Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Właściwy dobór izolacji a wymogi zrównoważonego budownictwa

16 Października 2020
Współczesne budownictwo mierzy się dziś z wyzwaniami, na które kiedyś mało kto zwracał uwagę. Na znaczeniu zyskuje zwiększenie wydajności energetycznej budynku, ochrona przeciwpożarowa czy poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach. Warto zatem zadbać o właściwą izolację systemów instalacyjnych, co będzie miało wpływ nie tylko na wycenę wartości budynku, ale również na komfort przebywających w nim użytkowników.
 

Zwiększająca się świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że wielu z nas chce żyć i pracować w czystym, oszczędnym energetycznie, bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu. Dlatego też tworząc plany nowoczesnych budynków, projektanci i deweloperzy muszą położyć duży nacisk na odpowiednią... izolację. To dzięki niej budynek wykorzystuje mniej energii, zapewnia komfort akustyczny i dobrą jakość powietrza swoim użytkownikom. 
 
Oszczędność energii, czyli najważniejszy trend XXI wieku
 
Ocenia się, że nawet ponad 50% całej produkowanej energii wykorzystuje się do ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń.  Dlatego też tak ważne jest przeciwdziałanie stratom energetycznym w tym sektorze. Jest to możliwe m.in. poprzez dobór właściwej izolacji do systemów służących utrzymywaniu optymalnej temperatury w budynkach. Zastosowanie odpowiedniej otuliny wpływa również na pracę poniżej wartości nominalnych urządzeń co zapewnia im dłuższą bezawaryjność. Jest to szczególnie istotne w budynkach związanych z opieką zdrowotną, gdzie każdy remont ma wpływ na sprawne funkcjonowanie tych obiektów. Optymalne zabezpieczenie systemów grzewczych i klimatyzacyjnych zapewniają otuliny z rodziny ArmaFlex firmy Armacell. Ich wysoka skuteczność oraz łatwość montażu pozwalają na prostą i efektywną redukcję energii zużywanej przez budynek. 
 
Hałas – zmora współczesnego świata
 
W porównaniu z oszczędnością energii, którą można bezpośrednio przełożyć na wymierne korzyści finansowe, zapewnienie komfortu akustycznego w budynkach wydaje się mało istotnym zagadnieniem. Nic bardziej mylnego! Odpowiednie wyciszenie pomieszczeń jest kluczowe dla naszego dobrego samopoczucia, wydajności pracy oraz jakości odpoczynku. W dzisiejszym świecie wszechogarniający hałas prowadzi do destruktywnych zjawisk, takich jak: rozdrażnienie, stres 
czy problemy ze snem. Dlatego też w większości krajów europejskich wprowadzane są normy 
w zakresie poziomu dopuszczalnego hałasu oraz izolacji akustycznej w budynkach. Odpowiednią barierę dla dźwięku zapewni, rodzina izolacji ArmaComfort firmy Armacell. W jej skład wchodzą ArmaComfort Barrier P, ArmaComfort Barrier B oraz ArmaComfort Barrier B Alu. Do ich produkcji wykorzystano innowacyjną mieszankę EVA/EPM, która jest połączeniem winylu i kauczuku, a jej właściwości zapewniają doskonały komfort akustyczny wewnątrz pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne w budynkach biurowych i hotelach. W tego typu obiektach ścianki oddzielające poszczególne pomieszczenia są zwykle dosyć cienkie i same z siebie nie stanowią wystarczającej ochrony przed rozchodzącymi się dźwiękami. By ułatwić pracę projektantów, firma Armacell udostępniła oprogramowanie Insul, dzięki któremu bardzo łatwo można ocenić jakość izolacji akustycznej ścian warstwowych, a następnie wybrać najlepsze rozwiązanie spośród dostępnych w bazie danych produktów.
Pamiętajmy jednak, że dźwięk rozchodzi się nie tylko przez ściany dzielące pomieszczenia. Idealnym medium dla fali akustycznej są puste, metalowe przewody wentylacyjne. Rozwiązaniem w tym obszarze jest otulina ArmaFlex Duct Plus AL firmy Armacell. I choć jej podstawowym zadaniem jest izolacja termiczna oraz ochrona powierzchni kanałów przed kondensacją wilgoci, to poprzez eliminacje wibracji, bardzo dobrze tłumi dźwięki materiałowe, które mogą się przenosić wzdłóż systemu wentylacyjnego.
 
Bezpieczeństwo ponad wszystko
 
O ile właściwości użytkowe są kluczowe przy wyborze właściwej izolacji do systemów instalacyjnych w budynkach, nie można zapominać również o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Jest to szczególnie istotne w przypadku pożaru. Dlatego też firma Armacell szczególny nacisk kładzie na właściwości ogniowe swoich produktów. Przykładem może być tutaj izolacja z rodziny ArmaFlex, czyli ArmaFlex Ultima, oparta na opatentowanej technologii Amraprene®. To pierwszy na świecie elastyczny materiał izolacyjny z klasą ogniową BL-s1, d0. Charakteryzuje się dziesięciokrotnie niższą emisją dymu w porównaniu ze standardowym produktem elastomerowym. Również pozostałe wspomniane izolacje charakteryzują się bardzo dobrą klasą ogniową i wynoszą B-s2, d0 dla rodziny ArmaComfort oraz B-s3, d0 dla ArmaFlex Duct Plus Al. Takie parametry pozwalają na znaczne obniżenie możliwości rozprzestrzeniania się ognia. Ich wykorzystanie czyni budynek nie tylko oszczędnym i przyjaznym, ale też wyjątkowo bezpiecznym. 
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1234 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Października 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u