Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Jak zmieniają się gusty w budownictwie jednorodzinnym

20 Września 2012
Arch. Leszek Kalandyk – właściciel znanej pracowni LK&Projekt z Krakowa - przeprowadził  analizę dotyczacą  gustów inwestorów. Porównał on, jakie projekty cieszyły się popularnością w minionej dekadzie, a jakie wybierane są obecnie.  I chociaż o gustach podobno się nie dyskutuję, to jednak przedstawimy Państwu wyniki tego, zdecydowanie ciekawego, zestawienia.


Na początku lat dziewięćdziesiątych widoczne były dwa nurty w budownictwie jednorodzinnym: pierwszy dotyczył inwestora mającego średnie zarobki – w nurcie tym przeważał dom prosty, obowiązkowo  z dachem spadzistym, lukarnami, zazwyczaj z całkowitym podpiwniczeniem, drugi natomiast odnosił się do tych z zasobniejszym portfelem, z sentymentem do pięknego polskiego dworu.

Na obu tych przypadkach swoje piętno odcisnął jednak czas PRL. Brak wtedy było jeszcze pomysłu na architekturę (dobra szkoła projektowania dopiero się rodziła), domy, które budowano, tworzone były szybko, bez koncepcji, co w końcu doprowadziło do chaosu urbanistycznego. Inwestorzy nastawieni byli przede wszystkim na wielkość budynku. Poprzednia epoka wpoiła, że budujemy z tego, co mamy, nikt nie myślał wówczas o takich pojęciach jak ergonomia, energooszczędność, czy ekologia.

Co było cechą charakterystyczną domu w tym czasie? Przede wszystkim duża, zamknięta kuchnia na parterze, z wydzielonym miejscem na jadalnię. Do tego salon z kominkiem, spiżarka, łazienka i koniecznie dodatkowy pokój, przybierający funkcję gabinetu, pokoju dla starszej osoby lub gościnnego. Konieczne było też podpiwniczenie, gdzie znajdowały się pomieszczenia gospodarcze typu kotłownia, pralnia, schowki. Na poddaszu musiała znajdować się duża łazienka i min. trzy sypialnie.

W miarę upływu lat budownictwo polskie zaczęło nabierać rozpędu -   pojawiło się cenne źródło informacji, jakim jest internet, powstały różnego rodzaju wydawnictwa branżowe, ludzie zaczęli wymieniać się doświadczeniami. Zaczęło przybywać firm, przedstawiających coraz bogatszą ofertę materiałów budowlanych, instalacyjnych.
Wraz z rozwojem rynku budowlanego można było zauważyć coraz większy postęp w  projektowaniu – ponieważ pojawiło się zainteresowanie różnymi stylami, stąd w architekurze domów jenorodzinnych powstało klika różnych nurtów. Pozostała duża część ludzi, która potrzebuje małych, nieskomplikowanych domów – można się pokusić o stwierdznie, że taka grupa będzie istniała zawsze. Nadal, nieprzerwanie, trwa też nurt architektury dworskiej inspirowany polskim klasycznym dworem, lecz jest on bardziej bogaty w funkcji, sięga po niebanalne detale. Powstała natomiast nowa grupa inwestorów, którzy odkrywają architekturę modernistyczną – oszczędną w formie, z dużymi przeszkleniami, dachem płaskim, komfortową w użytkowaniu.
Należy również podkreślić, że wzrosła świadomość polskiego inwestora, obecnie szuka on nie tylko ładnej formy domu, ale także dobrych materiałów, w tym izolacyjnych, nowoczesnych rozwiązań instalatorskich, jak pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe, solary, wentylacja mechaniczna, gruntowy wymiennik ciepła, przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Zdecydowanie zmieniły się również preferencje dotyczące podziału pomieszczeń. Zaczęto odczuwać potrzebę przestrzeni, stąd w projektach pojawiły się otwarte pomieszczenia przechodzące jedno w drugie, częstym rozwiązaniem jest np. kuchnia łączona z jadalnią i salonem wysokim na dwie kondygnacje. Widoczny jest też wyraźny podział na strefę relaksu czy aktywnego wypoczynku z sauną, jacuzzi czy basenem. Często w domach znajdują się pomieszczenia do pracy, a poddasze jest zamkniętą nocną strefą  z kilkoma sypialniami, dużą łazienką. Pokój rodziców ma zazwyczaj osobną łazienkę.
Współczesne domy w swojej funkcji wyrażają obecność mieszkańców. Dom jest nie tylko po to, aby w nim mieszkać, ma on wyrażać osobowość i zainteresowania rodziny.

Fot. i opracowanie: LK&Projekt 
www.lk-projekt.pl

Artykuł opublikowany w Pomysł na dom


Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3885 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 20 Września 2012

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u