Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Ogród na dachu-jakie problemy możemy napotkać przy realizacji i użytkowaniu tej inwestycji?

4 Lutego 2016
Odpowiednio zaprojektowany i wykonany zielony dach nie przecieka i będzie konstrukcją trwałą na lata. Prawidłowo wykonana hydroizolacja zapewnia bezpieczeństwo nad naszymi głowami. Wszelkie obawy i niepowodzenia w tego typu założeniach biorą się z niedokładności wykonawców, oszczędności inwestorów oraz niedostatecznej wiedzy projektantów. Niedbałość w wykonaniu skraca czas trwałości dachu na ok. 3-4 lata, czyli powszechnie przyjęty okres gwarancyjny. Warto przestrzegać zasad podczas projektowania i zakładania zieleni na dachu, by uniknąć niepotrzebnych kłopotów i dodatkowych kosztów przy naprawie. Korzystajmy, więc z usług, porad doświadczonych i merytorycznie przygotowanych firm. 

Jednym z podstawowych wykroczeń popełnianych już na etapie projektowania, jest nieodpowiednie przeliczenie obciążeń, jakie może utrzymać strop. Przy obliczaniu, często zapomina się o uwzględnieniu opadów atmosferycznych takich, jak zalegający zimą śnieg. Na ciężar całkowity powinno się składać: waga wszystkich warstw systemowych, waga substratu w pełnego nasycenia wodą, ciężar roślin oraz opadów atmosferycznych. Błędem jest też zakładanie ogrodów na istniejących już dachach, które nie są w stanie utrzymać tego obciążenia, bez sprawdzenia tego wcześniej przez specjalistów, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, a nawet zawalenia się dachu.
 
 W trakcie realizacji zielonego dachu napotykanym błędem jest zaprojektowanie i zastosowanie nieodpowiedniej hydroizolacji. Nie warto oszczędzać na materiale i zainwestować w izolację przeciwwilgociową najwyższej, jakości, która posiada właściwości przeciwkorzenne. Warto skorzystać z certyfikowanych materiałów przez niemiecki instytut FLL (Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau, Towarzystwo Badawcze Rozwoju Krajobrazu), który specjalizuje się w badaniach nad właściwościami przeciwkorzennymi. Materiały pozbawione tej ochrony są uszkadzane przez korzenie oraz kwasy humusowe i ich wymiana wymaga demontażu wszystkich warstw i układania ich na nowo. Błędem jest również układanie membrany EPDM lub PVC na stropie betonowym, który jest szorstki i może mieć ostre krawędzie, bez użycia geowłóknin ochronnych. Trzeba również zachować odpowiednią wysokość wykończenia pionowych ścian (20 - 30 cm), pamiętając o tym, że zielony dach zachowuje się jak zbiornik wodny. Problemem jest dyfuzyjne zamknięcie termoizolacji, w przypadku dachów odwróconych, gdzie ocieplenie jest układane na hydroizolacji. Użycie warstwy przeciwkorzennej na termoizolacji zamyka je pomiędzy dwoma nieprzepuszczalnymi warstwami. Mimo położenia na zakładkę, do ocieplenia dostaje się wilgoć i gdy nie ma możliwości odparowania pogarsza właściwości izolacyjne i w czasie mrozu może dojść do uszkodzeń. Aby rozwiązać ten problem, stosuje się hydroizolację przeciwkorzenną albo folię przeciwkorzenną pod warstwą ocieplenia wraz z folią dyfuzyjną położoną na niej.
 
Poważnym zaniedbaniem na stropodachu zielonym jest wadliwy system odprowadzania wody i tym samym zaburzona gospodarka wodna. Dzieje się tak, gdy zastosowano nieodpowiednie wpusty, są one nieprawidłowo osadzone lub jest ich zbyt mało na powierzchni dachu. Często również zapomina się o instalacji studzienek kontrolnych umożliwiających rutynowy przegląd i konserwację wpustów.  Wzdłuż ścian, attyk, kominów oraz wokół studzienek kontrolnych powinno zastosować się opaski z grubego płukanego żwiru. Trudności w odpływie wody pojawiają się, gdy nieumiejętnie zastosuje się nieprzepuszczalny dla wody materiał dla odgrodzenia substratu od opaski żwirowej. Przy instalacji studzienek trzeba pamiętać o dokładnym połączeniu ich z hydroizolacją przy pomocy kołnierzy uszczelniających. Nierzadko popełnia się błąd, polegający na niewłaściwym doborze wysokości poszczególnych warstw oraz nie zapewnia się optymalnego spadku 2% na dachach płaskich, który umożliwia swobodny spływ wody. Rażącym, często popełnianym błędem jest źle dobrany substrat glebowy. Może to skutkować zamieraniem roślinności pokrycia dachowego. Gdy zastosuje się zbyt bogaty w składniki organiczne substrat uzyska się szybszy i bujniejszy rozwój chwastów, a nie roślinności, na której nam zależy. Natomiast podłoże zbyt dużą domieszką części ilastych i gliniastych w stosunku do niewystarczającej objętości części mineralnych, nie jest wystarczająco przepuszczalne. Ponadto, części gliniaste i ilaste powodują zamulanie (kolmatację) warstwy filtrującej i tym samym zmniejszenie jej przepustowości. Jest to zjawisko początkowo trudne do zaobserwowania. Woda wtedy zalega, dusi rośliny oraz, przy zbyt dużej ilości może przedostać się do niepożądanych przez inwestora miejsc np. wywietrzników zamontowanych na dachu.  Zalegająca woda jest również źródłem infekcji groźnych dla roślin chorób.
 
