Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Wiosenne meblowanie ogrodu

27 Kwietnia 2011
Przydomowy ogród, nie ważne duży czy mały, już dawno przestał być miejscem przeznaczonym na poczciwe rabatki i nudne grządki z pietruszką. Współcześnie to zielony salon, coraz częściej bywa, że zaprojektowany przez specjalistę, w którym wypoczywamy, relaksujemy się i poszukujemy równowagi po dniu pełnym wyzwań. Dzięki niemu zyskujemy szansę na choćby niewielką namiastkę kontaktu z naturą wśród miejskiego zgiełku.

- Z reguły plany związane z ogrodem odkładamy na koniec, po tym gdy inne - skądinąd potrzebne do normalnego funkcjonowania domu inwestycje - mamy już za sobą. To poniekąd zrozumiałe podejście, ale możemy stosunkowo niewielkim wysiłkiem stworzyć naszą małą zieloną przystań bez konieczności wydawania wielkich sum na ten cel. A nawet najmniejszy skrawek trawnika, ale za to własny i urządzony, to wartość nie do przecenienia – przekonuje Joanna Starosta z białostockiej sieci marketów budowlanych Benmar.

Planując aranżację ogrodu musimy w pierwszej kolejności zastanowić się nad jego przeznaczeniem. – Czy ma być to miejsce do wypoczynku, rekreacji, czy może rodzaj małego arboretum. Oczywiście decydująca jest w tym wypadku powierzchnia, jaką mamy do dyspozycji – zauważa sprzedawca.

Zdaniem specjalistów każdą, nawet najmniejszą przestrzeń, np. już kilkumetrowy balkon, można zorganizować w sposób funkcjonalny, atrakcyjny i komfortowy. - W sprzedaży jest cała gama rozmaitych elementów służących do aranżacji ogrodów, dzięki którym zwykły trawnik stanie się czymś znacznie więcej. Produkty te cechuje wyraźne zróżnicowanie pod względem wymiarów, funkcjonalności oraz cen. Możemy wybierać i przebierać pomiędzy ławkami, stołami, pergolami, palisadami, kratkami, altanami – dodaje.

Kiedy już mamy za sobą najważniejszy etap – planowania i zdefiniowania oczekiwań wobec naszego „salonu” - możemy udać się na zakupy. Podstawowymi ogrodowymi meblami są stół oraz ławki albo krzesła. - W zależności od tego, jakie są nasze możliwości i potrzeby, możemy wybrać pomiędzy stołami ogrodowymi dla czterech, sześciu osób, po ławy przy których z powodzeniem zmieścimy pokaźną, kilkunastoosobową rodzinę lub grupę przyjaciół.

Dodatkowo, jeśli dysponujemy większą przestrzenią, warto od razu pomyśleć nad altaną.
- To zwykle bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdza się  w szczególności, jeśli mamy ogród, ale w projekcie domu nie przewidziano zadaszonego tarasu.
 
Estetyczna, ażurowa altana pozwala schronić się przed padającym deszczem, bez potrzeby rezygnowania z przebywania na świeżym powietrzu, ale również służy do ochrony przed promieniami słonecznymi. - Niestety, ze względu na panujący u nas klimat, z altanek z reguły znacznie częściej korzystamy w tym pierwszym wypadku, dlatego warto zwrócić uwagę na zadaszenie, aby skutecznie osłaniało nas przed deszczem - radzi Joanna Starosta, z Benmaru.

Natomiast  ograniczona ilość miejsca, jaką mamy do dyspozycji, wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z atrakcyjnie wyglądających drewnianych elementów wystroju naszego zielonego saloniku. - Nie zapominajmy, że altanki to nie wszystko. W takim wypadku zwróćmy swoją uwagę na pergole i kratki. Tu wybór naprawdę jest szeroki i właściciel każdej powierzchni znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – uważa.

Tym bardziej, że dzięki takim elementom możemy modelować naszą ogrodową przestrzeń, wydzielając określone partie od innych lub po prostu zasłaniając się przy ich pomocy od ciekawskich spojrzeń sąsiadów.

Jak przystało na prawdziwy salon, nie może w nim zabraknąć dekoracji. A co może być lepszego od starannie dobranych roślin. Bardzo ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest umieszczanie krzewów, iglaków lub nawet miniaturowych drzewek w oddzielnych donicach, a nie bezpośrednio w ziemi. - To ładne, nowoczesne, ale też praktyczne rozwiązanie, pozwala bowiem w określonym zakresie na korekty w zaplanowanej aranżacji – zauważa przedstawiciel białostockiej firmy.

Wybór donic może zaś przyprawić o ból głowy. Na sklepowych półkach jest pełna oferta, która zaspokoi gust i potrzeby każdego właściciela ogrodu czy tarasu.

Nienową już, świecką, polską tradycją stało się sezonowe grillowanie. Trudno sobie wyobrazić ogród bez rusztu. Bo przecież nic tak bardzo nie kojarzy nam się  z latem – może poza komarami – jak zapach grillowanych mięs. - Mając do dyspozycji ok. trzech metrów kwadratowych powierzchni mamy możliwość zainstalowania stacjonarnego grilla, a właściwie wolno stojącego kominka, którego, oprócz walorów estetycznych, cechuje również możliwość wykorzystywania jako zwykłego rusztu. Jest to praktyczne rozwiązanie, polecane jednak raczej jako uzupełnienie do większych przestrzeni.

Ciekawą propozycją dla rodzin z dziećmi są zabawki ogrodowe: tory przeszkód, huśtawki czy piaskownice, które możemy wykonać z drewnianych, gotowych elementów. - Czasami jednak wystarczy zrobiony z 6-7 centymetrowych drewnianych półwałków rolborder, taki jakiego używa się do odgradzania nasadzeń, aby sprawić frajdę dzieciom i zafundować im „mikroplażę” w ogrodzie – podpowiada Joanna Starosta.

Oczywiście to, na jakie ogrodowe meble ostatecznie się zdecydujemy, zależy od naszego gustu, potrzeb i możliwości. Sukcesywnie rośnie liczba ogrodów projektowanych i zakładanych przez specjalistów, którzy precyzyjnie i profesjonalnie zaplanują każdy centymetr kwadratowy powierzchni naszego zielonego salonu.

Współpraca z architektem krajobrazu jest zwykle pozbawiona wad, bo korzystamy z wiedzy i doświadczenia fachowca, który podpowiada nam najlepsze z możliwych rozwiązania. W takim wypadku, również i decyzja o rodzaju ogrodowych mebli należy do niego.

- Ale najczęściej to sami właściciele próbują zmierzyć się z tą materią, jaką jest wybór elementów wystroju i aranżacji ogrodu. Wtedy warto zwrócić się o pomoc do sprzedawców, którzy, bazując na swoim doświadczeniu, pomogą wybrać optymalne rozwiązania – przypomina Joanna Starosta z Benmaru.
 
www.benmar.com.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3169 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 27 Kwietnia 2011

Podziel się    Bruk Bet

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u