Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Systemy wentylacji od fundamentu aż po dach, czyli co warto wiedzieć.

11 Września 2013
Kiedy oceniamy atmosferę czyjegoś domu, jednym z pierwszych kryteriów jest jego zapach. Nie chodzi tu jednak o kosmetyki czy odświeżacze, ale o prawidłowy system wentylacji. Komfort czystego i świeżego powietrza w naszym domu nie jest już dziś luksusem ale warunkiem stawianym jako standard nowoczesnego budownictwa.

Powszechne mniemanie, że dobra wentylacja pomieszczeń polega na regularnym otwieraniu okien świadczy o naszej niewiedzy w zakresie współczesnych rozwiązań wentylacyjnych/systemowych. Jakkolwiek wietrzenie pomieszczeń jest ważne, zapewnia nam efekt chwilowy. Skuteczna wentylacja to dobrze zaprojektowany system oparty na właściwie dobranych produktach.

Dwa sposoby na świeżość
Co zatem warto wiedzieć, zanim zdecydujemy o wyborze instalacji wentylacyjnej? W budownictwie stosowane są dwie metody wentylacji: grawitacyjna – oparta na naturalnej wymianie powietrza, oraz mechaniczna, pracująca z wykorzystaniem centrali wentylacyjnej. W przypadku wentylacji naturalnej obieg powietrza możliwy jest wyłącznie dzięki różnicy temperatur pomiędzy powietrzem znajdującym się w budynku i na zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna działa poprzez właściwy przepływ powietrza przez wszystkie pomieszczenia w domu. Skuteczność i poprawność działania tego systemu zależy w głównej mierze od dobrze wykonanego projektu kanałów oraz zastosowania odpowiednich produktów. Niewłaściwa długość przewodów wentylacyjnych czy też ich słaba termoizolacja przyczynia się do spadku jej wydajności.

Często popełnianym błędem w przypadku tej metody jest montaż tanich kominków nieizolowanych (przeznaczonych wyłącznie do wentylacji instalacji kanalizacyjnej). Jest to zabieg dający pozorne oszczędności. Ciepłe, wilgotne powietrze wędrując do góry dociera do nieizolowanego kominka, gdzie napotyka na niską temperaturę w wyniku czego skrapla się i osadza na przewodach wentylacyjnych ściekając po nich z powrotem do mieszkania. Dodatkowo, przy ujemnych temperaturach powoduje to zamarzanie zawilgoconych przewodów. Kominki nieizolowane i zbyt niskie oprócz zagrożenia zimą na zamarzanie, narażone są także na zasypanie śniegiem, co w efekcie powoduje zablokowanie całej wentylacji.

Posiadając system wentylacji grawitacyjnej warto zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na właściwy wybór kominka i zastosować zalecane w tym przypadku kominki izolowane o odpowiednio dobranych średnicach (fi 125mm; fi 160 mm) i wysokości (min. 500-700 mm) ze szczelnymi przejściami dachowymi.  Inwestycja w sprawdzone, rekomendowane przez fachowców rozwiązanie (koszt kompletu: kominek + przejście, waha się od 300 do 500 zł), eliminuje zagrożenie nieuchronnego remontu, którego wartość może w efekcie sięgnąć nawet kilku tysięcy zł.

System mechaniczny
Obecnie preferuje się rozwiązania oparte na systemach wentylacji mechanicznej. Właściwy obieg powietrza, uzyskujemy w tym przypadku dzięki wykorzystaniu odpowiednich urządzeń takich jak elektryczne wentylatory wywiewne lub rekuperatory. Wentylacja mechaniczna pozwala na ukierunkowanie w domu strumieni powietrznych w taki sposób, aby powietrze z pokoi mieszkalnych i sypialni przemieszczało się do pomieszczeń z zanieczyszczonym i wilgotnym powietrzem, a stamtąd było wyprowadzane na zewnątrz. Przy takiej organizacji powietrze z toalety czy kuchni nie rozprzestrzenia się w pozostałych częściach mieszkania.
Ten sposób wentylowania pomieszczeń zapewnia właściwą cyrkulację niezależnie od warunków atmosferycznych i temperatury na zewnątrz. Jest również bardziej efektywny w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Ma także zalety ważne z punktu widzenia projektowania wnętrz. Wyprowadzenie przewodów wentylacyjnych w połączeniu z kominkami lub wentylatorami jest znakomitą alternatywą dla murowanych, zespolonych duktów wentylacyjnych (wymuszających stosowanie zasad dotyczących rozplanowania pomieszczeń w budynku) i daje dużą większą swobodę pozwalając na projektowanie ich dowolny sposób.

