Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Uniknij uszkodzenia instalacji solarnej

31 Sierpnia 2011
Latem instalacje solarne narażone są na ekstremalne warunki. Temperatura absorbera może osiągać nawet 3000 C, jednak ryzyko wystąpienia awarii wynika głównie z braku odbioru zmagazynowanej energii. Jak zapobiec przeciążeniom termicznym, jednocześnie zachowując wysoką sprawność urządzeń?

Kolektory słoneczne przez cały rok muszą sprostać skrajnym warunkom pogodowym. Latem wzmożona emisja promieni słonecznych naraża je na drastycznie wysokie temperatury. Zagrożenie stanowią również silne opady gradu czy kwaśne deszcze. Najczęstszą przyczyną awarii jest przegrzanie instalacji solarnej, spowodowane brakiem odbioru zaabsorbowanego ciepła (np. podczas nieobecności użytkowników). Innowacyjne rozwiązania technologiczne umożliwiają optymalne i bezpieczne zarządzanie energią.
 
Wysokiej jakości instalacje solarne posiadają certyfikat Solar Keymark poświadczający spełnienie rygorystycznych parametrów określonych w europejskiej normie En-12975-1. Gwarancja jakości oraz prawidłowy dobór i montaż urządzeń stanowi wieloletnie zabezpieczenie chroniące przed ryzykiem uszkodzenia. Problem może pojawić się w czasie użytkowania zestawu solarnego, gdy magazynowane w zasobniku ciepło nie jest odbierane przez dłuższy czas. Sytuacja taka zdarza się szczególnie w czasie wakacyjnego urlopu. Rozwiązaniem są sterowniki, które przeciwdziałają udarowi termicznemu instalacji słonecznej.

- Sterownik jest elektronicznym regulatorem zarządzającym pracą instalacji grzewczej. Jego zadaniem jest koordynowanie produkcji energii cieplnej i ochrona instalacji solarnej. Uruchomienie stanu awaryjnego i zatrzymanie obiegu solarnego następuje w zależności od danych uzyskanych z czujników termicznych. Wówczas następuje wychłodzenie systemu solarnego np. w porze nocnej lub podczas nieobecności użytkowników - wyjaśnia Agnieszka Golik z firmy Makroterm, zajmującej się m.in. produkcją i sprzedażą certyfikowanych kolektorów słonecznych.

Alternatywnym rozwiązaniem, pozwalającym na zabezpieczenie układu solarnego przed przegrzaniem, jest zainstalowanie turbokominka. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym w połączeniu z Integratorem pełni rolę bufora energii w układach z kolektorami słonecznymi.

- W systemie zintegrowanego ogrzewania turbokominek przejmuje nadwyżkę energii z solara. Z kolei integrator jest inteligentnym systemem zarządzania energią, który kieruje pracą całej instalacji grzewczej. Energia ze zintegrowanych źródeł ciepła jest przekierowywana na odbiorniki ciepła, w zależności od zapotrzebowania – dodaje Agnieszka Golik.

Wysoka jakość technologiczna kolektorów słonecznych może okazać się niewystarczającą ochroną wobec przeciążeń termicznych. O skutecznym zabezpieczeniu warto pomyśleć szczególnie w wakacje. Wówczas niestraszne okażą się i wysokie temperatury, i brak odbioru zgromadzonej energii, a kolektory będą służyć jeszcze przez lata.

Autor: Natalia ŻalińskaGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2586 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 31 Sierpnia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u