Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Zalety posadzki betonowej

9 Czerwca 2019

Panele, parkiety drewniane czy płytki ceramiczne – to nadal najpopularniejsze wykończenia domowych podłóg. W mieszkaniu urządzonym w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy industrialnym może sprawdzić się jednak posadzka betonowa. Czym charakteryzuje się taki rodzaj podłogi i jakie są jego zalety?

 

Posadzka betonowa jeszcze do niedawna była kojarzona przede wszystkim z obiektami przemysłowymi i komercyjnymi. Od pewnego czasu jej surowy, ale zarazem estetyczny i elegancki wygląd doceniają także projektanci pomieszczeń domowych. Dlatego coraz częściej można ją spotkać w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach, a także wszędzie tam, gdzie poszukuje się niebanalnych rozwiązań wnętrzarskich. Co ważne, w zdecydowanej większości przypadków jest ona wykonywana w całym domu lub mieszkaniu, we wszystkich wnętrzach. Jeśli chodzi o inne style aranżacyjne, to lepszym wyborem jest zazwyczaj któryś z klasycznych typów podłogi.

Posadzka betonowa – najbardziej wytrzymały rodzaj podłogi

Betonowa posadzka odznacza się przede wszystkim długą żywotnością i wysoką wytrzymałością – pod tym względem nie może równać się z nią żadne inne wykończenie podłogi. Ponieważ jest odporna na pękanie, ścieranie i  uszkodzenia mechaniczne, można po niej bez obaw na przykład szurać krzesłem czy chodzić w butach. W jej przypadku, w przeciwieństwie do paneli i płytek, problematycznych szkód nie wyrządzi też upuszczenie ciężkiego przedmiotu. Poza tym, dużo łatwiej jest ją także w razie potrzeby odnowić.

Odporność na wilgoć i łatwe czyszczenie

Posadzka betonowa może być wykonywana w tzw. systemie bezspoinowym, a co za tym idzie, nie pochłania wody; może być przy tym pokryta farbą lub impregnatem, izolującym ją dodatkowo przed wilgocią i uszkodzeniami. Dlatego świetnie sprawdza się nie tylko w salonach czy przedpokojach, ale również w łazienkach, kuchniach czy piwnicach. Warto przy tym zauważyć, że ze względu na brak spoin łatwiej ją również utrzymać w czystości niż klasyczną podłogę, posiadającą łączenia, w których gromadzi się uciążliwy brud. Co więcej, nie trzeba jej pielęgnować żadnymi specjalnymi preparatami – wystarczy raz na jakiś czas zastosować impregnat.


 

Idealna współpraca z ogrzewaniem podłogowym

Ponieważ posadzka betonowa dobrze kumuluje ciepło, świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe. To ostatnie może dzięki niej łatwo dostarczać swoje największe korzyści: korzystny rozkład temperatury we wnętrzach i równomierne oddawanie ciepła. Warto też dodać, że rozgrzany beton przez długi czas pozostaje ciepły – generuje to oczywiste oszczędności.

Do mieszkań i domów jednorodzinnych

Dużą zaletą posadzek betonowych jest bogaty wybór ich warstw wierzchnich. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu są one dostępne w różnych fakturach i kolorach, dzięki czemu można je dopasować do różnych koncepcji aranżacyjnych – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach w blokach czy kamienicach. Sama betonowa podłoga może być gładka lub mieć lekką fakturę. Gładką posadzkę można lekko zatrzeć (uzyskując matowy efekt, typowy dla posadzek przemysłowych), zeszlifować (nadając jej subtelnego połysku) lub wypolerować (tworząc efekt lustra).

Co istotne, na podłogę z betonu można zdecydować się nawet wówczas, gdy w pomieszczeniach wykonano już zwykłą wylewkę. Jej zastosowanie jest zatem możliwe na przykład w mieszkaniu będącym w stanie deweloperskim.

Posadzka anhydrytowa

Podłoga może być wykonana przy pomocy różnych technologii. Poza tradycyjnymi wylewkami, dostępne są też między innymi posadzki anhydrytowe, czyli samopoziomujące podkłady podłogowe. Te ostatnie są produkowane przy pomocy skomputeryzowanego węzła betoniarskiego – na budowę dostarcza się je betonowozem, przy użyciu specjalistycznej pompy. Taka posadzka, w porównaniu do tradycyjnej: jest łatwiejsza i szybsza w wykonaniu, oferuje większy komfort i niższe koszty użytkowania ogrzewania podłogowego, a także ma mniejszą grubość. Z drugiej strony, może być stosowana tylko we wnętrzach pomieszczeń, a przy tym musi być wykończona inną technologią – parkietem, panelami czy płytkami.

Więcej o zaletach, cenach i rodzajach posadzek można przeczytać na: https://betonnadom.pl/posadzki/posadzki-w-twoim-domu/.

Co jeszcze warto wiedzieć? 

Zalety posadzki anhydrytowej zdecydowanie przeważają nad jej wadami. Największymi mankamentami posadzki betonowej są: praco- i czasochłonne wykonanie, a także brak możliwości pełnego obciążania podłogi przez pierwsze kilkanaście dni. Poza tym posadzka z betonu jest dość zimna.

Artykuł sponsorowany
 
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3241 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 9 Czerwca 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u