Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Wybór komina w zależności od rodzaju paleniska

9 Kwietnia 2015
Doświadczenia i praktyka w budownictwie, poparta badaniami naukowymi sprawiły, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z coraz większą paletą nowoczesnych materiałów budowlanych. Materiały dostosowane są dokładnie do wymagań stawianym wyrobom czy obiektom budowlanym. Dzisiaj materiał budowlany musi być „inteligentny”, czyli dopasowany do indywidualnych rozwiązań technologicznych.

Nowoczesne materiały budowlane mają swoje zastosowanie również w przypadku rozwiązań systemów kominowych. W państwach Europy zachodniej w sposób niezwykle precyzyjny określa się w normach i przepisach krajowych, jakie parametry i właściwości mają spełniać materiały użyte do budowy kominów. W Polsce nadal ten temat traktuje się powierzchownie uważając komin za „czarną dziurę”, która musi być w każdym domu. Często inwestor przykłada większą wagę do koloru dachówki, czy płytek łazienkowych niż do nowoczesnego spełniającego w pełni swe zadania systemu komina. A przecież komin to ciepło, komfort, niezależność oraz bezpieczeństwo. Komin to element budowlany, który jest nierozłącznie związany z systemem grzewczym i nie można go projektować w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.
 
Nieprawidłowo dobrany komin może spowodować:
  • dodatkowe zużycie paliwa
  • zwiększone osadzanie sadzy na ściankach
  • niepoprawne działanie automatyki kotła
  • powstawanie dużych ilości kondensatu
  • za duży lub za mały ciąg.
 
Właściwy wybór komina jest uzależniony od wielu czynników, ale podstawowym jest rodzaj zastosowanego kotła oraz jego parametry. Najmniej problemów związanych z kominem przysparzają urządzenia grzewcze, w których mamy do czynienia z wysoką temperatura spalin, dzięki czemu ciąg termiczny bardzo szybko usuwa spaliny na zewnątrz (mamy wówczas tzw. suchy tryb pracy komina). W przypadku zastosowania kotłów niskotemperaturowych należy zwrócić uwagę, aby zastosowane kominy dopuszczały tzw. mokry tryb pracy, czyli były odporne na działanie kondensatu.
 
O tym, jaki komin zostanie wybrany decyduje projektant wspólnie z inwestorem. Decyzja dotyczącą wyboru systemu grzewczego oraz rodzaju komina powinna być podjęta na początku inwestycji. Dzisiejszy rynek oferuje wiele zaawansowanych systemów kominowych zarówno ze względu na materiał z którego został wykonany, jak i sposób odprowadzania spalin.
 
Biorąc pod uwagę stosunkowo długi cykl budowlany, zmieniające się koszty paliw, największym problemem dla projektanta jest określenie rodzaju komina, który mógłby sprostać w przyszłości wszystkim tym wyzwaniom. Jedynym kominem, który spełnia takie wymagania jest solidny, sprawdzony, wielowarstwowy, systemowy komin ceramiczny Schiedel Rondo Plus. Uniwersalny komin dla paliw stałych, płynnych jak i gazowych, odporny na pożar sadzy, wilgoć oraz kondensat. Przy zastosowaniu odpowiedniej średnicy może służyć dzisiaj dla kotła na paliwo stałe, natomiast w przyszłości bez jakiejkolwiek modernizacji może współpracować z kotłami na paliwa ekologiczne, typu gaz, olej czy granulat drzewny - Pellets. Mając niewielkie gabaryty jest on bardzo atrakcyjny ze względu na oszczędność powierzchni użytkowej oraz prostotę budowania.

Inne wymagania są w przypadku kominów stosowanych we współpracy z kotłami z zamkniętą komorą spalania. Kotły takie wymagają zastosowania kominów powietrzno-spalinowych np. Schiedel Quadro. Komin taki eliminuje problemy poboru powietrza do spalania, z którymi mamy do czynienia w przypadku zastosowania szczelnej stolarki. Ważnym elementem takiego układu grzewczego jest bezpieczeństwo użytkowania gdyż spalanie odbywa się w hermetycznie zamkniętej komorze spalania.

>> Przeczytaj dalszą część artykułu

 
Zobacz prezentację SCHIEDEL


www.schiedel.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2819 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 9 Kwietnia 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u