W przypadku dachów skośnych często zapomina się o zabezpieczeniu przed osuwaniem się pokrycia. Brak owych zabezpieczeń jest bardzo niebezpieczne. Na naszym rynku dostępne są rozwiązania systemowe, stosowane specjalnie na dachy skośne. Dzięki temu można zakładać zazielenione dachy o spadku do 40°.
 
Inwestorzy nagminnie chcący zaoszczędzić, doprowadzają do sytuacji, w których zamiennie stosowane są materiały podobne i tańsze. Tylko najwyższej, jakości materiały zapewniają prawidłowe funkcjonowanie zielonego dachu. Wybieranie tańszych materiałów, niezgodnie z ich zastosowaniem w efekcie prowadzi do niezbędnych remontów i dopłaty do całości, dlatego nie warto na tym oszczędzać. Projektanci, często będący architektami - konstruktorami, nieznający się na roślinach bez konsultacji z doświadczonym architektem krajobrazu, ulegają kaprysom inwestorów stosują niewłaściwe gatunki. Na zielony dach nie wolno stosować roślin, które nie podołają panującym tam warunkom. Odpowiedni dobór gatunków i odmian jest kluczem do sukcesu oraz rozwiązaniem problemu „wypadania” roślin i stałej, kosztownej ich wymiany. Chcąc uniknąć kosztów oraz trudu pielęgnacji projektuje się trawniki, które są uprawą intensywną i wymagającą uwagi.
 
Problemem również jest niewłaściwe posadzenie roślin oraz brak stabilizacji roślin drzewiastych. Mocny wiatr potrafi wyrwa dobrze zakorzenione drzewo w naturalnym gruncie, a co dopiero na ograniczonym podłożu. Dach jest szczególnie narażony na szkodliwą działalność wiatru. Drzewa i krzewy powinny być solidnie zamocowane. Można zastosować kratownice, do których mocuje są bryły korzeniowe. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie drenażu, na którym możliwe jest wylewanie elementów betonowych, które traktuje się, jako szalunek tracony. W tych przypadkach można zamocować drzewa i krzewy do zamontowanych kotew lub kratownicy z prętów zbrojeniowych ułożonych na warstwie drenującej. Najlepszym sposobem na ustabilizowanie drzewa jest zastosowanie pasów z tworzywa sztucznego zaopatrzonych w naciągacz. Istnieją gotowe rozwiązania systemowe do tego celu.
 
Innym przewinieniem jest niewłaściwa pielęgnacja roślin lub jej całkowite zaniechanie. Efekt zielonego dachu wtedy nie będzie taki jak zamierzony, a nawet może zostać zniszczony poprzez zajęcie obszaru i wyparcie gatunków poprzez chwasty. Istotnym problemem jest zapominalstwo. Już na etapie projektu warto pamiętać o tym by przy wykonaniu uwzględnić montaż małej architektury, ławek, ułożenie nawierzchni i tarasów, oświetlenia, zbiornika wodnego czy systemu nawadniania.  Po wybudowaniu ciężko jest wprowadzić zmiany bez radykalnych przeróbek. Po oddaniu do użytku zapomina się udostępnić stosownej instrukcji obsługi, co skutkuje złym użytkowaniem przez lokatorów np. do pikników, wybiegu dla zwierząt, co może doprowadzić do nieprzewidzianych uszkodzeń.

Autor: mgr inż. Monika Bartkowicz
Autorka jest absolwentką Sztuki Ogrodowej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, florystyki oraz zawodowego kursu renowacji zabytków i architektury krajobrazu. Pracowała przy konserwacji zabytkowych budynków w Krakowie i na Dolnym Śląsku. Oprócz pracy zawodowej, jako nauczyciel zawodu architekta krajobrazu i florysta, w domowym zaciszu zajmuje się rękodziełem artystycznym i malarstwem. Interesuje się meblarstwem i dekoracją wnętrz, stale upiększa swoje otoczenie.
 

Źródła:
Kożuchowski P. 2009. Dachy zielone cz. 5. O remoncie dachu zielonego, i o tym jak go uniknąć. Administrator. Nr 3, 13-15. 
Stanowski J. 2009. Zielone dachy Typowe błędy w projektowaniu i wykonaniu. Dachy materiały, konstrukcje, technologie. Nr 7(115), 41-44.
fot.ogrodykorzenie.wordpress.com
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1742 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Lutego 2016

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u