Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Mech na dachówce - uporczywe zjawisko. Jak sobie z nim radzić?

10 Marca 2015
Warunki sprzyjające porastaniu mchem mogą powstać na każdym dachu, niezależnie od rodzaju pokrycia. Zarówno w przypadku dachówki betonowej, ceramicznej czy blachy. Jak sobie z tym radzić?

Porastanie dachówek mchem i glonami jest zjawiskiem naturalnym. Narażone na to są głównie dachy po północnej stronie, znajdujące się w sąsiedztwie źródeł zanieczyszczeń organicznych. Mogą to być m.in. spadające liście, pyłki roślin, kurz itp. Dodatkowo jeśli np. teren jest zacieniony i odsłonięty od wiatru - to możliwość porastania mchem wzrasta.  Przy czym należy podkreślić, że na szczęście nie wnikają one w głąb dachówki. A co za tym idzie nie wpływają na ich trwałość. Pojawienie się dużej ilości zielonego mchu może świadczyć o niecałkowitym wysychaniu dachówki - Istotną sprawą jest wentylacja połaci dachowej od spodu, to jest wlot powietrza w okapie i wylot w kalenicy. Czasami wentylację połaci dachowej wspomaga się również dachówkami wentylacyjnymi. Chodzi o to, by dachówka szybciej wysychała, a tym samym była mniej narażona na porastanie mchem - mówi SUPERDEKARZ, Marek Walczewski z firmy Ciesielstwo-Dekarstwo Marwal z Osieczna.

Podczas czyszczenia dachówek nie wskazane jest jednak stosowanie żadnych środków chemicznych. Kwas zniszczy zarodniki mchu i glonów, ale może przy okazji spowodować naruszenie powłoki naniesionej na dachówkę. Najprostszą metodą usunięcia mchów i porostów z dachu jest umycie go po prostu wodą pod ciśnieniem. Oczywiście im dachówka jest gładsza, tym łatwiej „sama”, naturalnie się oczyszcza (deszcz spłukuje osiadający osad).

Przykładem tego są dachówki Braas produkowane w technologii Cisar, które wytyczają nowy standard na rynku pokryć dachowych. Innowacja technologii Cisar polega na zastosowaniu trzech warstw, z których każda zapewnia wysoką jakość dachówek. Warstwa nośna zapewnia maksymalną wytrzymałość dachówki.  Z kolei warstwa drobnoziarnista nadaje dachówce wyjątkowo gładką powierzchnię oraz zwiększa jej odporność na zabrudzenia i porastanie mchem. Dodatkowo powierzchnia takiej dachówki jest podwójnie pokryta powłoką akrylową Lumino, która m.in. zabezpiecza przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i promieni UV.

Prace związane z czyszczeniem dachówek najlepiej powierzyć fachowej ekipie. Dekarzy z doświadczeniem można znaleźć na stronie www.superdekarz.pl


Zobacz prezentację Monier BRAAS
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3324 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 10 Marca 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u