Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, pompy ciepła oraz wentylacja solarna. Cz. 2

19 Maja 2016
Według danych Narodowej Agencji Poszanowania Energii największe oszczędności energii można odzyskać z powietrza w wentylacji. Bez odpowiednio działającej wentylacji niemożliwa jest budowa energooszczędnego obiektu. Niestety, stanowi ona również najdroższą instalację w budynku. Można temu zaradzić – dobry projekt i nowoczesne urządzenia do odzysku ciepła znacząco obniżą koszty podwyższając jednocześnie komfort życia.
 

>> Przejdź do początku artykułu


Solar Venti – Powietrzne kolektory solarne
 
Ciekawą alternatywą dla konwencjonalnego ogrzewania jest wykorzystanie powietrznych kolektorów solarnych, które połączone w moduły znakomicie sprawdzają się w budynkach komercyjnych i profesjonalnych. System dedykowany jest dla zakładów produkcyjnych, magazynów, basenów, sal szkolnych itp. Zadaniem SolarVenti Industrial jest dogrzewanie oraz osuszanie większych obiektów. System ten może zostać zintegrowany z istniejącymi systemami wentylacyjnymi HVAC lub zaprojektowany specjalnie w celu optymalizacji wymagań HVAC. Powietrzne kolektory solarne nawiewają do budynku świeże i podgrzane powietrze. Mogą być umieszczane na ziemi, ścianie lub dachu. Specjalna konstrukcja kolektorów została zaprojektowana tak, aby zapewnić nawiew ciepłego i świeżego powietrza przez cały rok. W rezultacie następuje znaczne zmniejszenie wilgotności i redukcja kosztów, gdyż SolarVenti pośrednio wspomaga system grzewczy obiektu. Energia wyprodukowana przez słońce, zostaje przeniesiona do budynku w postaci świeżego, podgrzanego powietrza. Powietrze dostaje się do kolektora w wyniku opatentowanego systemu: podwójnej perforowanej tylnej ścianki. Powietrze przechodzi przez absorber, wykonany z czarnego materiału technicznego, który jest odporny na działanie wysokich temperatur. Materiał ten jest również skutecznym filtrem powietrza. Unikalna dla tego kolektora jest konwersja energii słonecznej do świeżego powietrza. Szczelina powietrzna pomiędzy tylną ścianką i absorberem zapewnia dostateczną odporność termiczną do przekazywania energii cieplnej do powietrza wlotowego, co eliminuje potrzebę izolacji. Jest to prosty, efektywny i przede wszystkim całkowicie bezpłatny sposób pozyskiwania energii słonecznej. Sposób montażu kolektorów jest bardzo szybki i prosty, natomiast moduły montowane są na miejscu. Może być również stosowany na czerpniach świeżego powietrza do istniejących systemów wentylacyjnych, redukując koszty związane z ich pracą. Czas zwrotu inwestycji jest krótszy niż 5 lat.


Pompy ciepła DVI
 
Pompa ciepła może pozyskiwać ciepło do ogrzewania domu z kilku źródeł: gruntu, wody i powietrza. Ich działanie jest w pełni zautomatyzowane, nie ma potrzeby stosowania paliwa. Kolejną ich zaletą jest brak emisji spalin, a ponadto koszty ogrzewania obiektu są niewielkie. 
 
Pompy ciepła czerpiące energię z gruntu to urządzenie grzewcze, które sprawdzają się nawet w największe mrozy. W przypadku ogrzewania domu gruntowną pompą ciepła uzyskujemy wysoki współczynnik wydajności grzewczej COP (stosunek ilości uzyskanego ciepła do energii napędzającej pompę), szczególnie kiedy ciepło pobierane jest z gruntu mokrego (gliniastego). Gruntowe pompy ciepła DVI są solidnie i estetycznie wykonane, hartowane rury wymiennika charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością. Dostępne moce od 5kW do 85kW. Współczynnik SCOP dla poszczególnych zakresów mocy przy ogrzewaniu podłogowym ma wartość od 4,41 - 5,04, a przy ogrzewaniu grzejnikiem jest to od 3,50 - 3,90. Jednostka wewnętrzna charakteryzuje się bardzo cichą pracą przez co nie jest uciążliwa dla domowników.


Powietrzna pompa ciepła osiąga wysoką efektywność od wiosny do jesieni, dlatego doskonale spisuje się jako urządzenie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, ale również do ogrzewania obiektów. Montaż powietrznej pompy ciepła jest rozwiązaniem najtańszym i najłatwiejszym, ponieważ nie wymaga budowy gruntowego wymiennika ciepła. Powietrzne pompy ciepła DVI to ciche i bardzo wydajne urządzenia o wysokiej jakości wykonania. Dostępne moce od 7 kW do 200 kW umożliwiają dopasowanie do każdego rodzaju budynku. Pompa ciepła DVI służy do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. C.W.U. przygotowywana jest w unikalny sposób. Nie mamy tutaj tradycyjnego zbiornika, dzięki czemu prawdopodobieństwo występowania bakterii legionella spada do minimum. Zamiast tego pompa wyposażona jest w przepływowy wymiennik ciepła, w którym ogrzewana jest woda do użytku domowego. System DVI można połączyć z instalacją solarną. Sprężarka umieszczona jest w jednostce zewnętrznej, która jest dodatkowo wygłuszona.Reasumując, urządzenia proponowane przez nas stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla istniejących od dawna na rynku rozwiązań. Idea jest bardzo prosta i dlatego tak atrakcyjna, zarówno dla projektantów jak i dla instalatorów oraz samych inwestorów. W tym wypadku powiedzenia „czas to pieniądz” przekłada się na konkretne zyski. 

Więcej na www.ask-polska.com.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 1844 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 19 Maja 2016

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u