Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Wymieniamy stare okna

14 Lipca 2017
Każdy produkt z czasem osiąga kres swojej żywotności. W przypadku okien, narażonych na intensywne działanie czynników atmosferycznych, stopniowo może dochodzić do utraty ich szczelności. Odczuwamy to głównie w postaci nieprzyjemnego chłodu, a nierzadko również zawilgocenia. Lato to dobry czas na wymianę starej stolarki okiennej.

Gdy za oknem przyjemne słońce, nawet starsze okna, które lata świetności mają już za sobą, nie wydają się takie złe. Wraz z nadejściem jesiennej, chłodniejszej aury ich użytkowanie może być jednak problemowe. Dlatego gdy stolarka okienna w naszym domu lub mieszkaniu wymaga wymiany, warto ją przeprowadzić prace teraz, przy sprzyjającej pogodzie. Zwróćmy uwagę na odpowiedni dobór produktu i jego profesjonalny montaż.

Stare okno - co w zamian?

Okno zdobi i chroni. Estetyka jest ważna, jednak w przypadku tego wyrobu liczą się przede wszystkim parametry użytkowe. Od 1 stycznia 2017 roku dla sprzedawanych w Polsce okien (z wyjątkiem okien połaciowych) maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła Uw może wynosić 1,1 W/m2K. Oznacza to, że stolarka okienna jest jeszcze "cieplejsza". Nie musimy jednak wybierać rozwiązania, które wszystkie parametry ma na najwyższym poziomie, jeśli tego nie potrzebujemy. Kluczowe, aby było ono dopasowane do naszych oczekiwań - dla jednych wiodącą cechą będzie więc maksymalna ochrona termiczna, zaś dla innych - skuteczna izolacja akustyczna, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków zlokalizowanych przy ruchliwych arteriach komunikacyjnych.

Najważniejsze parametry okna znajdziemy w deklaracji właściwości użytkowych, którą powinien posiadać każdy tego typu produkt legalnie wprowadzony do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Sprawdzenie zawartych tam informacji to najłatwiejszy sposób na porównanie dwóch różnych wyrobów, jakimi jesteśmy zainteresowani. Decyzja o zakupie okna wiąże się również z wyborem materiału, z którego jest ono wykonane. Największą popularnością cieszy się stolarka okienna z PVC, duża liczba inwestorów stawia na rozwiązania z drewna, które mimo że nieco droższe, cechuje niepowtarzalny, naturalny wygląd. Producenci oferują też okna aluminiowe i drewniano-aluminiowe, łączące elegancki design z nowoczesnymi trendami architektonicznymi.

Gdy dobraliśmy już konkretny model, zadbajmy o jego maksymalną funkcjonalność. Starsza stolarka okienna najczęściej była pozbawiona elementów takich, jak nawiewniki, rolety lub moskitiery, czy też akcesoria okuciowe. Dziś mamy na rynku szeroką ofertę rozwiązań zwiększających komfort i bezpieczeństwo użytkowania zakupionego wyrobu. Dla przykładu - w przypadku okien na parterze sprawdzą się okucia antywłamaniowe i kontaktrony, czyli niewielkie czujniki montowane po wewnętrznej stronie ramy i skrzydła okiennego.

Profesjonalny montaż - raz a dobrze

Wybór odpowiedniego okna wymaga od nas sporo czasu. Aby nie zaprzepaścić własnego wysiłku i poniesionych nakładów finansowych, zadbajmy więc o prawidłową instalację stolarki okiennej. Dzięki temu unikniemy później konieczności wykonania drogich i czasochłonnych poprawek (związanych np. z koniecznością rozkucia ościeży) oraz zyskamy pewność, że wyrób będzie spełniać deklarowane przez producenta parametry.

Okno może być montowane na różne sposoby - metoda instalacji powinna być każdorazowo dopasowana do specyfiki obiektu. Najlepsze efekty daje montaż w warstwie ocieplenia budynku oraz montaż warstwowy, w którym trzy warstwy zabezpieczają połączenie stolarka-mur przed stratami energii cieplnej i zawilgoceniem. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórym przypadkach mocowanie okna we wcześniej wykorzystywanym już otworze stwarza pewne ograniczenia i nie każda technika montażowa może być tam zastosowana.

Przede wszystkim należy zadbać o dokładne usunięcie wszystkich elementów starej stolarki okiennej, zagruntowanie i oczyszczenie ościeża z kurzu i pyłu. Konieczne może okazać się także wzmocnienie otworu, który mógł zostać uszkodzony podczas wymontowywania okna - czyli wypełnienie powstałych ubytków. Prace najlepiej powierzyć fachowej ekipie, rekomendowanej przez producenta zakupionego przez nas wyrobu.

Raz, dobrze wykonany montaż zapewnia nam komfort i bezproblemową eksploatację stolarki okiennej. Gdy inwestycja zostanie już zrealizowana, możemy ze spokojem udać się na urlop pewni, że dzięki nowym oknom, nasz dom lub mieszkanie będzie już skutecznie chronione przed działaniem czynników atmosferycznych.

***

Ogólnopolska kampania edukacyjna "DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami "DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, Anwis, FAKRO, GERDA, Hörmann, Klimas Wkręt-met, POL-SKONE, Porta KMI Poland, PROLINE, Soudal, Stolbud Koronea i Yawal.

***

Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii "DOBRY MONTAŻ":

Pistolet do pianki montażowej marki PROLINE: masywna, ergonomiczna rękojeść, a także obudowa ze stopu aluminium, dodatkowo powlekana niklem, sprawia, że  pistolet do pianki montażowej PROLINE model 18017 jest niezwykle trwały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Trzymając go w ręku można dostrzec, że wszystkie elementy są wykonane z doskonałą wręcz starannością.  Na bezawaryjność pistoletu ma wpływ przede wszystkim materiał, z którego wykonane są kulki znajdujące się na końcu dyszy oraz w pierścieniu, w którym montuje się pojemnik z pianką. Kulki te wykonane są z PTFE  (materiał o właściwościach teflonu), co zapewnia ich odporność na korozję. Nawet po wielokrotnym użyciu i wyczyszczeniu pistolet jest szczelny - pianka, która pod ciśnieniem dostaje się do dyszy, pozostaje w niej do chwili naciśnięcia spustu. Dla zwiększenia precyzji pistolet wyposażony jest w pokrętło regulacyjne. Umożliwia ono ustawienie odpowiedniego skoku spustu, co pozwala na regulowanie obfitości strumienia aplikowanej piany.

Soudal Window System firmy Soudal: Soudal Window System to kompleksowe rozwiązanie, które zapewnia właściwe uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeżu. System polega na zastosowaniu podczas montażu stolarki okiennej trzech warstw o określonych funkcjach. Funkcję izolatora termicznego i akustycznego pełni warstwa środkowa, wykonana z pianki poliuretanowej Soudafoam. Aby pianka nie uległa degradacji na skutek zawilgocenia, zabezpieczona jest specjalnymi taśmami okiennymi. Przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do warstwy izolacji przeciwdziała uszczelnienie wewnętrzne, wykonane przy pomocy paroszczelnej taśmy SWS Inside. Natomiast do uszczelnienia zewnętrznego stosowana jest paroprzepuszczalna taśma SWS Outside, która chroni piankę przed działaniem deszczu, a zarazem umożliwia migrację pary wodnej na zewnątrz budynku.

Więcej informacji znajdziesz na dobrymontaz.comGaleria:
powrót


Odwiedzono: 1132 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 14 Lipca 2017

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u