Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

O czym pamiętać urządzając pokój dla dziecka?

13 Listopada 2020
Urządzenie pokoju dla dziecka to zadanie, które stoi przed każdym młodym rodzicem - często jednak, kiedy faktycznie stajemy w obliczu podjęcia decyzji dotyczących jego wystroju, zdajemy sobie sprawę, że w rzeczywistości jest ono zdecydowanie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się na początku wydawać. Zaprojektowanie pokoju dziecięcego nie polega tylko na umieszczeniu w takim pomieszczeniu kilku praktycznych mebli - wymaga to dokładnego przemyślenia wielu aspektów w tym wygody, potrzeb i zainteresowań naszego dziecka. O czym należy więc pamiętać, przygotowując taki projekt?
 


Połącz względy estetyczne z wygodą
Planując wnętrze pokoju dziecięcego często skupiamy się przede wszystkim na względach estetycznych - chcemy w końcu stworzyć przestrzeń, która już samym swoim wyglądem wskazuje, że przeznaczona jest dla dziecka. Wykorzystujemy więc różnego rodzaju wzory i kolorowe elementy, do których dodajemy zabawki i dekoracje, które mają na celu zainteresowanie dziecka. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że taki pokój musi być w stanie spełnić wiele zadań - jest to prawdopodobnie najbardziej wielofunkcyjne pomieszczenie w naszym domu, będąc jednocześnie sypialnią, ale też miejscem do zabawy i nauki. W czasie całego swojego dzieciństwa dziecko spędzi w nim bardzo dużo czasu, warto zadbać więc o jego wygodę. W tym pomogą nam na przykład meble drewniane dla dzieci - staranne wykonanie, duża wytrzymałość, a przede wszystkim projekt, który został stworzony właśnie z myślą o młodych użytkownikach, są gwarancją komfortu, a ich atrakcyjny wygląd pełni jednocześnie funkcję dekoracyjną. Wcale nie musimy więc wybierać między estetyką a wygodą - bez trudu znajdziemy meble charakteryzujące się tymi dwoma cechami jednocześnie.

   

 
Zadbaj o przygotowanie miejsca do nauki
Miejsce do odpoczynku jest ważne dla zdrowia, miejsce do zabawy to droga do radości i dobrego samopoczucia, ważnym elementem dorastania jest jednak również nauka - dlatego w pokoju dziecięcym musi znaleźć się również dopasowane do jego wieku biurko oraz wygodne krzesło. Kiedy mowa o dopasowaniu, nie chodzi tu tylko o względy estetyczne czy pojemność szuflad i wielkość blatu - choć są to oczywiście istotne kwestie - najważniejsze są jednak wymiary tych mebli. Wysokość blatu i krzesła muszą być dobrane pod kątem wzrostu dziecka, dzięki czemu pozwolą mu na zachowanie właściwej postawy podczas odrabiania lekcji - jest to bardzo ważne ze względu na troskę o prawidłowy rozwój dziecka i unikania problemów z kręgosłupem, które mogą prowadzić do poważnych problemów również w przyszłości.

   


Dobre oświetlenie to klucz do dobrego projektu
Meble są oczywiście niezwykle istotne, nie możemy pominąć jednak tego, jak ważne jest oświetlenie - i mowa tu nie tylko o głównym oświetleniu w postaci lampy sufitowej, które zapewnia jasność w całym pomieszczeniu, ale również mniejszych lampach, na przykład nocnej czy lampce na biurko. Nauka, ale też zabawa, przy złym oświetleniu może mieć bardzo zły wpływ na oczy dziecka, a także powodować problemy z koncentracją - warto zaznaczyć w tym miejscu, że zbyt ostre oświetlenie może być równie szkodliwe, jak zbyt mała ilość światła. Obecnie dostępny jest również szeroki wybór ozdobnych lamp ściennych, które nawet bardziej niż w celu rozjaśnienia pokoju, możemy wykorzystać jako ozdobę - świetnie sprawdzą się również w pokojach młodszych dzieci, które boją się jeszcze zasypiać przy wyłączonym świetle.

   

Jednak najważniejszą rzeczą, jaką musimy mieć na uwadze, jest fakt, że umeblowanie i wystrój pokoju zawsze powinniśmy dobierać pod kątem faktycznych potrzeb dziecka, a także jego zainteresowań i gustu. Tylko w ten sposób sprawimy, że przebywanie w takiej przestrzeni będzie dla niego radosnym doświadczeniem - to czy projekt przypadnie naszym pociechom do gustu, powinno być dla nas dużo bardziej istotne niż to, czy będzie zgodny z panującymi obecnie w branży wnętrzarskiej trendami.

    
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3961 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 13 Listopada 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u