Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - czy warto?

12 Marca 2014
Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) w istniejącym budynku jednorodzinnym z wentylacją grawitacyjną naprawdę się opłaca? Zastosowanie wentylacji naturalnej w budynku powoduje duże straty ciepła, które muszą być poniesione w związku z potrzebą ogrzania świeżego, a zarazem zimnego powietrza zewnętrznego, jakie jest wprowadzane do budynku w celach wentylacji pomieszczeń.

Przyjmuje się, że około 30% wytworzonej energii cieplnej w budynkach wentylowanych naturalnie przeznaczane jest na ogrzanie zimnego powietrza wentylacyjnego. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwala na odebranie ciepła z powietrza usuwanego i przekazanie go powietrzu wprowadzanemu do pomieszczeń. Działanie to pozwala zminimalizować stratę energii cieplnej z 30 do około 10%. Tak więc, funkcjonująca wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w naszym domu pozwoli nam zmniejszyć straty poniesione na ogrzanie powietrza wentylacyjnego o około 20%. Otrzymany wynik jest równoznaczny oszczędności, jaką możemy uzyskać na ogrzewaniu, czyli koszty związane z ogrzewaniem naszego budynku w przypadku funkcjonowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, będą mniejsze w przybliżeniu o 20% niż, gdy działała wentylacja naturalna.
Po przeprowadzeniu powyższej analizy możemy również określić szacunkowy roczny rachunek oszczędności jaki zyskamy dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu w którym istniej wentylacja naturalna. Załóżmy, że obliczenia wykonujemy dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 100-120m², który ogrzewany jest kotłem miałowym i posiada przegrody zewnętrzne o współczynniku przenikania ciepła odpowiadającemu obowiązującej normie. Koszt ponoszony na cele ogrzewania takiego budynku mieszkalnego z działającą wentylacją naturalną w skali roku wynosi około 3.000 zł. Przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła koszt ten zmniejszyłby nam się o około 20%, czyli roczny koszt ogrzania budynku wyniósłby 2.400 zł. Oszczędność na kosztach związanych z ogrzewaniem budynku wyniosłaby 600 zł w skali roku. Biorąc pod uwagę w rachunku ostatecznym koszt wykonania instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, który wynosi około 12000zł. (dla naszego budynku), zwrotu kosztów inwestycji doczekalibyśmy się po 20 latach eksploatacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jednak zwrot kosztów inwestycji to jeszcze nie wszystko, gdyż trzeba zaznaczyć, że koszty eksploatacji wentylacji mechanicznej są dużo większe niż wentylacji naturalnej. Na koszty te składają się koszty energii elektrycznej w związku z zasilaniem centrali wentylacyjnej, koszty przeglądów okresowych i konserwacji instalacji oraz koszty części zamiennych.


Na podstawie przedstawionych szacunkowych wyliczeń można stwierdzić, że w przypadku, gdy w budynku istnieje już wentylacja naturalna nieopłacalne jest wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.


Jednak zupełnie inaczej przedstawiłaby się kalkulacja naszych kosztów i opłacalność inwestycji, gdybyśmy dopiero projektowali nasz budynek i stali przed wyborem rodzaju wentylacji.

Fot. sxc.hu
Autor : mgr inż. Marcin Cybiński

www.pracowniaperspektywa.pl


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3311 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 12 Marca 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u