Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Wybór komina w zależności od rodzaju paleniska cz. 2

9 Kwietnia 2015
Doświadczenia i praktyka w budownictwie, poparta badaniami naukowymi sprawiły, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z coraz większą paletą nowoczesnych materiałów budowlanych. Materiały dostosowane są dokładnie do wymagań stawianym wyrobom czy obiektom budowlanym. Dzisiaj materiał budowlany musi być „inteligentny”, czyli dopasowany do indywidualnych rozwiązań technologicznych.


>> Przejdź do początku artykułu

Najnowszym osiągnięciem w technice kominowej spełniającej wymagania wszystkich kotłów niskotemperaturowych a w szczególności kondensacyjnych jest komin typu Schiedel Avant. Oparty on jest na zastosowaniu unikalnej ceramiki technicznej, która pozwala na spełnienie najwyższych wymagań stawianych przez kotły grzewcze. Dodatkowym atutem tego komina jest komina jest fakt że posiada on również uniwersalny tryb pracy (nadciśnienie i podciśnienie) oraz może współpracować z kotłami z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Te cechy komina pozwalają „opóźnić” inwestorowi ostateczną decyzję co do wyboru paliwa i kotła.
 
Przedstawione powyżej kominy Quadro oraz Avant (Multi) mogą funkcjonować jako systemy zbiorcze. Rozwiązania tego typu mają zastosowanie szczególnie w budownictwie wielorodzinnym. Do jednego takiego systemu możemy podłączyć do 10 kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, mamy możliwość zdecentralizowanego ogrzewania przy jednoczesnym indywidualnym rozliczeniu w zależności od zużycia gazu.

Ważnym elementem jest również fakt rozwiązania problemów z dostarczeniem odpowiedniej ilości powietrza do spalania, dzięki czemu znacząco wzrasta bezpieczeństwo użytkowania. W celu łatwiejszego podjęcia decyzji poniżej przedstawiam „Schemat wyboru rodzaju komina w zależności od rodzaju urządzenia i paliwa”. 

  • kocioł gazowy -Ø 14 cm
  • kocioł olejowy - Ø 14 cm
  • kominek zamknięty - Ø 18…20 cm
  • kominek otwarty - Ø 25 cm
  • kocioł na paliwa stałe - Ø 16…25 cm, w zależności od zapotrzebowania na ciąg.
 
Przy wyborze komina, należy skorzystać z porady kominiarza lub firm profesjonalnie zajmujących się techniką kominową.

Ostatnim ważnym elementem na który powinien zwracać uwagę inwestor przy wyborze komina są dokumenty techniczne (aprobata techniczna) oraz dokumenty pozwalające na wprowadzenie wyrobu do obrotu (deklaracja zgodności).

Istnieje bowiem spora grupa producentów próbujących nieudolnie imitować high-tech produkty, aby w ten sposób sprostać wymogom rynku i konkurencji - oczywiście kosztem konsumenta i etyki zawodowej.
 
Stanowisko takie potwierdza tekst Memorandum wydany podczas 50. Międzynarodowej Konferencji Mistrzów Kominiarskich Europejskiej Federacji Mistrzów Kominiarskich (ESCHFÖ), w którym to czytamy:
  • Komin jest od dawna nieodłącznym elementem budowlanym domu. Komin warunkuje poziom jakości życia jego mieszkańców. Komin realizuje elementarne potrzeby ciepła, bezpieczeństwa, zadowolenia i harmonii ludzkiej.
  • Jakość materiałowa systemów kominowych oraz wentylacji pomieszczeń jest bezpośrednim warunkiem likwidacji potencjalnych zagrożeń. Droga oszczędności kosztem jakości jest ślepym zaułkiem……
 Wybierając komin należy kierować się zasadą, że „w technice kominowej nie może być mowy o kompromisie”!

>> Przejdź do początku artykułu


Zobacz prezentację SCHIEDEL

Więcej przeczytasz na www.schiedel.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2903 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 9 Kwietnia 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u