Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

System fotowoltaiczny - od ekologii po czysty zysk

4 Sierpnia 2011
Właściciele urządzeń stanowiących odnawialne źródła energii mogą liczyć na realne zyski z wyprodukowanych przez nie zasobów. Możliwość odsprzedaży nadwyżek energetycznych lokalnemu operatorowi to szansa na upowszechnienie i jeszcze efektywniejsze wykorzystanie OZE w gospodarstwach domowych.

Zazwyczaj gospodarstwa domowe przeznaczają energię wyprodukowaną za pomocą odnawialnych źródeł energii na własny użytek. Otrzymany bez dodatkowych kosztów prąd to nie tylko redukcja wydatków na energię elektryczną. Kompleksowe zastosowanie  systemów fotowoltaicznych, nowego, alternatywnego dla kolektorów słonecznych rozwiązania, może przynieść korzyści ekonomiczne. Po spełnieniu odpowiednich kryteriów indywidualni użytkownicy mają prawo odsprzedaży nadwyżek energetycznych lokalnemu operatorowi. Rozwiązanie to jest opłacalne szczególnie w przypadku średniego bądź dużego systemu fotowoltaicznego, który generuje ponad 20 MWh w skali roku.
 
Systemy fotowoltaiczne działają na zasadzie bezpośredniej konwersji promieniowania słonecznego w energię elektryczną.
- Najważniejszym elementem instalacji są, wykonane z krzemu i zamontowane na dachu budynku, moduły fotowoltaiczne. Wykorzystywane na własny użytek zestawy pełnią funkcję wspomagającą w stosunku do tradycyjnej instalacji elektrycznej. W tym wypadku systemy fotowoltaiczne często stanowią źródło zasilenia oświetlenia ogrodowego, domku letniskowego bądź przyczepy kempingowej. Uzupełniony o generator wiatrowy zestaw pozwoli na pozyskiwanie energii nawet w warunkach słabego nasłonecznienia - wyjaśnia Konrad Staniszewski z Centrum Sprzedaży Elektroniki i Elektrotechniki, dostarczającego m.in. inteligentne rozwiązania elektroniczne dla domu.  
   
Nadwyżki energii elektrycznej, wyprodukowane za pomocą instalacji fotowoltaicznej na użytek gospodarstwa domowego, mogą zostać odsprzedane lokalnej sieci elektroenergetycznej. Wystarczy zgłoszenie działalności gospodarczej oraz otrzymanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej. Wspieranie produkcji i sprzedaży energii odnawialnej przez indywidualnych użytkowników mają zapewnić również tzw. zielone certyfikaty. Są to wydawane na podstawie posiadanej koncesji świadectwa pochodzenia energii elektrycznej z alternatywnych źródeł. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 14 sierpnia 2008 roku ustawowy obowiązek ich skupienia posiadają przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem energii elektrycznej. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń operator i właściciel  systemu fotowoltaicznego zawierają umowę dotyczącą warunków przyłączenia instalacji do sieci elektroenergetycznej. Wytworzenie ponad 20 MWh rocznie może przynieść dochód rzędu kilku tysięcy złotych.
- Podłączony do sieci elektroenergetycznej system fotowoltaiczny nie wymaga akumulatora. Jednak niezbędnym elementem układu jest przetwornica częstotliwości (falownik), która zamienia prąd stały na prąd zmienny, odpowiadający parametrom występującym w sieci elektroenergetycznej. Istnieją również rozwiązania hybrydowe – połączenie falownika i akumulatora pozwala na uzyskanie prądu stałego oraz zmiennego -  wyjaśnia Konrad Staniszewski z CSEIE.
Poprawa efektywności energetycznej w związku ze zwiększonym wykorzystaniem OZE to priorytet polityki Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska. Promowanie alternatywnych metod pozyskiwania energii elektrycznej przez Polskę oraz państwa UE polega na szeregu udogodnień oraz atrakcyjnym systemie dofinansowań. Teraz korzyści z ekologicznego otrzymywania energii mogą przypaść w udziale również gospodarstwom domowym.

Natalia ŻalińskaGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2926 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Sierpnia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u