Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Dlaczego warto wybrać firanki żakardowe?

11 Września 2019

Efektowna aranżacja okna wpływa na ogólny wystrój pomieszczenia, kształtując jego estetykę i funkcjonalność. Spośród dodatków przeznaczonych do osłaniania okna nadal chętnie wykorzystywane są firanki żakardowe. Lekkie, eleganckie, pasujące do wielu stylistyk, a przy tym należycie spełniające swoją określoną funkcję. 

 

Firany kiedyś i dziś

 

O ile niegdyś funkcja firanki ograniczała się wyłącznie do ochrony przed drobnymi zwierzętami czy wlatującymi do środka owadami, o tyle współcześnie jej dekoracyjna funkcja odciska silne piętno w temacie aranżacji wnętrz. Pierwsze wzmianki na temat popularyzacji firan i zasłon pochodzą z epoki renesansu. To właśnie wtedy mieszkańcy zamożnych domów zaczynali chętnie ozdabiać nimi szklane szybki, mimo że wyglądem odbiegały od współczesnych modeli. Wtenczas popularne były suto marszczone firany z ozdobnymi sznurami i chwostami, dopiero później przyszła moda na proste, lekkie firanki żakardowe  i woalowe.  

Firana żakardowa – odporna na zmieniające się trendy modowe

 

Mianem żakardu nazywamy specyficzny splot nitek, który z bliska imituje wygląd siateczki. Niekwestionowanym atutem tegoż materiału jest umiejętność przepuszczania światła przy jednoczesnym zachowaniu należnej intymności. Gęsty splot chroni przed spojrzeniami sąsiadów, zapewniając domownikom poczucie prywatności. Firany żakardowe to materiał powszechnie wykorzystywany do produkcji firan i od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Zachwyca bowiem trwałością i wytrzymałością. A co więcej, jest dostępny w różnych gęstościach splotów do wyboru. O różnorodności wzorniczej już nie wspominając. Wszystko to sprawia, że z łatwością wybierzemy zarówno firanę żakardową z intensywnym deseniem, jak i luźnym splotem. To jednak nie koniec zalet tego materiału. Żakard nie nastręczy paniom domu problemu w utrzymaniu czystości, albowiem nie dość, że łatwo się pierze to dodatkowo nie wymaga prasowania. Wystarczy bowiem lekko wilgotne zawiesić na karniszu, aby materiał pod naporem własnego ciężaru zyskał oczekiwany kształt i formę. Jedynym mankamentem, jakiego można byłoby się dopatrzyć w żakardowych tkaninach jest ich podatność na przyjmowanie kurzu. W związku z tym, wymagają częstego prania. Jednak jeśli przypomnimy sobie, że ich utrzymanie czystości nie jest skomplikowane, ten mankament nie wydaje się być mocnym utrudnieniem. 

 

Gdzie polecane? 

 

Najbardziej popularne są białe firanki żakardowe. Spowite warstwą delikatnie odbijającą światło, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w klasycznych, eleganckich aranżacjach. Z uwagi na tę właściwość, polecane również do wnętrz, którym brakuje dziennego światła. 

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1067 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 11 Września 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u