Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Dwa kredyty na jedną nieruchomość - czy takie rozwiązanie jest możliwe?

27 Kwietnia 2021
Zakup nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form inwestycji w Polsce. Wynika to przede wszystkim ze względu na stabilność cen i duże bezpieczeństwo inwestycyjne. Co więcej, według danych statystycznych większość osób decyduje się na zakup nieruchomości wykorzystując kredyt hipoteczny. Czy istnieje taka możliwość, by uzyskać aż dwa kredyty na jedną nieruchomość? Sprawdzamy.
 
 

Wierzytelność kredytowa
W celu poznania odpowiedzi na te pytanie należy przede wszystkim dokładnie zaznajomić się z kluczowymi terminami związanymi z kredytem hipotecznym. Najważniejsza w tym wypadku jest zdolność kredytowa zwana również wierzytelnością kredytową. Jest to ocena naszej sytuacji finansowej podejmowana przez bank w celu upewnienia się, że będziemy w stanie spłacić zaciągany kredyt. Ocena ta wystawiana jest na podstawie analizy dokonywanej na dwóch płaszczyznach. Pierwsza dotyczy analizy ilościowej, czyli ustalenia wysokości i stabilności możliwych źródeł spłaty, a także sprawdzenia obecnych zadłużeń. Z kolei drugą płaszczyzną jest analiza jakościowa, która dotyczy cech klienta mających istotny wpływ na skłonność kredytobiorcy do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. W ten sposób, banki zabezpieczają się przed ryzykiem niespłacalności udostępnianych kredytów. Jest to szczególnie istotne, gdy mówimy o pozyskiwaniu 2 kredytów na jedną nieruchomość.
 
Kilka kredytów na nieruchomość w praktyce
Jak się okazuje, w teorii jedna nieruchomość może faktycznie być zabezpieczeniem dwóch, a nawet trzech kredytów. Jednak w praktyce zdarza się to bardzo rzadko. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ze względu na aspekt, od którego zaczęliśmy poszukiwanie odpowiedzi - zdolność kredytową. W momencie, gdy chcemy uzyskać drugi kredyt, którego zabezpieczeniem jest ta sama nieruchomość, to analiza wierzytelności obejmuje również wartość tej nieruchomości pomniejszoną o jej zadłużenie. Jeśli wartość nieruchomości nie jest duża, a zobowiązania są wysokie, to pozyskanie drugiego kredytu jest wręcz nierealne. Oczywiście, zdarzają się sytuacje odwrotne, w których nieruchomość ma bardzo dużą wartość, a zadłużenie jest znikome, bowiem na przykład kredytobiorca jest bliski spłacenia pierwszego kredytu. Wówczas istnieje możliwość pozyskania drugiego kredytu, ale wszystko to będzie już zależne od konkretnego banku i jego wymagań kredytowych.
 
Kredyt na nieruchomość w banku
Ofert kredytów, których zabezpieczeniem jest nieruchomość znajdziemy bardzo wiele w niemal każdym banku. Różnią się one od siebie oprocentowaniem, wysokością RRSO, ilością rat, a także prowizją pobieraną przez bank za udzielenie kredytu hipotecznego. To sprawia, że ostateczne warunki uzyskania drugiego kredytu na nieruchomość będzie zależna w pełni od konkretnej oferty i obowiązujących warunków w danym banku. Warto również podkreślić, że kredyt hipoteczny to tylko jeden z wielu produktów bankowych, w których nieruchomość stanowi zabezpieczenie. Wyróżnia się również kredyt konsolidacyjny i kredyt refinansowy oraz pożyczkę hipoteczną, z której pozyskane pieniądze mogą zostać wydane na dowolny cel.
 
Materiał powstał we wspólnoty z portalem RynekPierwotny.pl Galeria:


powrót


Odwiedzono: 107 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 27 Kwietnia 2021

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u