Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Impregnaty wodne czy rozpuszczalnikowe?

18 Czerwca 2013
W podejściu do impregnatów wodnych, my, Polacy, jesteśmy trochę sceptyczni. Nauczyły nas tego lata PRL-u – wtedy ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Wtedy chętniej sięgaliśmy po produkty rozpuszczalnikowe. Im intensywniej „pachniały”, tym większą skuteczność im przypisywaliśmy. Czasy się jednak zmieniły, a technologie poszły do przodu. Pora dać szansę wygodnym produktom wodnym.

Kiedy stosować produkty rozpuszczalnikowe?
Lakiery, lakierobejce emalie czy oleje na bazie rozpuszczalnika są bardzo skuteczne. Jednak ze względu na ostry zapach są zalecane raczej do stosowania na zewnątrz: na elewacje, tarasy, altanki, pomosty, a wewnątrz – do elementów konstrukcyjnych domu. Są jednak sytuacje, w których bezwzględnie lepiej sprawdzi się produkt na bazie rozpuszczalnika. Tak jest w przypadku środków owadobójczych, które muszą wniknąć głęboko w drewno, rozprowadzając biocydy, lub kiedy mamy do czynienia z drewnem starym i mocno wysuszonym, które mogłoby spuchnąć od produktu wodnego.

Kiedy stosować produkty wodne?
Produkty wodne z kolei nadają się idealnie do wnętrz. Sprawdzą się też na drewnie wilgotnym (inne preparaty nie wnikną w deskę) i wszędzie tam, gdzie chcemy pomalować powierzchnie szybko. Dlaczego? Niewątpliwie jedną z największych zalet produktów przygotowanych na bazie wody jest ich zapach, a właściwie jego brak – mówi doradca techniczny Altax, Andrzej Wójcik. Dzięki temu, po malowaniu np. mebli wewnątrz domu, nie trzeba wietrzyć pomieszczeń. Środki wodne są też bezpieczne – można zaimpregnować nimi drewniane zabawki, meble, a nawet łóżeczko dla dziecka, bez obaw o zdrowie domowników. Wystarczy szukać na półkach produktów z odpowiednimi atestami.

W porównaniu do impregnatów rozpuszczalnikowych, te na bazie wody schną o wiele szybciej. Nośnik, czyli woda, odparowuje w ciągu godziny. Oznacza to, że po takim czasie, pomalowana powierzchnia jest już sucha, a po dwóch godzinach można nałożyć kolejną warstwę preparatu.

Dzięki zastosowaniu nowych technologii w produkcji środków na bazie wody, nie ustępują one trwałością produktom rozpuszczalnikowym. Minęły już czasy, kiedy impregnat wodny spływał z płotu wraz z deszczem. Dzisiejsze preparaty gwarantują zabezpieczenie drewna na lata – podsumowuje Andrzej Wójcik.

www.facebook.com/znaturyrzeczyGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2493 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 18 Czerwca 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u