Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Dlaczego warto zdecydować się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła zamiast grawitacyjnej?

18 Lipca 2013
Trzy najważniejsze czynniki przemawiające na korzyść wentylacji mechanicznej to: kontrolowana intensywność wentylacji, odzysk ciepła (a więc oszczędność energii), oraz ciągła filtracja powietrza.

Wentylacja grawitacyjna działa dzięki różnicy temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku. Im większa ta różnica, tym większa intensywność wentylacji. Stąd można wysunąć prosty wniosek, że najwięcej powietrza będzie wymienianego zimą, a praktycznie w ogóle latem. Wiejący wiatr również przyczynia się do "wysysania" powietrza z budynku przez komin. Dodatkowo, w przypadku wentylacji grawitacyjnej występują tylko elementy wywiewne, a nawiew powietrza realizowany jest przez nieszczelności w przegrodach budynku (oknach, drzwiach), lub np. nawiewniki higrosterowalne w oknach, co generuje dodatkowe koszty. Jest to powietrze nieprzefiltrowane i niepodgrzane. Użytkownik zimą (kiedy wentylacja grawitacyjna działa "najlepiej") staje przed dylematem: nie rozszczelniać okien, żeby nie tracić energii na podgrzanie powietrza, ale za to intensywność wentylacji jest zbyt niska, lub rozszczelnić okna w celu dostarczenia powietrza do oddychania, ale za to tracić energię na podgrzanie tego powietrza. Należy pamiętać, że zbyt niska intensywność wentylacji, to mniej tlenu do oddychania, nadmiar wilgoci w pomieszczeniach, powietrze obfite w pyłki, grzyby, kurz.
Wentylacja mechaniczna, dzięki zastosowaniu wentylatorów w centrali, działa tak, jak sobie tego życzy użytkownik. Kiedy w domu jest mniej osób, może zmniejszyć ilość powietrza wymienianego obiekcie, kiedy przyjdą goście nie ma problemu, żeby powietrze wymieniane było szybciej. Ponadto zastosowany w centrali wymiennik odzysku ciepła pozwala wstępnie podgrzać świeże powietrze. co przekłada się na obniżenie wymaganej wydajności układu grzewczego budynku (a co za tym idzie mniejszy kocioł, mniejsze grzejniki itd). W zależności od rodzaju wymiennika oraz temperatur powietrza, poziom odzysku może się wahać od ok. 50 nawet do 90 %. Zastosowane w centrali filtry powietrza zapewniają dostarczanie do pomieszczeń powietrza świeżego, czystego, oraz wolnego od zanieczyszczeń pyłowych.

Jaki jest koszt zakupu i montażu oraz eksploatacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w porównaniu z wentylacją grawitacyjną?
Instalacja wentylacji grawitacyjnej to przewody kominowe, odprowadzające powietrze z pomieszczeń, oraz dodatkowo mogą być elementy nawiewne, np. nawiewniki higrosterowalne. Zatem koszt instalacji to materiał na kominy, ew. elementy nawiewne, oraz robocizna. Należy również pamiętać, że wybudowanie komina zmniejsza powierzchnię użytkową pomieszczenia, która również ma wartość. Aby można było porównać to z wentylacją mechaniczną, należałoby policzyć koszt kominów odprowadzających powietrze z każdego pomieszczenia, które chcemy wentylować.  W przypadku instalacji wentylacji mechanicznej, kosztem jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, instalacja w postaci przewodów, elementów nawiewnych i wywiewnych wraz z ich montażem, oraz robocizna. Porównując obie instalacje okaże się, że instalacja wentylacji grawitacyjnej jest zaledwie kilka tysięcy złotych tańsza, od mechanicznej z odzyskiem ciepła, co przy koszcie całego budynku sięgającego kilkuset tysięcy złotych jest różnicą bardzo niewielką.
Wentylacja grawitacyjna kosztów eksploatacyjnych z pozoru nie ma żadnych, natomiast w rzeczywistości są ogromne, ponieważ dostarczone powietrze do budynku trzeba ogrzać. W przypadku instalacji mechanicznej są to wentylatory, które pobierają prąd, nagrzewnica powietrza, oraz okresowe przeglądy instalacji. Należy pamiętać, że moc wentylatorów w centrali jest kilkukrotnie niższa od ilości ciepła odzyskiwanej w wymienniku (przykład centrala Ekozefir RK-500-SPE, pobór mocy wentylatorów to maksymalnie 240 W, natomiast przy nominalnej sprawności odzysku ciepła, odzyskiwana moc cieplna to 5,36 kW!!).

www.ekoklimax.pl

www.ekozefir.plZobacz prezentację EKOZEFIRGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3765 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 18 Lipca 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u