Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Tani inteligentny dom. Czy to możliwe?

20 Sierpnia 2013
Nadal nasze wyobrażenia na temat inteligentnych (wysoko zautomatyzowanych) domów wydają się nie pasować do zawartości naszych portfeli. Wydaje nam się, że jest to zbyt skomplikowane i zbyt luksusowe rozwiązanie. Nie śledząc na bieżąco sytuacji na rynku inteligentnych instalacji z pewnością nie wiemy, że wiele w tej kwestii się zmieniło.

Firmy produkujące zautomatyzowane systemy sterowania domem obecnie konkurują między sobą nie tylko podwyższając atrakcyjność oferty, ale także obniżając ceny. W ten sposób powoli można zacząć mówić o oszczędnościach wynikających z zastosowania automatyki w naszym domu. Wcześniej ceny instalacji były tak wysokie, że trudno było sobie wyobrazić korzyść związaną z aspektem kosztów, mimo tego, że integracja urządzeń domowych przyczynia się w dużym stopniu do obniżenia kosztów eksploatacyjnych.

Istotne jest też to, że firmy chcąc dopasować się do oczekiwań i budżetu klienta stworzyły systemy automatyki, które można instalować systematycznie – nie wszystko od razu (systemy EIB, IDRA). W ten sposób koszty można rozłożyć na długi czas. Musimy zdawać sobie sprawę, że budowa domu lub przeprowadzanie generalnego remontu to najlepszy czas na zainstalowanie chociaż podstaw systemu, które możliwą późniejsze doinstalowania potrzebnych funkcji. Instalacje elektryczne przejdą największe zmiany podczas przebudowy domu, jednak należy pamiętać, że wymiany lub uzupełnienia komponentów trzeba będzie dokonać także w innych miejscach (ościeżnice okien).

Jakie to funkcje? Automatyka sterowania pozwala na zmianę ustawień kotła grzewczego, klimatyzacji, rolet okiennych, bramy wjazdowej, zamykanie bądź otwieranie okien dachowych, natryskiwanie trawnika, włączenie alarmu, gdy dziecko majstruje przy gniazdkach oraz wiele innych możliwości.

Zwróćmy uwagę, że dwie główne korzyści stosowania inteligentnych systemów to ułatwienie codziennego funkcjonowania oraz ograniczenie kosztów użytkowania tak wielu elementów, które zostaną zintegrowane.

Autor: Martyna Wasiak

Artykuły dostarcza Artelis.pl
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 4037 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 20 Sierpnia 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u