Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Zimą ogród nie śpi

1 Października 2013
Zima za oknem, siedzicie Państwo w ciepłym domu i wspominacie letnie wakacje, kiedy to każdego ranka jadaliście śniadanie na nasłonecznionym tarasie, w otoczeniu kwitnących kwiatów i   soczystej zieleni rozwijających się roślin. Z łezką w oku uświadamiacie sobie, że to dopiero początek zimy i termin „ogrodowego” życia jest bardzo odległy. Czyżby w związku z tym pozostało tylko oglądanie zdjęć, na których uwiecznione są zakątki Waszego ogrodu, i cierpliwe czekanie na dodatnie temperatury? A gdyby tak oszukać polski klimat i zafundować sobie ogród zimowy?

Ogrody zimowe nie są jeszcze dominującym elementem polskiej architektury budynków mieszkalnych, coraz częściej jednak pojawiają się już w projektach domów lub jako przybudówki w budynkach istniejących. Niepowinno to dziwić, gdyż posiadanie ogrodu zimowego ma wiele zalet. Zapewnia kontakt z naturą przez cały rok. Nawet w zimie gwarantuje luksus przebywania w nasłonecznionym pomieszczeniu pełnym kwiatów. Na wiosnę czy w lecie ogród jako pomieszczenie przejściowe integruje wnętrze mieszkalne z ogrodem właściwym. Odpowiednio skonstruowany powiększy powierzchnię mieszkalną, stylistycznie dobrany urozmaici bryłę budynku. Pod względem energetycznym pełni funkcje bufora cieplnego - w lecie nie dopuszcza do przegrzania budynku, w zimie natomiast pozyskuje i magazynuje ciepło, a także ochrania przed jego zbytnimi stratami. Jest też znakomitym zabezpieczeniem przed wpływami innych czynników zewnętrznych m.in. zwiększa izolację akustyczną, przez co wygłusza hałas dochodzący z zewnątrz.

Decyzję o posiadaniu ogrodu zimowego warto podjąć na etapie projektowania domu. Jeśli dom powstał wcześniej, w większości wypadków istnieje możliwość dobudowania konstrukcji do budynku już stojącego. Należy jednak pamiętać, że postawienie ogrodu wymaga zezwolenia na budowę. Wybór rodzaju ogrodu zimowego nie powinien stanowić problemu. Producenci oferują projekty gotowe, z katalogu, o określonych wymiarach, kształtach i konstrukcji, jak również indywidualne projekty na zamówienie.Istotne jest, aby bryła ogrodu była stylistycznie jak i objętościowo skomponowana z budynkiem. Szeroki wybór modeli o różnych kształtach (ogrody stanowiące fragment kopuły, o dachach jedno- lub wielospadowych, konstrukcjach wygiętych w łuk) umożliwia idealne dopasowanie do budynków już stojących, daje też nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni.

Materiały konstrukcyjne

Konstrukcję nośną ogrodów zimowych (szkielet) wykonuje się z PCW, aluminium lub drewna. Dostępne są również systemy zespolone drewniano-aluminiowe.

drewno
„Najprzyjemniejszym” materiałem wykorzystywanym do budowy konstrukcji jest niewątpliwie drewno. Widoczne we wnętrzu drewniane elementy szkieletu tworzą ciepły, domowy klimat. Pod względem technicznym jest świetnym izolatorem cieplnym. Gwarantuje też odpowiednią sztywność i wytrzymałość szkieletu. W tego typu konstrukcjach zastosowanie znajduje drewno klejone, które jest odporne na wypaczanie.Natomiast wadą drewna jest to, że nie jest materiałem trwałym, przez co wymaga dość częstych zabiegów odnawiająco-konserwujących. Ponadto nie gwarantuje całkowitej odporności na warunki atmosferyczne. Dlatego przy konstrukcjach drewnianych należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię uszczelnienia dachu. Doskonałym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie drewna zespolonego od zewnątrzz aluminium — takie systemy zapewniają 100% szczelności. Ponadto aluminium zabezpiecza drewno przed działaniem czynników zewnętrznych.

aluminium
Trwałe, całkowicie szczelne i bardzo łatwe w kształtowaniu są konstrukcje aluminiowe. W większości stosuje się profile aluminiowe z przekładkami termoizolacyjnymi, co pozwala na używanie tego typu systemu przy konstrukcji ogrodów całorocznych, wymagających odpowiedniej izolacji cieplnej.

