Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Budujesz lub remontujesz dach? Nie daj się ukrytym kosztom!

12 Października 2016
Wielokrotnie spotykamy się z problemem, jaki stanowi budowa oraz remont dachu. Różnice miar, ukryte koszty i słabe wykonanie to tylko wierzchołek góry lodowej, która nieustępliwie i niewyobrażalnie zwiększa cenę, jaką musimy zapłacić za dach. W tym artykule firma Traffic prezentuje kilka ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy. W końcu z ukrytymi kosztami da się wygrać.


Skąd się biorą ukryte koszty?

Ile razy spotykaliśmy się z problemem, jakim jest ustanowienie budżetu. Za każdym razem, bez względu na to, czy budujemy dom od podstaw, czy malujemy tylko jedną ścianę, popełniamy błędy, który kosztują nas krocie. Dodatkowe koszty generowane są przez niedokładne planowanie, nieuczciwych fachowców oraz samych inwestorów.

Przy otrzymywaniu kredytu w banku na dach, projektant wylicza „dokładną” cenę budowy na podstawie znanych mu tabel. Ich działanie jest proste „1 m2 dachu będzie kosztować tyle”. Sposób ten jest przyjemny, jeśli chodzi o prowadzenie rachunkowości, niestety pozostawia wiele do życzenia jeśli chodzi o dokładność. Projektant policzy inną cenę za np. Gwoździe, a fachowiec będzie chciał użyć droższych, bo z takimi pracuje. Do tego nie da się przewidzieć jakich narzędzi będzie używał, czy coś nie ulegnie usterce, ile policzy sobie za dojazd, ewentualny nocleg, oraz tysiące innych mniej, lub bardziej znaczących rzeczy.

Warto też zwrócić uwagę na ceny proponowane przez nieuczciwych fachowców, którzy często zaniżają cenę materiałów, aby ich stawka wydawała się dużo bardziej atrakcyjna. Nagle okazuje się, że brakuje 10 m2, a opakowania zawierają 100 m2, więc trzeba kupić więcej, a co za tym idzie, wpaść w pułapkę ukrytych kosztów.

Materiały warto kupić samemu. Nie polecamy tych z promocji, chociaż kuszą oczy i portfel niską ceną, bywa tak, że kupimy za mało, a potem będzie trzeba dokupić, i to po dwa razy większej cenie niż poprzednio.

Ukryte koszty generuje także sam inwestor. Często zapomina się o kosztach paliwa. Nagle okazuje się, że na budowę trzeba jechać dziesięć kilometrów, pięć do najbliższego sklepu, i piętnaście po kawkę dla fachowca. Nagle te parę dni renowacji dachu, zmienia się w wycieczkę po całym mieście, a paliwo, niestety, kosztuje.


Jak ustrzec się ukrytych kosztów?

Pierwszym krokiem jest znalezienie dobrego fachowca. Warto zaczerpnąć wiedzę od znajomych lub poszukać w internecie. Współpraca z odpowiednim wykonawcą, nawet z pozoru droższego niż reszta, ostatecznie może pozwolić nam zaoszczędzić parę groszy oraz zbędnych nerwów. W końcu człowiek, który zna się na swoim fachu, nie zmarnuje materiału, co generuje jeszcze większe koszty.

Drugi krok to kupienie materiałów w odpowiedniej cenie i ilości. Warto kupić dwa razy więcej materiału, niż przewidzieliśmy, a następnie zwrócić do sklepu nadmiar i odzyskać gotówkę, niż dwadzieścia razy jechać do sklepu, wydać na benzynę i do tego kupić w gorszej cenie.

Trzeci krok to dokładne dogadanie kosztu wykonania jeszcze przed stworzeniem kosztorysu. Lepiej, aby nas nic nie zaskoczyło finansowo, zwłaszcza z wielką dziurą w dachu.


Dobry konsument to świadomy konsument. Oczywiście, ostatecznie nie da się zapobiec ukrytym kosztom, albowiem nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Nagle okaże się, że materiał był wadliwy i nie podlega wymianie, deski są spróchniałe, pracownik uszkodzi dachówkę, gwóźdź się zgubi a szlifierka zepsuje. Niemniej jednak warto ograniczać te zbędne wydatki do minimum, tak aby remont i budowa były nadzwyczajną przyjemnością, a nie koniecznym wymogiem.


Aktualna oferta: blachodachówka TrafficGaleria:


powrót


Odwiedzono: 1468 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 12 Października 2016

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u