Węgiel opałowy - jaki kupić?
27 Października 2020
Węgiel jest nadal najtańszym paliwem opałowym, które pozwala za stosunkowo niską cenę ogrzać budynek. Żeby jednak niski koszt był odczuwalny należy właściwie dobrać rodzaj węgla i posiadać sprawny piec.
Rodzaje węgla
Węgiel kamienny dzieli się na typy, sortymenty, gatunki i klasy.
1. Typ węgla energetycznego zależy m.in. od zawartości części lotnych, ciepła spalania i zdolności spiekania. W domach jednorodzinnych wykorzystuje się węgiel typu 31-33.
2. Klasa węgla związana jest z wartością opałową i zawartością popiołu. Oznaczona jest dwoma wartościami np. 25/7, gdzie 25 informuje o najniższej wartości opałowej (MJ/kg), a 7 o najwyższej zawartości popiołu w procentach. Im wyższa jest wartość opałowa, tym więcej ciepła się uzyska.
3. Gatunek węgla określany jest na podstawie klasy i sortymentu. Im niższa klasa i mniejsze uziarnienie, tym gorszy jest gatunek węgla.
4. Sortymenty dzieli się ze względu na grubość ziarna:
grube (kęsy, orzech, węgiel kostka) – wielkość ziaren powyżej 25 mm,
średnie (węgiel groszek) – wielkość ziaren 8-31,5 mm,
drobne – wielkość ziaren do 50 mm
miałowe - wielkość ziaren do 31,5 mm,
mułowe – wielkość ziaren do 1 mm.
Najpopularniejszymi sortymentami są groszek, orzech i miał. Wykorzystuje się je w kotłach średniej mocy. W ostatnim czasie dużą popularność zdobył tzw. ekogroszek, który charakteryzuje się niższą zawartością siarki i jest bardziej przyjazny dla środowiska. Przykładem firmy specjalizującej się w sprzedaży wysokiej jakości węgla kamiennego jest: https://energobielsk.pl/.
Rodzaj węgla, a typ kotła
Trzeba wiedzieć, że piec determinuje rodzaj węgla, jakim należy palić. Wyróżnia się kotły tradycyjne przeznaczone dla węgla kamiennego, miałowe - dostosowane do spalania miału węglowego oraz retortowe z podajnikiem paliwa na groszek. Paliwem zastępczym dla węgla kamiennego może być węgiel brunatny, ale zawiera on niską wartość opałową, więc daje niewiele ciepła.
Oszczędności na ogrzewaniu - czy to możliwe?
Ogrzewanie węglem jest najtańszą możliwością ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że jakość opalania zależy od pieca i jakości węgla. Nowoczesne kotły automatyczne osiągają sprawność spalania 80-90%. Ważne są również ogólne parametry techniczne pieca – moc i sprawność. Nieraz w opisie kotła zawarta jest informacja o dedykowanym rodzaju węgla.
powrót