Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Szpachle, gładzie, grunty...

24 Stycznia 2011
Ściany stanowią zdecydowanie największą płaszczyznę pomieszczeń, które zamieszkujemy. Od ich wyglądu w dużej mierze zależy charakter i estetyka wnętrz. Sposobów na wykończenie ścian jest naprawdę dużo - można je malować, tapetować, można  je obłożyć płytkami, korkiem czy panelami (więcej na temat sposobów wykończenia ścian mogą Państwo przeczytać w publikowanym w tym numerze artykule pt. „Ubrać ściany”). W zasadzie, nic prostszego - tylko wybrać materiał i wykończyć! Warto jednak wspomnieć, że bardzo rzadko zdarza się , aby wewnętrzne ściany nadawały się do wykańczania bez ich wcześniejszego przygotowania. Owszem, niektóre z wymienionych wcześniej materiałów wykończeniowych wymagają mniej zabiegów  przygotowawczych (bo np. są grubsze i maskują nierówności na ścianie), ale niektóre z nich wymagają bardzo rzetelnego przygotowania podłoża.

 
Jakie zabiegi przygotowawcze?

W przypadku większości materiałów wykończeniowych konieczne jest sprawdzenie stabilności i wytrzymałości podłoża, usunięcie łuszczących się, odpadających elementów starych tynków czy farb, które mogłyby powodować odpadanie nowych powłok. Jeżeli ściany mają być malowane, a wcześniejsze powłoki wykonane były farbą klejową, należy je całkowicie zeskrobać, natomiast powłoki z farby olejnej zmatowić papierem ściernym. Bardzo ważne jest także dokładne usunięcie ewentualnych plam z oleju, sadzy czy nikotyny, ponieważ mogą one powodować przebarwienia nowych powłok malarskich. W celu zwiększenia przyczepności podłoża, związania z podłożem osiadłych na ścianach kurzu czy innych zabrudzeń, ściany warto także umyć wodą z dodatkiem detergentu.
Kolejną czynnością jest wyrównanie powierzchni ścian. Ma to szczególne znaczenie w przypadku malowania i tapetowania cienkimi, papierowymi tapetami, ponieważ są to materiały, które w najmniejszym stopniu nie maskują ewentualnych ubytków czy nierówności.
Wyrównanie i uzupełnienie tynków na dużych powierzchniach można wykonać tradycyjną zaprawą tynkarską. Większe ubytki można też uzupełniać wyrównującymi szpachlami gipsowymi. Szpachle gipsowe nadają się do stosowania praktycznie na wszystkie rodzaje podłoża. Można nimi naprawiać ubytki w ścianach betonowych, gazobetonowych, wykończonych tynkami cementowymi czy cementowo – wapiennymi, obłożonych płytami kartonowo – gipsowymi (szpachle wyrównujące używane są do spoinowania płyt kartonowo - gipsowych ).
Szpachle gipsowe występują pod postacią suchych mieszanek, które należy rozrobić z wodą. Powstałe w ten sposób masy nakłada się i modeluje na mokro, warstwami o grubości do 30 mm. Szpachle gipsowe po wyschnięciu całkowicie twardnieją. Ubytki, które powstały na styku elementów pracujących powinno się wypełniać masami akrylowymi, ponieważ są one elastyczne, nie będą się wykruszać pod wpływem ruchu elementów. Masy akrylowe dostępne są w postaci gotowych do użycia mas.
Z kolei, aby nadać ścianom końcowy, bardzo gładki i jednolity wygląd, należy na całą powierzchnie ścian nałożyć szpachlę wygładzającą, czyli tzw. gładź gipsową. Nakłada się ją równomiernie przy pomocy pacy, mocno ją dociskając. Maksymalna grubość jednej warstwy wynosi 2 mm. Po wyschnięciu gładzi, ścianę należy przeszlifować papierem ściernym lub specjalną siatką.
Opisane powyżej czynności dotyczą sytuacji, w której odnawiamy ściany stare. Jednakże nawet nowe, świeżo otynkowane czy wykończone płytami gipsowymi ściany wymagają pewnych czynności przygotowawczych. Otóż wszelkie powierzchnie (także stare ściany wykończone gładzią gipsową), szczególnie te przeznaczone pod malowanie (ale nie tylko), powinny zostać zagruntowane, czyli pomalowane specjalnymi preparatami gruntującymi lub rozcieńczoną farbą emulsyjną.
Ogólnie preparaty gruntujące posiadają dużą zdolność penetracji w głąb materiału - wnikając w głąb podłoża, poprawiają jego spoistość, utwardzają je, zmniejszają jego nasiąkliwość.
Dzięki zastosowaniu preparatu gruntującego zwiększa się przyczepność podłoża, a przez to zużycie kładzionych na nie materiałów (farb, klejów) jest mniejsze. Ściany zabezpieczone są przed wilgocią, a także przed zarastaniem mikroorganizmami (preparaty gruntujące uniemożliwiają rozwój grzybów, pleśni).
Jednak nie każdy preparat posiada w takim samym stopniu wszystkie wymienione cechy.
Preparaty gruntujące to bardzo duża, różnorodna grupa produktów. Poszczególne produkty przeznaczone są do gruntowania konkretnego typu podłoża, przed nakładaniem konkretnych materiałów wykończeniowych.
Dopasowanie odpowiedniego preparatu do podłoża i materiału, jakim będzie wykończony nie powinno jednak stanowić większych trudności – przeznaczenie preparatów jest bardzo dokładnie określane przez producentów.

Wykonując kolejne czynności związane z przygotowaniem ścian pod wykończenie (czyszczenie, mycie, wyrównywanie, wygładzanie, gruntowanie), konieczne jest zachowanie pomiędzy nimi pewnych odstępów czasowych. Inaczej mówiąc, "suszymy" ściany przed położeniem każdej kolejnej warstwy. Odpowiedni czas schnięcia poszczególnych preparatów czy materiałów podawany jest przez producenta. W przypadku ścian, na których położone zostały świeże tynki, konieczne jest odczekanie co najmniej miesięcznego okresu, zanim można będzie rozpocząć jakiekolwiek czynności wykończeniowe.

fot. Cedat
Artykuł opublikowany w nr 2/2006 [8] dwumiesięcznika Pomysł na dom.
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 4861 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 24 Stycznia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u