Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Okna dachowe - jak ochronić poddasze przed nagrzewaniem?

15 Kwietnia 2021
Urządzając swoje cztery kąty, coraz częściej decydujemy się zagospodarować również przestrzeń tuż pod dachem. Pomieszczenie ze skosami stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych i wyróżniają się kameralną atmosferą. Latem są jednak szczególnie narażone na nadmierne nagrzewanie się. Aby zachować komfort korzystania z poddasza, warto w odpowiedni sposób osłonić okna dachowe.

Przestrzeń ze skosami to idealne miejsce na dodatkowe pokoje. Wiele osób wykorzystuje poddasze na przytulną sypialnię, gabinet do pracy czy prywatne centrum rozrywki. Należy jednak pamiętać, że przy oknach dachowych nie można zawiesić zwykłych zasłon. W słoneczny dzień odsłonięta szyba oznacza błyskawiczny wzrost temperatury powietrza we wnętrzu. Warto więc zamocować rolety przeznaczone do tego typu przeszkleń. Podpowiadamy, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej.

Jakie osłony wybrać do okien dachowych?

Kontrolę nad wpadającym do wnętrza światłem i utrzymującą się w pokoju temperaturą powietrza najlepiej pozwalają utrzymać rolety dachowe. Właściwie dopasowane, sprawiają, że przebywanie na poddaszu nawet w trakcie upalnego dnia jest komfortowe. Do wyboru mamy różne rodzaje tych akcesoriów, które charakteryzują się nieco odmiennymi cechami.

► Słońce pod kontrolą, czyli przyciemniające rolety
Materiałowe rolety dachowe różnią się od tradycyjnych sposobem montażu. Są one mocowane na dwóch bocznych prowadnicach, dzięki którym tkanina ściśle przylega do szyby, gdy porusza się w górę i w dół. Zastosowany mechanizm pozwala zatrzymać przesłonę na dowolnej wysokości, co umożliwia zapanowanie nad ilością naturalnego światła, wpadającego do wnętrza.
Do wyboru mamy dwie wersje rolet dachowych: przyciemniające i zaciemniające. Pierwsze z nich przepuszczają delikatne światło, sprawiając, że pomieszczenie staje się przytulne, ale skutecznie ochronione przed nagrzaniem. Drugie z kolei całkowicie blokują promienie słoneczne, dzięki czemu poddasze sprzyja komfortowej pracy i odpoczynkowi.
Zaletą takich rolet jest fakt, że są one produkowane na wymiar okna dachowego. Występują ponadto w przeróżnych odcieniach: od neutralnej bieli i dyskretnego beżu, przez słoneczną żółć i orzeźwiającą miętę, aż po czekoladowy brąz i tajemniczy popiel. Tak ogromny wybór tkanin sprawia, że można dopasować idealną osłonę okienną do przestrzeni zaaranżowanej w każdym stylu.

► Jasno, ale chłodno – rolety screen
Alternatywą dla klasycznych rolet dachowych są innowacyjne markizy, które montuje się na zewnątrz na aluminiowych prowadnicach, tuż przy skrzydle okiennym. Absorbują one promienie słoneczne już przed szybą, zanim dotrą do wnętrza domu, dzięki czemu na poddaszu utrzymuje się przyjemny chłód. Zapewniają jednocześnie doskonałą widoczność od wewnątrz, co pozwala obserwować niebo w poszukiwaniu inspiracji lub napływających chmur deszczowych.
Rolety typu screen również są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Z łatwością dopasujemy je więc zarówno do fasady budynku, jak i aranżacji danego wnętrza. Co istotne, dzięki niewielkim otworom przenikające do środka słońce nie będzie barwić pomieszczenia na odcień materiału, który wybierzemy.

► Ciemno i bezpiecznie – rolety zewnętrzne
Dla kompleksowej ochrony poddasza możemy zdecydować się także na rolety zewnętrzne w formie aluminiowych lub plastikowych pancerzy. Nie tylko zapobiegają one nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza, ale również je wyciszają. Sprawiają przy okazji, że okna są bardziej odporne na włamania.
Rolety zewnętrzne wysuwają się z metalowych skrzynek, przymocowanych do dachu. Również w ich przypadku mamy sporą dowolność w zakresie wyglądu. Oprócz kolorowych, do wyboru są drewnopodobne warianty, nadające domowi ponadczasowej klasy. Warto dopasować odcień osłon do barwy dachu, dzięki czemu harmonijnie wpiszą się w wystrój podwórka.


Skuteczna walka z upałem w domu

Odpowiednia osłona okien dachowych to jeden z najważniejszych kroków, jakie możemy podjąć w walce z upałami. Nie jest jednak jedynym. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, dzięki którym przebywanie na poddaszu w wakacje staje się nieco przyjemniejsze.

► Zadbaj o ciągłą wentylację
Gdy słońce praży, wkradając się przez okna dachowe, trudno przecenić wartość nieustannego dopływu świeżego powietrza. W gorący dzień warto więc zadbać o to, aby w pomieszczeniu trwał jego nieustanny ruch. Ulgę przyniesie domowy wentylator, postawiony na biurku lub w rogu pokoju. Wiatrak będzie zapewniał uczucie orzeźwienia niezależnie od tego, jak wysoko sięgnie słupek na zaokiennym termometrze. W sklepach dostępnych jest wiele stylowych modeli tych urządzeń, dzięki czemu mogą stanowić nie tylko praktyczne gadżety, ale również ciekawe dekoracje.

► Skorzystaj ze wsparcia roślin
Odrobinę ochłody mogą dać również zieloni lokatorzy. Wprowadzą nieco cienia do wnętrza, a w połączeniu z wentylatorem obniżą odczuwalną temperaturę. Proces parowania roślin zwiększa bowiem wilgotność powietrza. Inwestycją, która zwraca się latem, są również pnącza na dachu. Bluszcz, powojnik lub wiciokrzew zapewni osłonę przed palącymi promieniami słońca, stanowiąc przy okazji naturalną ozdobę domu.

► Pamiętaj o nawodnieniu
Aby zachować siły i dobre samopoczucie podczas upalnego dnia, powinniśmy dostarczać swojemu organizmowi odpowiednio dużo wody. Standardowo należy przyjmować osiem szklanek tego życiodajnego napoju na dobę, ale latem może być konieczne sięgnięcie po dodatkową butelkę. Najlepiej wybierać wodę z dużą zawartością składników mineralnych, gdyż podczas pocenia się stale pozbywamy się elektrolitów z organizmu.
 
Autorką artykułu jest Natalia, redaktorka bloga Domondo.pl,
na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien


 
 



Galeria:


powrót


Odwiedzono: 898 razy
Opublikowano przez: Administrator
Data publikacji: 15 Kwietnia 2021

Podziel się    



Bruk Bet








podobne artykuły oferta eksperta






freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u