Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Ciszej w domu z akustycznym styropianem

2 Maja 2021
My na dole z gośćmi, a na górze odgłosy radosnej zabawy. Tak się zazwyczaj bowiem składa, że pokoje dzieci znajdują się na piętrze. Dobrze zatem zawczasu pomyśleć o wewnętrznej izolacji akustycznej, która wyciszy takie uciążliwości jak tupanie czy stukanie.
 

W piętrowych domach życie toczy się najczęściej na parterze – w salonie, kuchni, pokojach dziennych. Wyższą kondygnację rezerwujemy na relaks, odpoczynek, czy po prostu dla rodziny. To tam projektujemy sypialnię i zazwyczaj pokoje dzieci, choć one przełamują podział na strefę dzienną i nocną. Są bowiem jednocześnie i miejscem zabawy, i odpoczynku.
Dzieci biegają, tupią, czasem coś upuszczą na ziemię, czasem nawet czymś rzucą. Tego rodzaju odgłosy należą do dźwięków uderzeniowych. Nie są tak dokuczliwe jak stały hałas zza okna, ale skoro można zapobiec ich roznoszeniu się po domu, warto to zrobić. Rozwiązaniem jest izolacja akustyczna stropów, czyli wszystkich przegród poziomych, tych, które oddzielają od sobie piętra, potocznie – podłóg.
- Gdy budujemy dom, taką izolację można wykonać razem z izolacją termiczną. Odpowiedni do tego jest styropian, który ma dodatkowe właściwości wyciszające, czyli akustyczny – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Dwie pieczenie przy jednym ogniu
Warstwę wyciszającą należy zaplanować na etapie projektu domu. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z warstwami izolacyjnymi, najlepiej sprawdzi się technologia podłogi pływającej. W tej technologii warstwy nie przylegają do ścian pomieszczenia, ale mogą się przemieszczać, co jest nieuniknione, gdy pod wpływem ciepła czy wilgoci kurczą się i rozszerzają. Jeśli do izolacji wybierzemy styropian akustyczny, np. Stropomin EPS T, osiągniemy za jednym zamachem dwa cele. Po pierwsze – efektywną warstwę termiczną. Po drugie – skuteczne wyciszenie dźwięków, które mogą się przedostawać między piętrami.
Rośnie świadomość, że hałas nie jest obojętny dla zdrowia, nie mówiąc już o komforcie życia. Najczęściej nie mamy wpływu na otoczenie zewnętrzne, ale zdecydowanie możemy zadbać o większą ciszę w domu – podkreśla doradca techniczny w firmie Styropmin.

Nowoczesne materiały takie jak styropian akustyczny zdecydowanie przyczyniają się do tego, że komfort życia we własnym domu jest coraz większy. Polacy coraz mniej narzekają na hałas we własnym domu – z raportu CBOS pt. „Zagrożenie hałasem. Opinie z lat 1999-2009” wynika, że odsetek osób skarżących się na hałas w mieszkaniu zmniejszył się z 29 proc. do 21 proc. Można założyć, że w kolejnych latach wyniki jeszcze się poprawiły. Jednocześnie trzeba pamiętać, że ogólne natężenie hałasu, zwłaszcza w miastach, rośnie. Dbajmy zatem o ciszę tam, gdzie możemy. 

GDY BUDUJESZ DOM, POMYŚL O HAŁASIE:
Przyjrzyj się dobrze otoczeniu, zastanów się, gdzie i jakie są źródła hałasu
Zapoznaj się z planami zagospodarowania przestrzennego, rozważ, jak realne jest, że w pobliżu Twojego domu powstanie ruchliwa droga lub centrum handlowe
Wybieraj materiały budowlane (w tym także okna, drzwi) także pod kątem ich parametrów akustycznych
Przeanalizuj rozkład pomieszczeń w domu, zastanów się jak możesz wyodrębnić strefy ciszy
Wykonaj izolację akustyczną stropów, wykorzystując styropian akustyczny


Więcej na temat skutecznej izolacji dowiecie się na stronie www.styropmin.pl Galeria:


powrót


Odwiedzono: 70 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 2 Maja 2021

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u