Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Dom kanadyjski w Polsce - o czym należy wiedzieć?

3 Lutego 2019

Domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością głównie ze względu na szybkość ich postawienia oraz możliwość bezproblemowej modernizacji i rozbudowy w późniejszym czasie. Jednak, jak każde inne rozwiązanie, nie są pozbawione wad. O tym, czy warto zainwestować w popularnego “kanadyjczyka” oraz dla kogo tego typu rozwiązanie będzie najlepsze, dowiemy się z poniższego poradnika.


Dom, który budzi wątpliwości

Stało się. Zakupiliśmy malowniczą działkę i chcemy jak najszybciej rozpocząć budowę. W przypadku murowanego domu, czas oczekiwania to co najmniej dwa sezony, dlatego wizja postawienia kanadyjczyka jest bardzo kusząca. Kolejną, równie niewątpliwą zaletą jest możliwość budowania zimą oraz relatywnie niski koszt inwestycji i ogrzewania, ponieważ lekka konstrukcja sprawia, że osiągnięcie komfortowej temperatury to przysłowiowy moment. Dom szkieletowy umożliwia również niemal nieograniczoną modernizację i rozbudowę w przyszłości, co w przypadku chęci powiększenia rodziny, również wydaje się niezwykle rozsądnym rozwiązaniem.

 

Jednak wraz z naszymi planami dotyczącymi budowy domu szkieletowego, pojawia się coraz więcej głosów o wadach tego rozwiązania i jego nieprzystosowaniu do panującego w Polsce klimatu. Najbliżsi ostrzegają nas przed szybkim wychładzaniem się nieruchomości, wadach konstrukcyjnych, nieszczelności oraz krótkiej, bo mniej więcej pięćdziesięcioletniej żywotności. Do tego dochodzą legendy o kanadyjczykach zniszczonych na skutek mocniejszego powiewu wiatru oraz złej akustyce, która sprawia, że nasze rozmowy są słyszane na podwórku. Wszyscy zresztą doskonale znamy historię o trzech świnkach, które na własnej skórze przekonały się, że ze wszystkich dostępnych materiałów i technik budowlanych, to właśnie cegła zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. 

Kanadyjczyk z drewna - więźby, fundamenty i ściany prefabrykowane

Domy kanadyjskie, podobnie jak te murowane, muszą posiadać odpowiedni fundament. Jednak ich lekka konstrukcja sprawia, że podstawa może być uproszczona, choć nie ma przeciwwskazań do tradycyjnej wylewki. W przypadku domów prefabrykowanych, czyli takich, których poszczególne części (np. gotowe ściany z oknami) powstają w fabryce, można zastosować płytę fundamentową. Więźba, czyli konstrukcja dachowa w formie stelaży, która ma za zadanie przenieść ciężar dachu, jest najczęściej wykonywana z gotowych wiązarów, natomiast stropy z drewna (poziome belki, które tworzą sufit) nie wymagają sezonowania, jak to bywa w przypadku domów murowanych. Brak konieczności wykonywania przerw technologicznych ma duży wpływ na szybkość budowy.

 

Postawieniem szkieletu oraz całego domu powinna zająć się firma, która posiada odpowiednie doświadczenie w tego rodzaju budownictwie. Kanadyjczyki, choć pozornie wydają się nieskomplikowane i powstają w zaledwie 2-3 miesiące, wymagają precyzji oraz dużej wiedzy specjalistycznej. To sprawia, że nie mogą być one budowane samodzielnie lub z pomocą sąsiada, który ma w swoim dorobku zawodowym nawet kilkadziesiąt murowanych domów. Drobne błędy mogą sprawić, że faktycznie konstrukcja będzie nieszczelna i odbierze nam komfort codziennego użytkowania.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość zamówienia elementów prefabrykowanych, co również minimalizuje ryzyko błędów oraz wpływa na przyśpieszenie budowy. Wykonanie poszczególnych ścian w fabryce z uwzględnieniem wcześniejszego projektu architektonicznego sprawi, że nie będziemy musieli się martwić o ewentualne błędy w obliczeniach, które wpłyną np. na wytrzymałość konstrukcji lub jej szczelność.

