Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Osłony kominowe

14 Kwietnia 2018

Zużyte powietrze lub spaliny są odprowadzane z budynków grawitacyjnie, poprzez wykorzystanie naturalnego ruchu ciepłego powietrza ku górze zwanego ciągiem kominowym. Rozgrzane spaliny rozprężają się, przez co stają się lżejsze od powietrza i unoszą się, co powoduje powstanie w dolnej części komina obszaru niższego ciśnienia (podciśnienia).


Naturalny ciąg kominowy zależy od kilku czynników:
•    różnicy temperatur spalin i powietrza na zewnątrz budynku
•    ciśnienia atmosferycznego
•    wiatru, który może powodować wytwarzanie dodatkowego podciśnienia w kominie
•    budowy komina (porowatość, przewężenia, uskoki, ocieplenie) oraz jego położenie względem kalenicy
•    wysokości komina i pola jego poprzecznego przekroju
•    ukształtowania terenu

Najczęściej do zaburzeń ciągu dochodzi w wyniku błędów popełnionych przy projektowaniu i budowie komina – gdy jest on za krótki, ma niewystarczający przekrój.  Znaczenie ma też usytuowanie domu i warunki atmosferyczne, gdy występują zawirowania powietrza na wylocie komina.  Montując przedłużenia izolowane komina ceramicznego lub dymowego nadbudowujemy istniejący komin, eliminujemy zjawisko nadmiernego ochładzania komina, a umieszczając na nim odpowiednią osłonę  niwelujemy problem zaburzeń ciągu.  

OSŁONY KOMINOWE montowane  na szczycie komina, służą do  wspomagania ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych, dymowych lub spalinowych. Nie tylko poprawiają jego siłę, ale także zabezpieczają przewód kominowy przed powstawaniem ciągu wstecznego, czyli cofaniem się spalin do przewodu. Ich zadaniem jest ochrona przewodów kominowych przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, które mogą zakłócać lub osłabiać naturalny ciąg w kominie.  Sezonowe opady deszczu lub śniegu, wnikające przez otwór komina niepotrzebnie zawilgacają komin, przyczyniając się do pogorszenia efektywności jego działania. Osłony kominowe samonastawne lub obrotowe, będące prawie w ciągłym ruchu, dodatkowo odstraszają ptaki, które lubią wykorzystywać kominy do budowy gniazd.

Do najpopularniejszych osłon stałych należą daszki, które chronią wylot komina głównie przed deszczem i śniegiem. Mają także wpływ, na poprawę ciągu w kominie – gdy wieje wiatr, od ich strony zawietrznej tworzy się podciśnienie wzmacniające ciąg.
Osłony samonastawne to urządzenia o działaniu grawitacyjnym. Osadzone na mechanizmie obrotowym, ustawiają się zgodnie z kierunkiem wiatru, osłaniając wylot przewodu kominowego. Po zawietrznej stronie wytwarza się podciśnienie proporcjonalne do siły wiatru, które wzmacnia ciąg kominowy.  

Osłony obrotowe przeznaczone do przewodów wentylacyjnych to urządzenia dynamicznie wykorzystujące siłę wiatru. Wiatr wprawia głowicę w ruch obrotowy (niezależnie od kierunku wiatru osłona obraca się zawsze w tę samą stronę zwiększając podciśnienie w kominie), a odpowiednio ukształtowane łopatki odsysają powietrze z kanału dolotowego, usprawniając tym samym ciąg w kominie.

Wszystkie osłony kominowe, bez względu na to, czy stosowane są na przewody wentylacyjne, czy spalinowe, powinny posiadać odpowiednie certyfikaty oraz wystawione przez producenta deklaracje właściwości użytkowych, które dają gwarancję prawidłowego działania, a więc również bezpieczeństwa. Trzeba również pamiętać, aby wyloty przewodów były dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli.

www.kominflex.com.pl
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1080 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 14 Kwietnia 2018

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u