Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Kupujemy dachówkę!

25 Sierpnia 2014
Dachówka to najczęściej wybierany rodzaj pokrycia dachowego. Szeroki wybór kształtów i kolorów sprawia, że jesteśmy w stanie dowolnie zaaranżować dach, niezależnie od wybranego stylu architektonicznego. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, decydując się na pokrycie dachu dachówką, jakie są różnice pomiędzy oferowanymi dachówkami, oraz jak zaoszczędzić na pokryciu nie rezygnując z wysokiej jakości. 

Ceramiczna czy betonowa?

Nowoczesna technologia coraz bardziej niweluje różnice pomiędzy dachówkami betonowymi a ceramicznymi. Nie jest prawdą, że dachówki betonowe są mniej trwałe i bardziej podatne na zabrudzenia niż ceramiczne – jeżeli oczywiście porównujemy produkty od dobrego producenta. Główne różnice dotyczą wyglądu. Jeżeli porównamy obie dachówki z bliska, zauważymy, że dachówka ceramiczna ma gładszą powierzchnię. Różnice wizualne pomiędzy nimi widać też na gotowym dachu, bo zwykle dachówki ceramiczne mają na przykład nieco inne gąsiory. Trzecią kwestią jest kolorystyka – jeżeli zdecydujemy się na dachówkę ceramiczną, będziemy mogli wybierać ze znacznie większej skali kolorystycznej. Jeżeli chodzi o dachówki betonowe, to dominują kolory klasyczne: grafity, czernie, czerwienie, ceglane. Więc jeśli marzy nam się oryginalny kolor pokrycia np. niebieski, to wśród dachówek betonowych będzie nam trudno taki znaleźć. Z drugiej strony na korzyść dachówek betonowych przemawia fakt, że zapewniają nieco lepszą izolację akustyczną, oraz  są bardziej „eko” niż ceramiczne, bo w procesie dostarczania surowców, produkcji, pakowania i wysyłki zużywane jest tylko 30% energii, jaka zużywa produkcja dachówki ceramicznej. Ten ostatni aspekt ma również wpływ na niższe ceny dachówki betonowej, co w dobie oszczędności, najczęściej przemawia do Inwestorów.

Różnorodność kształtów i kolorów

Dziś na rynku dostępne są dachówki w wielu kolorach, ale i tak największą popularnością cieszą się te tradycyjne: ceglane, brązowe czy grafitowe. Kolorowanie dachówki betonowej uzyskuje się przez barwienie w masie oraz przez powierzchniowe, dwukrotne pokrywanie dachówki powłoką akrylową. Dachówka ceramiczna natomiast może być zarówno barwiona w masie jak również poprzez powlekanie podczas produkcji płynną warstwą glinki szlachetnej i glazurowanie.

Oprócz kolorów do wyboru jest również kilka kształtów dachówek. Zarówno wśród dachówek ceramicznych jak i betonowych można wyróżnić dachówki profilowane i płaskie – te ostatnie zyskują coraz większą popularność, bo sprawdzają się zarówno na dachach tradycyjnych, jak i w nowoczesnej architekturze. Braas w swojej ofercie ma 8 modeli dachówek ceramicznych: 5 profilowanych, oraz 3 płaskie – w tym karpiówkę Opal w dwóch wersjach: standard i żłobkowany.  Jeżeli chodzi o dachówki betonowe inwestor do wyboru ma 4 modele dachówki profilowane oraz 3 modele płaskie.

Wybierając zarówno kolor i kształt dachówki, należy pamiętać, że musi być on zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego – aby dach wyglądał atrakcyjnie, warto brać pod uwagę zarówno otoczenie, jak i styl domu, kolor elewacji czy okien. O wyborze odpowiedniej dachówki również może decydować kształt dachu czy stopień pochylenia. Dobór rodzaju dachówki powinien uwzględniać konstrukcję dachu. Im bardziej skomplikowany dach i większa ilość płaszczyzn na połaci, tym lepiej sprawdzi się dachówka małoformatowa – te duże znacznie lepiej prezentują się na większych powierzchniach. Należy też zwrócić uwagę na wytyczne producentów dachówek – szczególnie istotną kwestią jest dostosowanie się do zalecanego kąta nachylenia połaci, na jakiej można zastosować wybrany model dachówki. Zasadniczo dachówki płaskie wymagają nieco większego kąta nachylenia połaci (min. 25°), bo z uwagi na stosunkowo płytkie zamki są bardziej narażone na przenikanie wody deszczowej pod pokrycie. Możliwe jest położenie takiej dachówki na dachu o mniejszym pochyleniu, ale wtedy warstwa wstępnego krycia powinna być zbudowana w odpowiedni sposób, na przykład w formie deskowania pokrytego papą zgrzewaną – radzi SUPERDEKARZ Łukasz Budzyński ze Strzyżewa Smykowego.