Drewno w konstrukcji szkieletowej

Skoro nasz dom ma być wykonany z materiałów drewnianych, należy zwrócić uwagę na to, czy jest ono przeznaczone pod budowę tego typu konstrukcji, a więc posiada odpowiednią wilgotność (zakłada się, że nie powinna przekraczać 18%), czyli jest suszone przemysłowo. Drewno, z którego wykonamy szkielet, musi być również odpowiednio przygotowane, a więc zaokrąglone i gładkie, dzięki temu uzyskamy wytrzymałą konstrukcję.
Projekt domu, czyli wcześniejsze zaplanowanie aranżacji

O ile w domu murowanym możemy pozwolić sobie na drobne zmiany koncepcji i improwizację, o tyle w kanadyjczykach należy wszystko wcześniej zaplanować. Miejsca, w których będą wisiały szafki muszą być dodatkowo wzmocnione, dlatego skorzystanie z usług doświadczonego w aranżacji domów kanadyjskich architekta jest niezbędne. Istotne będzie również określenie wagi i wymiarów mebli stojących, aby odpowiednio dostosować nośność podłoża. Jeśli więc np. chcemy zakupić ciężkie granitowe blaty, konieczne będą wcześniejsze konsultacje z wykonawcą, aby rozważyć wykonanie tradycyjnej podłogi z betonowej płyty.

 

Architekt, oprócz zaprojektowania naszego domu i wskazania miejsc, w których będzie konieczne wykonanie wzmocnień, może nam również zaproponować dowolny styl urządzenia całości. Nie musimy się więc ograniczać do drewnianych ścian. Przy użyciu odpowiednich materiałów możemy bez żadnych przeszkód stworzyć zarówno klimat loftowy, jak i rustykalny.

Czy domy szkieletowe są nieszczelne?

Ci, którzy zdecydowali się na budowę domu kanadyjskiego, bardzo często słyszą ostrzeżenia dotyczące niewystarczającej szczelności konstrukcji. Takie przekonanie jest wynikiem doświadczenia inwestorów, którzy zdecydowali się na wybór niekompetentnego wykonawcy. Jak wspomnieliśmy, ekipa zajmująca się budową w technologii szkieletowej musi posiadać odpowiednie uprawnienia oraz wiedzę. Domy kanadyjskie wykonane wg obowiązujących zasad i standardów są szczelne i nie ma możliwości, aby wystąpiły jakiekolwiek nieszczelności.

 

Podczas stawiania drewnianego kanadyjczyka stosuje się materiały termoizolacyjne, wiatroizolacyjne i paroizolacyjne oraz dedykowane taśmy łączące. Dodatkowo, ościeżnice oraz wszelkiego rodzaju inne otwory konstrukcyjne są zabezpieczane środkami izolacyjnymi (np. pianką), dzięki czemu całość jest odpowiednio przygotowana do komfortowego użytku. Gwarancja szczelności, którą wystawiają doświadczeni fachowcy sprawia, że nie musimy obawiać się problemów np. w sezonie zimowym lub jesiennym, gdy podmuchy wiatru są bardzo silne i przedostają się do najmniejszych szczelin.

Ciepło czy zimno? Ogrzewanie domu kanadyjskiego

Domy szkieletowe są lekką konstrukcją, dlatego szybko dochodzi do wychłodzenia ich wnętrza, zaś latem nadmiernego nagrzewania się, dlatego do kwestii ogrzewania należy podejść ze szczególną rozwagą. Należy wziąć pod uwagę charakter budynku oraz jego właściwości, aby urządzenie grzewcze było efektywne, a jednocześnie ekonomiczne i niskoemisyjne.

 

Aby móc się cieszyć efektywnym  tanim ogrzewaniem, istotne jest wykonanie prac termoizolacyjnych, które zabezpieczą nasz dom przed nadmierną migracją ciepłego powietrza. Im dokładniejsza izolacja, tym dłużej możemy się cieszyć komfortową temperaturą, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

 

Do najczęściej stosowanych technik grzewczych należy ogrzewanie elektryczne, ponieważ wiąże się ono z możliwością zainstalowania odpowiednich sterowników, które automatycznie będą dogrzewać dom w miarę zapotrzebowania. Jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy zdecydować się na hybrydowe rozwiązania, czyli połączenie pompy ciepła z kotłem gazowym lub grzałką elektryczną. Wówczas najekonomiczniej będzie zdecydować się na niskotemperaturowe ogrzewanie, a więc tzw. podłogówkę.

