mianem plafonów sufitowych. Można podzielić je na kilka rodzajów, ze względu na:
* kształt obrysu: okrągłe i owalne, kwadratowe i prostokątne, nietypowe,
* kształt powierzchni: płaska, wypukła, dwupowierzchniowa,
* źródło światła: wbudowane (najczęściej LED), wymienne (żarówki),
* stopień odporności na czynniki zewnętrzne, klasa IP,
* sposób świecenia - kąt, maksymalny strumień świetlny,
* kolor, elementy ozdobne,
* materiał wykonania: szkło, tworzywo sztuczne, metal, drewno.
Szeroki wybór i różnorodność plafonów sprawiają, że ich dobór do wnętrza może być bardzo szczegółowy. Efektowny, minimalistyczny, a może klasyczny plafon sufitowy - co wybrać do poszczególnych pomieszczeń?
Jakie plafoniery sprawdzą się w salonie, korytarzu albo sypialni?
To, który plafon sufitowy będzie dobry do wybranego pomieszczenia, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim warto ustalić, czy lampa ma stanowić przede wszystkim źródło światła, czy też być elementem dekoracyjnym. Od tego zależy dobór obudowy plafoniery. Dodatkowo ważną decyzją jest określenie mocy świetlnej plafonu, dostosowanej do wysokości i powierzchni pomieszczenia, a także obecności innych źródeł światła. W korytarzu o większej niż 3-4 metry długości warto rozważyć montaż więcej niż jednego plafonu sufitowego. W sypialni przy wyborze lampy warto zwrócić uwagę, by dawała łagodne, rozproszone światło.
Który plafon sufitowy wybrać do kuchni lub łazienki?
Wybierając plafon sufitowy do kuchni albo łazienki warto zwrócić uwagę na jego klasę szczelności. Powinna być podwyższona, aby móc pracować bez przeszkód w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. W przypadku sufitowych plafonów do łazienki kluczowe są także właściwości światła, w tym jego barwa. Najlepiej sprawdza się neutralna lub lekko ciepła, pozwala na uzyskanie naturalnego odbicia w lustrze. W roli łazienkowego plafonu sufitowego często wybierane są propozycje minimalistyczne, bez dodatkowych zdobień. Kuchenny plafon na sufit można dopasować do wystroju wnętrza, dominującego koloru mebli czy wykończenia ścian.






powrót