Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Niezbędnik dekarza: taśma uszczelniająca

7 Lipca 2020
W pracy dekarza wszelkie załamania połaci, komin, okna dachowe i inne elementy ingerujące w połać są potencjalnym „punktem krytycznym”. Niewłaściwa obróbka lub zastosowanie materiału, który z czasem traci właściwości uszczelniające, sprawiają, że dach traci jedną z najważniejszych funkcji, czyli SZCZELNOŚĆ. I tu z pomocą przychodzą taśmy uszczelniające, których nie może zabraknąć na liście zakupów materiałów do budowy dachu.
 

Choć tradycyjnym materiałem do obróbki komina jest i była blacha, jednak od chwili pojawienia się na rynku prekursorskiego w tej dziedzinie produktu, taśmy uszczelniającej Wakaflex marki Braas, wielu wykonawcom trudno sobie wyobrazić prace na dachu bez tego praktycznego produktu. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko ułatwieniu pracy dekarza, ale również wytrzymałości na czas i zmieniające się warunki atmosferyczne. To produkt niezwykle uniwersalny na budowie - stosując go otrzymujemy możliwość wykonania estetycznych połączeń połaci dachu z kominem, ścianami bocznymi lukarn oraz innymi elementami wystającymi ponad dach. W opinii wykonawców dachów, uczestników programu branżowego SuperDEKARZ, taśma Wakaflex, nawet pod niewielkim naciskiem, skutecznie się wulkanizuje, dzięki czemu odpada dodatkowe lutowanie czy też kłopotliwe przyklejanie.
Swoją plastyczność Wakaflex zawdzięcza wkładce z rozciągliwej siatki aluminiowej, która trwale i dokładnie dopasowuje się do kształtu dachówki. Elastyczność wzdłuż i w poprzek rolki umożliwia pewne i szczelne obrobienie najtrudniejszych miejsc, czyli narożników komina. Z kolei bogata kolorystyka pozwala na estetyczne dopasowanie taśmy do koloru dachówek, co z pewnością nie ujdzie uwadze klienta. Dodatkowym walorem jest fakt, że producent udziela na nią 20 lat gwarancji.

Obróbka komina – zasady

Przy obrabianiu komina taśmą Wakaflex warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, o których przypomina Przemysław Spych, Doradca Techniczny BMI Braas.
- Zasadą generalną jest układanie taśmy z dołu do góry, czyli najpierw pod kominem, potem po bokach komina, aż w końcu za kominem, gdzie podłożem pod Wakaflex powinna być płyta przygotowana przez dekarza na wymiar;
- Za kominem zawsze należy skleić minimum dwa fragmenty taśmy Wakaflex tak, aby utworzyły szeroki pas sięgający głęboko pod dachówki układane za kominem. Konieczność sklejenia szerszego pasa taśmy może wystąpić też z przodu i po bokach komina, ale nie zawsze;
- Po bokach komina taśma Wakaflex układana na dachówkach powinna kończyć się za falą, czyli w pewnym sensie „z górki”;
- W miejscach przejścia z dachówki na komin, czy z płyty podpierającej na komin, Wakaflex nie może być dociskany ani załamywany. W tych miejscach należy pozostawić delikatny łuk, tak aby umożliwić taśmie kompensację ruchów więźby i komina.

Obrobienie komina taśmą to nie koniec pracy. Taśma Wakaflex (i oczywiście każda inna taśma kominowa) wymaga zamocowania tak zwanej listwy kominowej, zabezpieczającej jej krawędź przyklejoną do komina. Braas w ofercie ma dwie listwy kominowe. Jedna mocowana na docisk, a druga na wcięcie. Dekarz ma zatem możliwość wybrania listwy odpowiedniej do budowy komina.

Więcej informacji technicznych na temat produktu oraz wyszukiwarkę Superdekarzy oraz Certyfikowanych Dekarzy Braas można znaleźć na stronie internetowej producenta. Galeria:powrót


Odwiedzono: 509 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 7 Lipca 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u