Ile zapłacimy za pokrycie i czy gdzie możemy szukać oszczędności?

Wbrew powszechnej opinii, pokrycia z dachówek nie są wcale droższe od pokryć z blacho-dachówki. Wprawdzie sam materiał jest nieco droższy, ale przy montażu jest znacznie mniej odpadów powstałych przy docinaniu. Dokładana cena pokrycia dachu jest obliczana indywidualnie do każdego projektu. Cena m? dachówki betonowej wynosi ok. 30 zł, ceny dachówek ceramicznych wynoszą od ok. 50 zł do nawet 145 zł. za m² . Należy pamiętać, że aby oszacować całkowitą cenę dachu, do ceny dachówek podstawowych należy doliczyć takie elementy dachu jak dachówki szczytowe, wentylacyjne, gąsiory, system komunikacji, membranę dachową czy choćby spinki do mocowania dachówek.

Jeżeli chcemy obniżyć koszty budowy dachu wybierzmy dachówkę betonową.  Jest ona nieco tańsza niż dachówka ceramiczna, a różnica wynika w dużej mierze ze specyfiki produkcji – a nie z jakości.  Obecnie produkowane dachówki betonowe są równie trwałe i wytrzymałe jak ceramiczne, a dodatkowo zapewniają lepsze zabezpieczenie akustyczne. Warto również wiedzieć, że Im bardziej fantazyjny kolor połaci, tym cena dachu może być większa. Różnice cenowe nie są zwykle duże, ale przy dużych powierzchniach mogą mieć znaczenie. Najtańszymi barwami są zwykle ceglane i miedziane. Dlatego o ile projekt zagospodarowania terenu na jakim budujemy dom nie narzuca innego koloru – wybór tych kolorów pozwoli nieco zaoszczędzić.

Czy możliwa jest reklamacja dachówki?

Jak każdy towar dachówki podlegają reklamacji. Proces reklamacyjny jest ustalany przez każdego producenta indywidualnie i najlepiej zapoznać się z nim jeszcze zanim dokonamy zakupu dachówki. Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest to czy producent daje gwarancję na mrozoodporność. Dachówka nieodporna już przy pierwszych mrozach będzie się rozpadać, łuszczyć i kruszyć. Wybierając renomowanego producenta nie tylko minimalizujemy ryzyko, że zakupione dachówki ulegną zniszczeniu, ale również dostajemy zabezpieczenie, że w sytuacji, gdy do czegoś takiego dojdzie, będziemy mogli je bez problemu wymienić. Dachówkę możemy reklamować również w sytuacji, kiedy jej krzywizna przekracza dopuszczalne normy. Pamiętać jednak należy, że jeśli na całym dachu znajduje się dwadzieścia, czy trzydzieści krzywych dachówek to nie są one miarą dla całego dachu. Przy zgłaszaniu reklamacji na cały dach pobiera się z dachu losowo pewną ilość dachówek do badań. Może się okazać, że pobrane będą tylko proste dachówki i reklamacja zostanie odrzucona. W takich sytuacjach warto poprosić dostawcę o wymianę tylko tych krzywych, albo po prostu wykorzystać je na docinki w koszach, czy grzbietach.  Reklamacji podlegają także stłuczki transportowe ale z zastrzeżeniem, że zgłaszane są przed rozpakowaniem dachówek z palet, a nie po zakończeniu układania dachu. Niestety często zdarza się, że usterki na dachu wynikają nie tyle z wadliwego produktu jak ze złego wykonawstwa. Dlatego ze szczególną starannością należy wybierać ekipę dekarską, by mieć pewność, że zakupione materiały zostaną dobrze wykorzystane.

www.superdekarz.pl


Zobacz prezentację Monier BRAASGaleria:


powrót


Odwiedzono: 1916 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 25 Sierpnia 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u