Zamiast rekuperatora
Dość popularne są systemy wentylacji z zastosowaniem rekuperatorów, które umożliwiają odzyskanie do 90% energii z powietrza wywiewanego, co przyczynia się do znacznego ograniczenia kosztów ogrzewania.  Minusem jednak w przypadku tego rozwiązania są wysokie koszty inwestycji sięgające nawet kilkunastu tys. zł. Polecaną alternatywą w przypadku wentylacji mechanicznej jest zastosowanie specjalnych wentylatorów dachowych. Ich koszt jest znacznie niższy. Średnio dla domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 100 m2 wystarczy zastosowanie dwóch takich kominków wentylacyjnych (cena za szt./kpl. to ok. 1500 zł). Gwarantują one skuteczną wentylację niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz (co, jak pamiętamy jest warunkiem w przypadku metody grawitacyjnej). Skuteczna wentylacja pomieszczeń mieszkalnych to taka, która spełni wymagane normy i zapewnia wymianę całkowitą powietrza w pomieszczeniach w ciągu dwóch godzin.

Kuchnia wentylowana - cicha kuchnia Vilpe
Jednym z ważniejszych obok łazienki i toalet pomieszczeń w wentylacji domu jest kuchnia. Vilpe jest autorem bardzo ciekawego rozwiązania z zastosowaniem ww. wentylatorów polegającego na ich połączeniu z okapem kuchennym. W tym rozwiązaniu funkcję silnika pracującego w okapie przejmuje silnik zamontowany w wentylatorze dachowym podłączonym do okapu w kuchni. W ten prosty sposób powstała coraz popularniejsza w wielu krajach cicha kuchnia VILPE®. Cicha kuchnia, ponieważ system ten, poza swoją wysoką efektywnością, pozwala niemal całkowicie zminimalizować poziom hałasu, jaki powstaje przy pracy okapu tradycyjnego.

Wentylacja na miarę, wentylacja na lata
Na rynku są obecnie dostępne różne produkty do wentylacji, trudno jednak znaleźć wśród nich ofertę zapewniającą prawidłową wentylację całego domu, od „stóp do głów”. Warto zatem sięgnąć po rozwiązania komplementarne, bezpieczne i trwałe, nie pomijając walorów estetycznych. Znajdziemy je w ofercie VILPE, fińskiego producenta, znanego w Europie pod tą właśnie marką. Skandynawski lider rynku europejskiego dysponuje kompletnymi  zaawansowanymi rozwiązaniami wentylacyjnymi - począwszy od powierzchni dachowej, poprzez wentylację pomieszczeń i instalacji sanitarnej aż po najniższą kondygnację budynków – podpiwniczenia i piwnice. To rozwiązania dopasowane do wszystkich typów dachów i pokryć dachowych; wszelkiego typu kominki sanitarne i wentylacyjne, wentylatory dachowe, przejścia do paneli słonecznych, wyłazy, uszczelnienia i akcesoria dachowe, a także elementy do wentylacji piwnic i podpiwniczeń.

Rozwiązania marki VILPE są od kilku lat dostępne również w Polsce. Ta renomowana marka od ponad 35 lat wciąż rozwija technologię i udoskonala swoje produkty oferując 10-cioletni - bezkonkurencyjny na naszym rynku okres gwarancji na elementy nie mechaniczne. Produkty marki Vilpe dostępne są w dobrych składach dekarskich, hurtowniach ogólnobudowlanych i instalacyjnych.

Więcej informacji na www.vilpepoland.plGaleria:powrót


Odwiedzono: 3225 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 11 Września 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u