polichlorek winylu
Do konstrukcji z PCW używa się wielokomorowych profili wzmocnionych kształtownikami stalowymi. Ze względu na niewielką szty wność tego materiału, nie można go używać do szkieletów o dużych rozmiarach.Konstrukcje z aluminium czy PCW mają o wiele gorsze właściwości izolacyjne niż konstrukcje drewniane.

szkło, akryl, poliwęglan
Jako wypełnienie szkieletu konstrukcji stosuje się szkło, przy czym możliwe jest stawianie przeszklonych ścian stałych oraz ruchomych. Te ostatnie pozwalają na pełną integrację z ogrodem podczas ciepłych, letnich miesięcy. Aby uzyskać ściany ruchome, można zastosować elementy stolarki okiennej i drzwiowej — okna i drzwi przesuwne lub rozwieralne. Na rynku dostępne są okna przesuwane zarówno w poziomie jak i pionie.
Przeszklone zadaszenia, jak również duże przeszklone powierzchnie, wymagają stosowania szyb bezpiecznych, najlepiej zespolonych, złożonych z dwóch szyb: hartowanej, która w razie stłuczenia rozpada się na małe kawałki o nieostrych krawędziach i wewnętrznie klejonej, która nawet po rozbiciu pozostaje w całości. Do wykonania zadaszenia można też wykorzystać płyty z poliwęglanu lub akrylu. W ogrodach narażonych na duże nasłonecznienie warto zastosować szyby przeciwsłoneczne z powierzchnią antyref leksyjną albo barwione w masie. Można też po prostu założyć żaluzje lub rolety.

Ogrzewanie i wentylacja

Aby uniknąć nadmiernego przegrzewania pomieszczenia, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego systemu wentylacji. Zazwyczaj wystarcza regularne wietrzenie pomieszczenia. Jeśli taka wentylacja okaże się nieskuteczna lub problematyczna, warto zastanowić się nad zastosowaniem systemu lufcików otwieranych elektrycznie poprzez urządzenie sterujące wyposażone w termostat. Miejsce lokalizacji ogrodu zimowego, rodzaj szkła oraz konstrukcji nośnej powinny być uzależnione od przeznaczenia ogrodu zimowego.

Tradycyjny ogród zimowy wykorzystywany jest jako nieogrzewana weranda: w okresie wiosenno-letnim stanowiąca pomost pomiędzy mieszkaniem a ogrodem, zimą natomiast jako miejsce, w którym przechowywać można delikatne rośliny ogrodowe. Do budowy nieogrzewanego ogrodu mogą być wykorzystane zimne profile konstrukcyjne, czyli profile aluminiowe, które mają niską izolacyjność cieplną. Ponieważ tego typu ogród jest oddzielony od przestrzeni mieszkalnej, do wypełnienia konstrukcji  wystarczające będą pojedyncze szyby. Nie wymaga on specjalnej izolacji. Temperatura w nieogrzewanym ogrodzie zimowym utrzymuje się w granicach od 5°C do 15°C, nie spada poniżej 0°C.

Ogrody zimowe ogrzewane mogą być wykorzystywane jako pomieszczenia całoroczne. Do ich konstrukcji należy używać profili ciepłych: drewnianych, z PCW lub aluminiowych izolowanych termicznie, natomiast do przeszkleń stosować szyby o współczynniku izolacyjności cieplnej nieprzekraczającym U=1,1 W/m²k. Istotne jest tu również fachowe w ykonanie izolacji podłogi. W ogrodach ogrzewanych temperatura utrzymuje się na poziomie od 15°C do 20°C, nie spada poniżej 10°C.

Lokalizacja

Lokalizacja ogrodu zależy przede wszystkim od osobistych preferencji. Najbardziej nasłonecznione są ogrody dobudowane od strony południowej i zachodniej. Pomieszczenia tego typu nadają się na oranżerie, wymagają jednak ochrony przeciwsłonecznej oraz odpowiedniej wentylacji. Strona północna zapewnia niewielkie, ale równomierne oświetlenie, dlatego według powszechnie przyjętych wzorców północne ogrody zimowe doskonale sprawdzają się jako pomieszczenia np. na pracownie, atelier. Również ogrody umiejscowione od strony wschodniej są chronione przed nadmiernym nagrzewaniem, szczególnie w godzinach południowych.

Niezależnie od rozwiązań konstrukcyjnych ogród zimowy jest doskonałym zabezpieczeniem przed czynnikami zewnętrznymi - ogranicza straty ciepła, zwiększa izolację akustyczną. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany powiększy powierzchnie mieszkalną i pozwoli Państwu cieszyć się kontaktem z naturą przez cały rok.

Fot. sxc.hu
Artykuł opublikowany w dwumiesięczniku Pomysł na dom
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 4296 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 1 Października 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u