Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Przed malowaniem

24 Stycznia 2011
Bardzo rzadko zdarza się tak, aby wewnętrzne ściany budynku można było malować bez wcześniejszego przygotowania.
Zazwyczaj przed wykończeniem, szczególnie w przypadku powierzchni odnawianych, zachodzi konieczność wypełnienia ubytków, zamaskowania pęknięć i szczelin, wyrównania powierzchni, zagruntowania jej czy po prostu umycia.
Dlatego, aby móc podziwiać pięknie wykończone ściany, warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie podłoża, a także zainwestować w materiały, które co prawda zostaną zakryte, ale mają decydujący wpływ na końcowy efekt.


Przygotowanie podłoża przed malowaniem właściwym

Malowanie powierzchni nowych
Przed przystąpieniem do właściwego malowania konieczne jest odpowiednie przygotowanie ścian.
Powierzchnie nowe, takie jak świeże tynki, płyty kartonowo gipsowe czy kartonowo- włóknowe wymagają gruntowania. Dzięki niemu zmniejsza się chłonność ścian, a tym samym zużycie materiałów, natomiast poprawia przyczepność farby nawierzchniowej. Do gruntowania najlepiej użyć produktów specjalnie do tego przeznaczonych (preparatów gruntujących). Bardzo popularnym i skutecznym sposobem jest również wykorzystanie rozcieńczonej w stosunku 2:1 farby emulsyjnej.
O ile płyty gipsowe można zagruntować bezpośrednio po zakończeniu montażu, to w przypadku świeżych tynków bardzo ważny jest czas schnięcia. Nie wolno gruntować (czy malować) tynków mokrych. Powinno się odczekać co najmniej miesiąc, zanim przystąpi się do jakichkolwiek czynności związanych z malowaniem.
Dopiero po wyschnięciu tynków należy je zagruntować.
Zagruntowane powierzchnie (tynki, płyty) można malować po wyschnięciu preparatu gruntującego - odpowiedni czas schnięcia podaje producent.,

Malowanie renowacyjne
Dużo więcej zachodu przy odświeżaniu wymagają poddane renowacji stare ściany. Bardzo istotne jest tutaj dokładne usunięcie elementów uszkodzonych (łuszczącej się starej farby, odpadającego tynku). Dzięki temu uniknie się niemiłych niespodzianek, kiedy stary podkład zacznie odpadać razem z nową warstwą farby.
Jeżeli stara powłoka dobrze przylega, w zasadzie nie trzeba jej usuwać. Ważne jest jednak to, jakim rodzajem farby były pomalowane ściany:
-powłoki z farby klejowej trzeba usunąć w całości (namoczyć ją wodą i zeskrobać).
-powłoki z farby olejnej należy zmatowić papierem ściernym.
-powłoki z farb emulsyjnych czy akrylowych nie wymagają specjalnych zabiegów.
Natomiast wszelkiego rodzaju stare powłoki przed malowaniem warto umyć wodą z dodatkiem detergentu (świetnie sprawdza się płyn do mycia naczyń). Pozwoli to na częściowe usunięcie, a częściowe związanie z podłożem kurzu i innych zabrudzeń osiadłych na ścianach, co zwiększy trwałość nowej warstwy.
Umyte, wyschnięte ściany należy wyrównać - uzupełnić pęknięcia, szczeliny. Do wypełnienia większych ubytków stosuje się szpachle gipsowe czy gips szpachlowy. Nakłada się je i modeluje na mokro. Do lokalnego wypełniania ubytków stosuje się również masy akrylowe. Mają one tę przewagę nad szpachlami gipsowymi, że są elastyczne, dzięki czemu sprawdzają się jako uszczelnienia czy spoina w elementach pracujących.
Do końcowego wygładzania całości ścian warto użyć gładzi gipsowych. Umożliwiają one uzyskanie bardzo gładkich powierzchni. Nakłada się je na mokro, a po wyschnięciu szlifuje. Wyschniętą powłokę powinno się pokryć odpowiednim preparatem gruntującym lub farbą podkładową.
Dopiero tak przygotowane ściany nadają się do malowania.

Szpachle i gładzie gipsowe
Do wyrównywania i wygładzania powierzchni ścian czy sufitów wewnątrz budynków wykorzystywane są przede wszystkim szpachle i gładzie gipsowe.
Można je stosować na podłoża typu beton, gazobeton, cegła, tynk cementowy czy cementowo-wapienny, płyty kartonowo-gipsowe a także drewno, materiały drewnopochodne czy tapety tekstylne.
Najczęściej występują pod postacią proszku, który należy rozmieszać z wodą. Niektórzy z producentów poszerzyli ofertę o gotowe do użycia mokre masy pakowane w wiaderka.
W zależności od celu, w jakim masy zostaną użyte, producenci oferują ich różne rodzaje:
-szpachle wyrównujące stosowane są do łączenia płyt kartonowo-gipsowych, wyrównywania większych ubytków w tynku (uszkodzeń, maskowania rowków powstałych w wyniku montowania instalacji). Mogą być one nakładane warstwami nawet do 3 cm.
-szpachle wygładzające (gładzie gipsowe) używane są do końcowego wygładzania powierzchni. Nakładane są one cienkimi warstwami, maksymalnie do 2 mm. Dają możliwość uzyskania bardzo gładkich powierzchni, łatwiej rozprowadzają się, są łatwiejsze do szlifowania.
Wszystkie typy szpachli są nakładane i modelowane na mokro. Po wyschnięciu muszą być szlifowane.
Zarówno szpachle, jak i gładzie występują w kolorach białym i szarym.
Kupując szpachlę należy zwrócić uwagę na czas zużycia zaprawy, wydajność oraz grubość warstwy, a także na czas pełnego związania.
Nie są one elastyczne, dlatego nie mogą być używane do łączenia powierzchni pracujących.

Preparaty gruntujące
Wnikają głęboko w powierzchnie ścian, przez co zmniejszają ich chłonność, ale także wzmacniają je. Wiążąc zewnętrzny kurz czy pył powodują zwiększanie przyczepności farby nawierzchniowej.
Stosowanie preparatów gruntujących jest konieczne właśnie w przypadkach, kiedy podłoże jest bardzo chłonne (np. świeże tynki), zapylone ( np. przeszlifowane gładzie gipsowe). Wskazane jest również używanie preparatów gruntujących w przypadku wykończenia pomieszczenia płytami kartonowo-gipsowymi.
Producenci farb nawierzchniowych zazwyczaj polecają odpowiedni preparat dla każdej farby, dostępne na rynku są również grunty uniwersalne.

Farby podkładowe
Pełnią one praktycznie taką samą funkcję jak preparaty gruntujące tzn. zmniejszają chłonność ścian, zwiększają ich wytrzymałość a także poprawiają przyczepność farby nawierzchniowej. Przede wszystkim jednak pozwalają zamalować trudne do usunięcia plamy. Dlatego stosuje się je w celu ujednolicenia podłoża przed malowaniem zwykłą farbą nawierzchniową. Tak jak w przypadku preparatów gruntujących, warto używać farb podkładowych polecanych przez producenta wybranej farby nawierzchniowej.
 
Autor: Bronisław Kujawski
Fot: Frans-Pol
Artykuł opublikowany w numerze 2/2005 dwumiesięcznika Pomysł na dom
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 15769 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 24 Stycznia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u