Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Łazienka dla gości - czym różni się od tej używanej codziennie?

30 Kwietnia 2019

Dwie łazienki posiadamy najczęściej w domach jednorodzinnych, ale są też coraz popularniejsze w mieszkaniach. Dzięki temu jedna z nich może być dedykowana gościom. Łazienka dla gości - czy to tylko nazwa? A może pomieszczenie to wyróżnia się na tle pozostałych łazienek dostępnych dla domowników?

 

Zupełnie inaczej podchodzi się do kwestii urządzania łazienki dla domowników, a inaczej dla gości. Jednym z głównych wyznaczników wnętrz XXI wieku jest ich personalizacja, dlatego łazienka dla gości w każdym domu ma zupełnie inny wyraz i styl. Istnieje jednak kilka charakterystycznych cech, które wyróżniają łazienki dla gości na tle pozostałych.

Lokalizacja i powierzchnia łazienki dla gości

Łazienka dla gości nie jest dużym pomieszczeniem, wręcz przeciwnie - jest to niewielki pokój. Zazwyczaj znajduje się tuż obok salonu lub jadalni. Nie bez powodu - to w końcu pomieszczenia, w których przyjmujemy naszych gości. 

Niewielki metraż łazienki gościnnej stanowi spore wyzwanie aranżacyjne, ponieważ musimy zaopatrzyć ją w podstawowe urządzenia i sanitariaty. Oczywiście nie oznacza to, że łazienka dla gości musi być nudna i monotematyczna. Najlepiej zaaranżować ją w stylu skandynawskim lub minimalistycznym. Jeśli jednak jesteśmy fanami stylu retro lub rustykalnego, nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie taka była nasza łazienka dla gości – sielska i romantyczna. Trzeba jednak pamiętać o umiarze i nie stosować mnóstwa krzykliwych kolorów oraz zbyt wielu akcesoriów i dodatków. 


 

Warto wspomnieć o jeszcze jednej kombinacji, co do umiejscowienia łazienki dla gości. Mianowicie jeśli mamy możliwość przeznaczenia jednego pokoju dla gości, powinniśmy to zrobić. Dzięki niemu zawsze będziemy przygotowani na zjazd rodzinny lub nalot ze strony przyjaciół. Mając taki pokój, to właśnie w jego okolicy powinna znaleźć się łazienka dla gości. Wtedy warto też wyposażyć ją w prysznic, by zapewnić gościom jeszcze większy komfort podczas pobytu w naszym domu.


 

Wyposażenie łazienki dla gości – swoboda aranżacyjna

W małej łazience powinny królować jasne kolory i skromne, minimalistyczne wyposażenie. Te ostatnie dobrze ograniczyć do podstawowych urządzeń sanitarnych, czyli miski WC i umywalki. Uzupełnieniem może stać się nowoczesna szafka podumywalkowa. Do nowoczesnych aranżacji warto zakupić model na wysoki połysk. 



Co więcej, w ofercie producentów możemy znaleźć wiele ciekawych rozwiązań do małych łazienek dla gości, np. małe miski WC. Niektóre modele mają zaledwie 48 cm długości i mogą być kompletowane ze spłuczkami lub stelażami przystosowanymi do oszczędnego spłukiwania (2-4 litry wody). Ciekawą opcją są również małe prostokątne umywalki – dostępne o szerokości zaledwie 36 lub 45 cm, pod które łatwo dopasować szafki umywalkowe w modnych kolorach i wzorach.

W większych łazienkach dla gości - szczególnie takich, które umiejscowione są bezpośrednio obok pokoju gościnnego - koniecznie zamontujmy kabinę prysznicową. Kompletne wyposażenie łazienki sprawi, że goście poczują się komfortowo i bezpiecznie. Warto pomyśleć o udogodnieniu, jakim jest zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną, która zapewnia określoną temperaturę wody podczas kąpieli, a także zapobiega ewentualnemu poparzeniu. Dodatkowo bateria termostatyczna pozwala zaoszczędzić na zużyciu wody. 

Akcesoria niezbędne w łazience dla gości

Łazienka dla gości ma nieco hotelowy charakter, dlatego nie powinno w niej niczego zabraknąć. Owszem, nie jest to przestrzeń, w której musi znaleźć się niewiadomo ile kosmetyków i ręczników, ale o podstawy zawsze warto zadbać. W łazience dla gości, obok umywalki i baterii umywalkowej, powinno znaleźć się mydło – może warto pokusić się o zakup małego koszyczka z kosmetykami dla gości? Można je zakupić w drogeriach lub przygotować samemu. W skład takiego koszyczka wchodzą: szampon do włosów, żel pod prysznic, mydełko, pasta do zębów i szczoteczka, a także mały i duży ręcznik. 

Można przy okazji puścić wodze fantazji i samemu przygotować niektóre produkty, wchodzące w skład gościnnego koszyczka z kosmetykami. Przykładem jest mydełko DIY, które można wykonać samemu w domowych warunkach na różne sposoby i z różnych materiałów. Ciekawą opcją jest dodanie do mydełka sezonowych olejków, których zapach kojarzy się z daną porą roku.

Łazienka dla gości powinna również przyciągać uwagę ciekawymi dodatkami. Jeśli potrafimy poskładać ręcznik tak, by przypominał łabędzia, zróbmy to i postawmy w widocznym miejscu! Gdy nie mamy aż takich zdolności, zawsze możemy zwinąć ręcznik w rulon i opleść ozdobną wstążką.

Autor artykułu: Agnieszka Możejko

Więcej informacji na temat wyposażenia łazienek znajdą Państwo na stronie Łazienka Plus oraz na blogu o urządzaniu kuchni i łazienki.

 



Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2025 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 30 Kwietnia 2019

Podziel się    



Bruk Bet








podobne artykuły oferta eksperta






freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u