Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Eliminacja stropu betonowego = oszczędność

10 Lutego 2014
W Polsce coraz większą popularnością cieszą się domy typu „bungalow”. Są to budynki jednokondygnacyjne, zwykle ze stropem betonowym/gęstożebrowym, na którym układana jest tradycyjna więźba ciesielska. Alternatywą tego rozwiązania jest zastosowanie wiązarów prefabrykowanych łączonych płytkami kolczastymi, co pozwala inwestorowi ograniczyć koszty i przynosi wiele dodatkowych korzyści.

Najważniejszą zaletą więźby prefabrykowanej jest to, że pas dolny wiązara stanowi konstrukcję stropu, a eliminacja masywnego stropu betonowego/gęstożebrowego znacznie obniża koszty. W praktyce za jego cenę klient może uzyskać całą więźbę oraz strop drewniany.

Wiązary pozwalają na uzyskiwanie większych rozpiętości niż strop tradycyjny, bez opierania konstrukcji dachu na ścianie wewnętrznej. W konsekwencji wszystkie ściany wewnątrz budynku mogą być wykonane w technologii lekkiej (tańsze rozwiązanie). Brak ściany konstrukcyjnej to również brak kosztownego fundamentu pod nią, co także wpływa na koszty. Dodatkowo inwestor może dowolnie kształtować przestrzeń użytkową modyfikując układ ścian wewnętrznych. Jest to ważne, ponieważ kupując projekt często trudno przewidzieć, czy dany rozkład i przeznaczenie pomieszczeń będą nam odpowiadać, gdy wstawimy meble i zaczniemy mieszkać w domu. Dzięki wiązarom można np. przesunąć  ścianę pomiędzy 2 pokojami gdy okaże się, że taki rozkład będzie wygodniejszy.

Argumentem przemawiającym za wyborem więźby prefabrykowanej jest również czas jej wznoszenia. Na budowę przyjeżdżają gotowe elementy, które następnie ustawia się na konstrukcji – w przypadku domu jednorodzinnego trwa to 1-2 dni. W związku z tym jest to rozwiązanie znacznie mniej praco- i czasochłonne i obniżakońcowy koszt budowy. Zastępując strop betonowy konstrukcją wiązarową możemy budować nawet przy silnych mrozach.

Bardzo często można wygospodarować w konstrukcji  prefabrykowanej więźby dodatkową przestrzeń. Może być ona przeznaczona na pokój, siłownię czy przysłowiową „graciarnię”. Wejście na strych można umieścić w domu lub w przyległym garażu. Łatwy dostęp do strychu zapewnią składane schody.

Wbrew często spotykanym opiniom wiązary są znakomitym rozwiązaniem również na domy z poddaszem mieszkalnym. Pozwalają one uzyskać powierzchnię użytkową bez słupów.

 
Przykładowe porównanie kosztów – projekt „Babie lato 2012” z pracowni Domowe Klimatywww.mitek.plZobacz prezentację MiTek IndustriesGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3990 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 10 Lutego 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u