 

Zakup rozwiązań hybrydowych jest polecany z uwagi na stosunkowo srogie zimy występujące w naszym klimacie, ponieważ w przypadku temperatury poniżej -5°C, zużycie prądu przez pompę ciepła mogłoby znacznie przewyższyć nasze oczekiwania (do ogrzania bardzo zimnego powietrza zapotrzebowanie na energię wzrasta). Z uwagi na drożejący prąd, można się również zdecydować na panele fotowoltaiczne (np. gruntowe) lub zamocowane na obrotowych trackerach, które wykorzystują inteligentną technologię podążania za promieniami słonecznymi.

Ochrona przed wilgocią

Dobrze wykonana instalacja wentylacyjna i hydroizolacyjna pozwoli nam uniknąć zawilgocenia, czyli głównego zagrożenia dla domów kanadyjskich, które są wykonane z drewna. O tym, jak nadmiar cząsteczek wody w powietrzu może być szkodliwy, należy pamiętać przede wszystkim podczas wyboru działki. Okazyjna cena ziemi pod budowę może być wynikiem np. bardzo wysokiego poziomu wód gruntowych lub przebiegającej żyły wodnej, dlatego zanim sfinalizujemy transakcję, zawsze warto wykonać badania geotechniczne, dzięki którym unikniemy przykrych niespodzianek.

Akustyka w domach szkieletowych

Jeśli przeglądając fora budowlane natrafimy na ostrzeżenia dotyczące kwestii akustyki w domach szkieletowych, nie zrażajmy się od razu do kanadyjczyków. Podobnie jak w przypadku szczelności, wyciszenie budynku jest kwestią przestrzegania zasad przez firmę wykonawczą. Każda konstrukcja w niezauważalny sposób się porusza, co jest naturalnym zjawiskiem występującym zarówno w przypadku domów murowanych, jak i kanadyjskich.

 

Aby zminimalizować hałasy, należy zastosować odpowiednie rozwiązania budowlane i materiały, które są elastyczne i niewrażliwe na drgania. To sprawi, że “hałasy konstrukcyjne” nie będą się przenosić i unikniemy zjawiska, którym straszą przeciwnicy domów szkieletowych. Warto również wykonać wyciszenie ścian oraz instalacji WOD-KAN, np. za pomocą wełny mineralnej oraz specjalistycznych kołnierzy.

 

Poprawę akustyki można osiągnąć za pomocą dodatków oraz trików aranżacyjnych, np. wykorzystując dużą ilość poduszek i grubych materiałów (zasłony, dywany, itp.). Dzięki temu w naszym domu nie tylko będzie przytulnie, ale również stworzymy barierę przed nadmiernym “noszeniem” się głosu.

Zalety i wady domów kanadyjskich - podsumowanie

Dom kanadyjski nie jest dla każdego, jednak wbrew powszechnej opinii, cechuje się wysoką jakością i jego wytrzymałość pozwala na budowę nawet w miejscach, gdzie występują silniejsze podmuchy wiatru. Jednak jak każde rozwiązanie, posiada swoje wady i zalety.

 

Wady:

 • konieczność zgromadzenia całego budżetu w związku z szybkością budowy;
 • szybkie wychłodzenie ze względu na lekką konstrukcję domu;
 • konieczność wykonania szczegółowego projektu z uwzględnieniem lokalizacji szafek, cięższych elementów użytkowych;
 • mniejsza ilość specjalistów na polskim rynku, którzy specjalizują się w budowie opartej na systemie szkieletowym;
 • możliwość wystąpienia problemów z akustyką, a więc konieczność wykonania dodatkowej izolacji.

 

Zalety:

 • szybka budowa oraz możliwość wykonania domu w zimie;
 • mniejszy koszt wykonania domu w porównaniu z tradycyjnym budynkiem murowanym;
 • możliwość wykonania elementów konstrukcyjnych w fabryce;
 • szybkie nagrzewanie się, a więc mniejsze zużycie energii cieplnej;
 • możliwość rozbudowania lub zmodernizowania domu;
 • mniejsze koszty związane z ewentualnym remontem.

 

Chcąc postawić dom kanadyjski musimy brać pod uwagę konieczność wyboru sprawdzonego wykonawcy oraz kontrolować poszczególne etapy pracy. Warto więc przed rozpoczęciem budowy zaczerpnąć fachowej wiedzy dotyczącej techniki szkieletowej, aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań.

Autorką artykułu jest Aleksandra, redaktorka bloga Fixly, z poradami o remoncie, budowie domu i aranżacjach.

 


 
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2665 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 3 Lutego 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u